Umywalki wpuszczane w blat – plusy i minusy

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut 9 stycznia 2018

Umywalki nablatowe, podblatowe, wpuszczane w blat, wiszące… Przy takiej ilości dostępnych opcji ciężko się zdecydować! Dlatego dziś przyjrzymy się z bliska jednej z opcji: umywalkom wpuszczanym w blat łazienkowy. Czy warto się na nie zdecydować?

Umywalki wpuszczane w blat to najbardziej klasyczne i najczęściej wybierane rozwiązanie do łazienek. I choć po piętach popularności depczą im wyjątkowo dekoracyjne umywalki nablatowe, to producenci robią wszystko, by nie zostały one z tyłu. Dzięki temu dostępne jest coraz więcej kształtów, wymiarów, a także kolorów i materiałów, z jakich wykonane są umywalki wpuszczane w blat.

Umywalki wpuszczane w blat – zalety rozwiązania

Najczęściej wymienianą zaletą umywalek wpuszczanych w blat jest to, że bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

· Zajmuje niewiele miejsca

W stosunku do np. umywalek nablatowych, te wpuszczane w blat pozwalają cieszyć się bardziej otwartą przestrzenią w łazience. Jest tak dlatego, że cały masyw umywalki i wszystkie elementy montażowe są ukryte pod blatem. Nie bez znaczenia jest też duży wybór rozmiarów – umywalki wpuszczane w blat mogą być naprawdę malutkie, wystarczy tylko by były proporcjonalnie głębokie, a nie stracą na funkcjonalności.

· Estetyczny montaż i wykończenie

Umywalki wpuszczane w blat mają – jak już wspomnieliśmy – ukryte wszystkie elementy montażowe oraz syfon. Dzięki temu dużo łatwiej dopasować je do eleganckich i minimalistycznych łazienek. Uszczelnia się je silikonem, który można dobrać kolorystycznie zarówno do samej umywalki, jak i do otaczającego ją blatu.

· Mniej chlapania – bezpieczny blat

Dzięki temu, że umywalka wpuszczana otoczona jest dodatkowym rantem, który leży bezpośrednio na blacie, chroni też powierzchnię blatu przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Ewentualne rozbryzgi i krople trafią właśnie na ów rant, a nie bezpośrednio na blat. To świetna wiadomość dla miłośników drewna w łazience i osób wyjątkowo dbających o czystość.

· Łatwe sprzątanie

Montaż umywalki bezpośrednio do blatu sprawia, że nie ma żadnych zakamarków, w których mógłby czaić się kurz. Uszczelnienie z silikonu również łatwo utrzymuje się w czystości, bez potrzeby używania specjalnych środków.

· Można zamontować dowolną baterię

Niezaprzeczalną zaletą umywalek wpuszczanych w blat, jest łatwość aranżacji z różnymi rodzajami baterii. Do takiej umywalki będzie pasować bateria ścienna (podtynkowa) oraz stojąca – zarówno w obrębie umywalki, jak i na blacie. Wystarczy tylko zdecydować przed zakupem, czy potrzebny będzie otwór w umywalce i dobrać ją odpowiednio.
 

Umywalki wpuszczane w blat – minusy i wątpliwości

Wobec tak długiej listy zalet, mogłoby się wydawać, że umywalki wpuszczane w blat nie mają wad. I właściwie ciężko się doszukać cech, które mogłyby być faktycznymi problemami. Natomiast są takie aspekty ich wyglądu i montażu, które nie będą pasowały do każdego wnętrza.

· Konieczność dobrania odpowiedniej szafki

Do każdej umywalki wpuszczanej w blat trzeba dobrać odpowiednią szafkę – z wycięciem właściwego kształtu i wystarczającą ilością miejsca pod blatem. Najprościej jest zdecydować się na zakup gotowego kompletu, ale to znacznie ogranicza wybór. Można też zamówić szafkę na wymiar, co z kolei wiąże się z większymi kosztami.

· Mocno ograniczone miejsce w szafce pod umywalką

Ze względu na to, że wszystkie jej elementy montażowe i syfon znajdują się wewnątrz szafki, umywalka wpuszczana w blat zajmuje całą jej górną część. Przez to nie da się zamontować szuflady bezpośrednio pod blatem, a często też zagospodarować większości szafki.

· Umywalka z szafką optycznie dociąża wnętrze

Sama powierzchnia blatu z wpuszczoną w nią umywalką sprawia bardzo estetyczne, minimalistyczne wrażenie i daje dużą swobodę aranżowania „blatu roboczego”. Jednak masyw szafki – szczególnie stojącej – sprawia, że przestrzeń w łazience wydaje się ograniczona. Można oczywiście zrezygnować z szafki i zamontować tylko blat, ale wtedy syfon będzie mocno rzucał się w oczy.

Jeśli chcesz, żeby twoja łazienka wydawała się bardziej przestronna, unikaj stawiania rzeczy na podłodze. Wiszące szafki, sanitariaty, umywalki, a także elementy dekoracyjne i użytkowe, jak np. kosz na pranie, stojące na podłodze wpływają na wrażenie „tłoku” w pomieszczeniu.

Jakie umywalki wpuszczane w blat możemy kupić?

Klasyczna biel półokrągłej umywalki czy może głęboka misa w kwiaty? Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że wybranie najlepszej umywalki wpuszczanej w blat nie powinno być problemem. Możemy je podzielić ze względu na kilka aspektów:

Materiał wykonania

Najpopularniejszym – i jednocześnie najtańszym – rozwiązaniem są umywalki ceramiczne. Ale wraz z rosnącymi wymaganiami estetycznymi, pojawiły się też inne opcje. W sklepach znajdziemy między innymi umywalki granitowe, z tworzyw sztucznych, np. z akrylu, miedziane (świetne do łazienek retro) i ze stali nierdzewnej. Umywalki wpuszczane w blat dużo rzadziej robione są ze szkła, drewna i kamienia, bo te materiały dużo lepiej prezentują się w postaci mis nablatowych.

Sposób montażu

Choć termin „umywalki wpuszczane w blat” sam definiuje sposób montażu, również w tej grupie znajdziemy kilka ciekawych alternatyw. Najbardziej klasyczne rozwiązanie to umywalka leżąca na blacie i odsunięta od ściany – często łączona jest z baterią stojącą bezpośrednio na blacie. Dla osób, które wolą by bateria była zamontowana w otworze umywalki, przygotowano wersje, które mają specjalnie poszerzony rant od strony ściany i przylegają do niej. Szczególnym przypadkiem są za to umywalki wpuszczane w blat, które z niego… wystają! W takim wypadku w blacie nie wycina się zamkniętego otworu, lecz tylko nacina skrajną jego część – w efekcie między użytkownikiem a umywalką nie ma dodatkowego kawałka blatu.

Kształt umywalki

Tu możliwości są właściwie nieograniczone. W ofercie znajdziemy zarówno umywalki półokrągłe, prostokątne, okrągłe, jak i fantazyjnie wygięte… Do tego możemy wybierać spośród różnych proporcji rantów do misy umywalki, a także różnego umiejscowienia otworu na baterię.

Kolory i wzory

Jeszcze do niedawna umywalki łazienkowe kojarzyły się wyłącznie z klasyczną bielą. Na szczęście teraz możemy znaleźć je w niemal wszystkich kolorach tęczy. Największą swobodę wyboru mamy decydując się na umywalkę z tworzywa sztucznego, które może być dowolnie barwione. Ale również granit występuje w wielu różnych barwach, a także wyjątkowo atrakcyjnych wizualnie wzorach marmurkowych. Ciekawą i stosunkowo nową opcją są ręcznie malowane umywalki ceramiczne – najczęściej w kwieciste, wielobarwne wzory. Takie umywalki czasem nazywa się „meksykańskimi” i świetnie pasują do wnętrz w stylu wiejskim, rustykalnym oraz kolonialnym. Natomiast umywalki stalowe i miedziane pozwalają na użycie we wnętrzu metalicznych kolorów.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2020-07-31 16:37:04
Ravon.pl
Umywalki wpuszczane w blat mają tak samo wiele zalet jak i wad. Jest to rozwiązanie nie dla każdego, ale tak jak nie dla każdego są umywalki nablatowe. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem jest zakup umywalki w kolorze blatu, bądź też w kontrastowym do blatu kolorze. Dobór kolorów takich umywalek jest bardzo zróżnicowany, dlatego my polecamy rozważyć takie rozwiązanie.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)