Kinkiet łazienkowy, czyli jak bawić się oświetleniem w łazience?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Chcesz sprawić, aby łazienka nabrała stylowego charakteru? Dobierz odpowiedni kinkiet łazienkowy, który nada wnętrzu przytulnego, intymnego charakteru. Zobaczysz, że taka drobna zmiana może sprawić, że twoja łazienka zamieni się w kojące domowe spa!

Kinkiet, kinkiet łazienkowy – skąd pochodzi nazwa oświetlenia?

Kinkiet to rodzaj lampy montowanej na ścianie. Pierwotnie kinkiety były to świeczniki wyposażone w wypolerowaną tarczę, która miała za zadanie odbijać i wzmacniać tym samym światło, które płynie od blasku świecy.

Kinkiet – z francuskiego quinquet został zaprojektowany w XVIII w. po to, aby oświetlać scenę teatralną. Jego walory funkcjonalne szybko docenili nie tylko aktorzy i widzowie, zatem kinkiet przeniósł się z sali teatralnej do wnętrz domowych.

 

 
Współcześnie kinkiet łazienkowy cieszy się niesłabnącą popularnością, ponieważ pozwala dopasować umiejscowienie, natężenie i charakter światła do potrzeb domowników i stylistyki danego wnętrza.
 

Sprawdź nasze Produkty Grohe w kategorii łazienka! Mamy dla ciebie ciekawe porady, m.in.: czy wanna z zasłoną sprawdzi się w każdej łazience, płyn do fug – który czyści najskuteczniej, a także mała łazienka w stylu skandynawskim – podpowiadamy, jak ją urządzić!

Dlaczego warto rozważyć zamontowanie kinkietów łazienkowych?

Kinkiety łazienkowe produkowane są w najróżniejszych rozmiarach i kształtach, z kloszami w pięknych odcieniach i o różnej przezroczystości. Tego typu oświetlenie pozwala na uzyskanie miejscowego, kierunkowego światła, np. nad lustrem lub z boku lustra.
 

 
Umiejscowienie źródeł światła w takim miejscu jest praktyczne i przydaje się np. podczas wykonywanie makijażu. Ponadto, kinkiety łazienkowe mogą emitować światło o różnym stopniu natężenia, dzięki czemu łatwo nadać łazience wyjątkowy klimat.

Ceny kinkietów różnią się znacznie w zależności od producenta i materiałów użytych do ich produkcji. Ceny wahają się od 30 zł do nawet 500 zł.

Kinkiet łazienkowy pionowy czy poziomy?

Oświetlenie przy lustrze może być zarówno punktowe, wielopunktowe, pojedyncze lub mnogie. Warto rozważyć montowanie parzystej liczby kinkietów, gdyż wtedy masz pewność, że światło równomiernie rozłoży się na wszystkie strony lustra.
 

 
Na bokach pionowego lustra warto zamontować pojedyncze kinkiety podłużne lub kilka punktowych. Dzięki temu światło będzie padało równomiernie z każdego boku lustra. Z kolei nad lustrem, wzdłuż poziomej krawędzi, sprawdzi się podłużne oświetlenie kinkietowe umiejscowione poziomo – doświetli ono górę lustra i dopełni oświetlenie boczne.
 

Jaką barwę światła wybrać do oświetlenia łazienki?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym z łatwością można wykreować przyjemny, intymny nastrój, który będzie sprzyjał relaksowi i odprężeniu. Nie zapominajmy jednak, że zbyt ciemne, przydymione światło może utrudnić wykonywanie porannej toalety, w której skład wchodzi np. nakładanie makijażu.
 

 
Zatem, jeśli chcesz zadbać o miłą atmosferę w łazience zamontuj więcej niż jeden komplet kinkietów łazienkowych. W pobliżu wanny lub prysznica zamontuj te o przyciemnionym, zagaszonym świetle, natomiast koło lustra umieść jaśniejsze, o ciepłej barwie światła, które zapewnią dobre światło do makijażu.
 

Co to jest IP 44?

Produkty oświetleniowe posiadają oznaczenia, dzięki którym można rozpoznać, czy nadają się do wnętrza, zewnętrza, do pomieszczeń suchych, bądź do takich, w których występuje wilgoć. IP przy kinkietach oznacza skrót od angielskiego Index of Protection, czyli po prostu współczynnik ochrony. Pierwsza cyfra w liczbie mówi o ochronie przed obiektami stałymi, natomiast druga, o ochronie przed cieczami.
 

 
Produkty oświetleniowe przeznaczone do suchych pomieszczeń we wnętrzach mają oznaczenie IP 20, co oznacza, że produkty te zapewniają ochronę przed obiektami większymi, niż 12 mm i nie zapewniają ochrony przed cieczami.
 

 
Z kolei oznaczenie IP 44 na produkcie mówi o ochronie zarówno przed ciałami stałymi większymi niż 1 mm, jaki i wodą bryzgająca ze wszystkich kierunków. IP 44 jest oznaczeniem produktów o podwyższonej klasie ochrony, które mogą być montowane w pomieszczeniach o dużej wilgotności.
 
 

Poznaj również inne nasze poradniki dotyczące łazienki! Mówimy m.in. o tym, jak wygląda montaż odpływu liniowego i omawiamy również zalety baterii kuchennej z wyciąganą wylewką!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: