Klimatyzacja do domu – co kupić, by ochłodzić sobie upalne dni?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Zimą niemal każdy z nas odkręca kaloryfer, ale wiele osób wciąż uważa, że klimatyzacja do domu to zbytek. Dlaczego nie mielibyśmy cieszyć się optymalną temperaturą w upalne, letnie dni?

Jeśli, podobnie jak my, nie znasz odpowiedzi na to pytanie, najpewniej jesteś na dobrej drodze do tego, by wkrótce kupić klimatyzator, klimatyzer, lub choćby wiatrak do domu. Zdziwisz się, jak wiele rozwiązań masz do wyboru! Przyjrzeliśmy się tym najciekawszym i przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie zestawienie.

Klimatyzacja do domu – czym jest?

Domowa klimatyzacja to norma w krajach wysoko rozwiniętych. Pozwala nie tylko na regulowanie temperatury w pomieszczeniach, ale może zapewniać także nawilżanie lub oczyszczanie powietrza, którym oddychamy.

Załóżmy jednak, że naszym głównym celem jest utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Oprócz standardowych klimatyzatorów do domu, na rynku znajdziemy także klimatyzery – tańsze i nieco mniej wydajne rozwiązanie. Oprócz tego wiele osób decyduje się również na zakup wiatraków elektrycznych – to zdecydowanie najoszczędniejsza opcja, która także przyniesie nam miejscową ulgę.

Wiatraki elektryczne – prostsze i tańsze rozwiązanie niż klimatyzacja do domu

Kiedy lato zaczyna dawać się we znaki, Polacy ruszają do sklepów w poszukiwaniu ochłody. Najpopularniejszym rozwiązaniem problemu zbyt wysokiej temperatury w domu jest wiatrak elektryczny.

Zalety wiatraków elektrycznych:

 • Wiatraki na prąd są tanie – najtańsze modele kosztują ok. 30 zł, średnia półka do 70-150 zł, za większe zapłacimy nawet do 300 lub 500 zł.
 • Przynoszą szybką ulgę.
 • Nie zużywają dużo prądu.
 • Nie zajmują miejsca.

Dla wielu osób wiatrak elektryczny to idealne rozwiązanie i spełnienie marzeń o ochłodzie w upalne dni. Jeśli nie trzeba Ci do szczęścia wiele więcej, masz szansę zmieścić się z zakupem w niewielkim budżecie.

Jeżeli natomiast należysz do nieco bardziej wymagających osób, prawdopodobnie odnotowałeś też niewątpliwe wady wiatraków elektrycznych.

Wady wiatraków elektrycznych:

 • Niewielki zasięg
 • Niska wydajność
 • Awaryjność

Wiatraki na prąd nie rozwiązują właściwie problemu zbyt wysokiej temperatury w mieszkaniu, a jedynie wytwarzają wiatr, który daje uczucie przyjemnej ochłody. Jeżeli zależy nam na prawdziwym komforcie i to we wszystkich pomieszczeniach jednocześnie, musimy rozważyć zakup klimatyzatora lub klimatyzera do domu.
 

 

Klimatyzer, klimator, a może klimatyzator ewaporacyjny?

Wszystkie wymienione powyżej urządzenia to kuzyni klimatyzatorów. Czym się od nich różnią?

Klimatory, klimatyzery czy klimatyzatory ewaporacyjne to nic innego, jak urządzenia chłodzące do domu. Od prawdziwej klimatyzacji i zaawansowanych systemów chłodzących do domu różnią się tym, że:

 • nie mają możliwości regulowania temperatury powietrza;
 • wymagają napełniania i wymiany wkładów wodnych;
 • mają niewielką moc chłodzenia.

I choć są znacznie tańsze od prawdziwych klimatyzatorów (ceny wahają się od 200 do 600 zł), to nadal nie są to urządzenia, które skutecznie obniżą temperaturę powietrza w całym domu.

Jaki klimatyzator wybrać na lato?

Wśród klimatyzatorów wyróżniamy dwa rodzaje – klimatyzatory stacjonarne (montowane na stałe do ściany lub sufitu) i klimatyzatory przenośne (nazywane też mobilnymi).

Klimatyzatory stacjonarne – wymagają fachowego montażu. Są zintegrowane z szybem, który umożliwia efektywną wymianę powietrza. Mogą być również wyposażone w filtry, systemy nawilżające powietrze czy programatory umożliwiające zdalne planowanie pracy urządzenia.

Zadaniem klimatyzatorów jest utrzymanie temperatury w pomieszczeniu na stałym, określonym przez użytkownika poziomie.

Koszt zakupu całego systemu klimatyzacji do domu może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od całkowitej liczby urządzeń i ich mocy.
 

 
Klimatyzatory mobilne – to dość spore urządzenia (przeważnie mają od 40 do 90 cm wysokości), które możemy ustawić w dowolnym punkcie mieszkania lub domu. Działają na tej samej zasadzie co klimatyzatory stacjonarne, ale ich moc może być znacznie mniejsza.

Ceny klimatyzatorów przenośnych zaczynają się od 700 zł w górę.
 

 

Klimatyzacja do domu – kiedy warto się na nią zdecydować?

Klimatyzacja do domu to spory wydatek, ale warto pamiętać, że w razie sprzedaży nieruchomości, takie udogodnienie może znacznie podnieść jej wartość.

Na klimatyzację do domu warto zdecydować się w sytuacji, gdy wiemy, że ciężko będzie nam wychłodzić pomieszczenia naturalnymi sposobami. Jeżeli masz dom z dużą ilością skosów i okien połaciowych, latem z pewnością będzie w nim duszno, dlatego zakup klimatyzacji warto rozważyć już na samym początku.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: