Kabina walk-in – czy to dobre rozwiązanie?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Otwarte przestrzenie i skandynawska prostota – określenia te najlepiej oddają tendencje, które dominują architekturę wnętrz w ostatnich latach. W modę na minimalizm doskonale wpisują się kabiny prysznicowe typu walk-in, które powoli wypierają tradycyjne, zamykane kabiny z naszych łazienek. Zastanawiasz się, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim wnętrzu? Poznaj wszystkie wady i zalety kabin walk-in.

kabina prysznicowa walk-in

Kabina walk-in – co to znaczy? Najważniejsze cechy i funkcje

Kabina walk-in to otwarta kabina prysznicowa, którą zwykle wydziela się przy pomocy jednej szklanej ścianki(wówczas prysznic z dwóch stron otoczony jest ścianami łazienki). Konstrukcja pozbawiona jest drzwi czy innych ruchomych elementów. Szklana ścianka zamontowana jest na stałe, nie można jej otwierać, uchylać czy przesuwać – to najbardziej charakterystyczna cecha tego typu rozwiązania. 

Kabina walk-in z ruchomą ścianką?

Kabina walk-in nie posiada ruchomych elementów. Wejście do niej jest otwarte, w związku z czym nie ma potrzeby montowania drzwi.

Natrysk znajduje się w otwartej konstrukcji, obudowanej jedynie z trzech stron. Pomimo tego, że kabina nie może zostać zamknięta, woda spod prysznica nie powinna trafiać poza przeznaczoną do tego przestrzeń. Prawidłowo zamontowana kabina walk-in w pełni chroni łazienkę przed zachlapaniem czy zalaniem.

Kabina walk-in – zasady montażu

Otwarte kabiny prysznicowe najczęściej montuje się bez wykorzystania brodzika (lub z użyciem bardzo niskich modeli). Podłoga pod natryskiem wykończona jest w taki sam sposób, jak w całej łazience – płytkami ceramicznymi lub innym rodzajem posadzki, np. gresowej, marmurowej czy granitowej.

kabina prysznicowa walk-in

W kabinie walk-in odpływ montowany jest bezpośrednio w podłodze i znacznie różni się od rozwiązań stosowanych w tradycyjnych brodzikach. Zamiast okrągłego otworu mamy tu do czynienia z podłużnym pasmem odprowadzającym wodę, tzw. odpływem liniowym. 

Aby woda z natrysku nie trafiała poza kabinę, prysznic powinien znaleźć się na lekkim spadku. Odpowiednie wypoziomowanie posadzki zabezpieczy łazienkę przed zalaniem. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest niewielki stopień, który oddzieli prysznic od reszty pomieszczenia i zabezpieczy je przed wypływaniem wody.

Kabina walk-in – aranżacje w różnych łazienkach

Popularność otwartych kabin prysznicowych bez wątpienia wynika z ich uniwersalności – doskonale sprawdzają się zarówno w przestronnych pokojach kąpielowych, jak i w najmniejszych łazienkach o kilku metrach kwadratowych.

W dużych pomieszczeniach, np. łazienkach z wanną i prysznicem, szklana kabina walk-in może w ciekawy sposób dzielić przestrzeń i wyznaczać miejsce dla natrysku. Takie rozwiązanie będzie bez wątpienia bardzo eleganckie, a zarazem subtelne.

kabina prysznicowa walk-in

Małe łazienki również skorzystają na prostocie kabin walk-in. Przezroczysta ściana ze szkła sprawia wrażenie lekkości, nie przytłaczając wnętrza. Jednolita podłoga na całej powierzchni pomieszczenia pogłębia zaś wrażenie przestronności, optycznie powiększając niewielkie pomieszczenie.

Zalety kabin walk-in, czyli dlaczego warto

W poprzednim akapicie poruszyliśmy temat estetyki kabin prysznicowych walk-in, która stanowi jedną z ich najważniejszych zalet. Co jeszcze przemawia na korzyść tego typu rozwiązania? 

  • Brak ograniczeń – kabina typu walk-in pozwala w pełni wykorzystać przestrzeń, jaką oferuje konkretna łazienka. Przy jej pomocy możesz stworzyć zarówno niewielki natrysk, jak i pokaźny prysznic, pod którym swobodnie zmieszczą się dwie osoby.
  • Bezpieczeństwo i komfort – aspekt ten docenią osoby, które posiadają dzieci lub zmagają się z pewnymi ograniczeniami ruchowymi. Wejście pod natrysk pozbawiony brodzika (lub z niemalże płaskim brodzikiem) jest łatwe i wygodne. Znacznie zmniejsza to ryzyko upadku czy urazu, do jakich mogłoby dość podczas wchodzenia lub wychodzenia spod prysznica. 
  • Czystość – ścianka z gładkiego szkła pozbawiona jest załamań, zagięć i zakamarków, w których mógłby gromadzić się trudny do usunięcia brud. Dzięki temu utrzymanie prysznica w czystości jest wyjątkowo łatwe.
kabina prysznicowa walk-in

Wady kabin prysznicowych walk-in, czyli na co uważać

Pomimo wielu zalet, kabiny walk-in nie są wolne od wad. Na te kwestie warto zwrócić szczególną uwagę:

  • Uciekające ciepło – jeżeli lubisz gorące prysznice, w kabinie walk-in może być Ci chłodno. Ze względu na otwartą konstrukcję, ciepłe powietrze szybko ucieka z kabiny, a do środka może dostawać się zimny podmuch.
  • Wentylacja – wilgotne powietrze, które bez przeszkód wydostaje się z prysznica, osiada na elementach wyposażenia łazienki i może sprzyjać powstawaniu pleśni czy grzybów. 
  • Montaż – liniowy odpływ na odpowiednim spadku to bez wątpienia bardziej skomplikowana konstrukcja niż tradycyjna kabina z brodzikiem. W większości wypadków kabina walk-in będzie mogła powstać jedynie na skutek gruntownego remontu łazienki (lub w dopiero powstającym pomieszczeniu). 

Estetyczne i łatwe w aranżacji kabiny walk-in posiadają wiele zalet, jednak decydując się ich montaż, powinieneś być świadomy ograniczeń, jakie stwarza takie rozwiązanie. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, a prysznice – zarówno te szybkie i zimne, jak i te długie i gorące – będą dla Ciebie wyłącznie przyjemnością. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: