Bidetta, bidet, deska myjąca czy toaleta myjąca? Porównanie rozwiązań

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Woda jest naturalnym, zdrowym i łagodnym wyborem w kwestii zachowania codziennej higieny. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania, które pozwalają zrezygnować z używania papieru toaletowego. Naprawdę jest w czym wybierać — na rynku jest kilka urządzeń, a każde odpowiada na nieco inne potrzeby.

Jeśli i Ty zastanawiasz się nad wyborem, poznaj wady i zalety najpopularniejszych urządzeń, pozwalających zachować czystość po skorzystaniu z toalety. Przeczytaj nasze zastawienie — znalazły się w nim bidetta, bidet, deska myjąca i toaleta myjąca.

Co porównujemy?

Na początek kilka słów o każdym z omawianych rozwiązań.

Bidetta, czyli słuchawka bidetowa to dodatkowa słuchawka prysznicowa montowana obok toalety, która daje możliwość umycia miejsc intymnych po skorzystaniu z WC. 

Jej starszym bratem jest bidet – ceramiczna muszla montowana obok WC, na której instaluje się dedykowaną baterię bidetową. W naszym kraju jest to dotychczas najpopularniejsze rozwiązanie z zaprezentowanych.

Deska myjąca jest już rozwiązaniem nowocześniejszym – to kupowana osobno deska z pokrywą, którą montuje się na muszli WC. Wyposażona w wysuwane dysze natryskowe, pozwala umyć miejsca intymne bez korzystania z dodatkowych urządzeń i bez wstawania z toalety!

Najbardziej zaawansowanym – zarówno od strony technicznej, jak i higienicznej – urządzeniem jest toaleta myjąca. Podobnie jak deska wykorzystuje wysuwane dysze natryskowe, jednak wyposażono ją w znacznie więcej funkcji i możliwości personalizacji.

WAŻNE! Rozważając plusy i minusy każdej opcji braliśmy pod uwagę rozwiązania oferowane przez firmę GROHE. Dzięki temu porównanie stało się bardziej miarodajne, należy jednak pamiętać, że urządzenia innych firm mogą mieć nieco inną charakterystykę.

BidettaBidetDeska myjącaToaleta myjąca
bidettabidetdeska myjącadeska myjąca GROHE
PlusyMinusyPlusyMinusyPlusyMinusyPlusyMinusy
Łatwa obsługaWymaga dodatkowego wyposażenia – węża prysznicowego i kolanka przyłączeniowego lub baterii umywalkowej z dodatkowym wyjściem wodyWygodna obsługaWymaga dużo dodatkowego miejscaŁatwa obsługa – wystarczy użyć klawiszy umieszczonych przy desceNie pasuje do wszystkich mis ceramicznychMożliwość obsługi przy pomocy panelu z boku toalety, pilota zdalnego sterowania lub aplikacji na SmartfonaSkomplikowany montaż, wymagający pomocy fachowca
Zajmuje niewiele miejscaW podstawowej wersji (przyłącze bezpośrednio do instalacji) obsługuje tylko zimną wodę; dopiero po zamontowaniu dodatkowej baterii mieszaczowej lub termostatu, umożliwia korzystanie z wody ciepłejMożliwość regulacji temperatury i ciśnienia wodyDosyć skomplikowany montaż, który lepiej powierzyć fachowcowi (najlepiej zaplanować go już na etapie przygotowywania projektu)2 wysuwane ramiona natryskowe – 1 uniwersalne, drugie do higieny intymnej dla kobietObsługuje tylko zimną wodę, chyba, że skorzysta się z dodatkowego wyposażenia  (np. termostat)2 wysuwane ramiona natryskowe – 1 uniwersalne, drugie do higieny intymnej dla kobietKonieczność doprowadzenia prądu
Łatwy montaż (jeśli wcześniej w łazience zainstalowana była dedykowana bateria lub kolanko przyłączeniowe)Wymaga dodatkowego czyszczeniaPo włączeniu wody i ustawieniu strumienia, 2 ręce pozostają wolneWymaga dodatkowego czyszczeniaSpłukiwanie dysz świeżą woda przed i po użyciu3 strumienie wody do wyboru: zwykły, oscylacyjny i masującyWysoka cena
Dla miłośników minimalizmu – niezbyt estetyczny wyglądMożliwość regulacji intensywności natryskuMożliwość regulacji intensywności natrysku
Nie wymaga podłączenia prąduMożliwość regulacji temperatury wody
Nie zajmuje dużo miejscaAutomatyczne spłukiwanie dysz świeżą wodą przed i po każdym zużyciu
Dysze natrysku pokryte antybakteryjnym materiałem
Ceramika pokryta specjalną warstwą z jonami srebra zapobiegającą rozwojowi drobnoustrojów
Automatyczne podnoszenie deski
Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Jest co analizować, prawda? Mamy nadzieję, że dzięki naszemu zestawieniu wybór będzie prostszy. Pamiętaj, aby wybierając urządzenie, wziąć pod uwagę zarówno potrzeby i oczekiwania domowników, jak i możliwości i ograniczenia, jakie daje Twoja łazienka. Kompromis między tymi elementami wskaże Ci najlepsze rozwiązanie.

Chcecie zobaczyć, jak działa toaleta myjąca? Koniecznie obejrzyjcie ten materiał GRHOE. Zasubsrybujcie kanał, by zyskać dostęp do wielu innych cennych poradników i inspiracji.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: