Rodzaje wentylacji w mieszkaniu i kiedy zamontować wentylator łazienkowy?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Łazienka to pomieszczenie, które codziennie narażone jest na podwyższone stężenie pary wodnej. Jeśli nie zapewnisz prawidłowego odprowadzenia wilgoci, może skończyć się to zawilgoceniem ścian i pojawieniem się na nich pleśni. Sprawdź, jak działa wentylator łazienkowy i jak go dobrać do swojej łazienki.

Kiedy wentylator łazienkowy okazuje się niezbędny?

Podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem, zazwyczaj wytwarzamy parę wodną, która pochodzi z ciepłej wody. Para wodna osadza się na lustrze, kaflach czy szybie, jeśli łazienka jest wyposażona w okno. Przy poprawnej cyrkulacji powietrza, wilgoć powinna zostać odprowadzona w miarę szybko, a łazienka nie powinna kumulować wilgotnego powietrza.
 

 
Jeśli jednak łazienka nie ma sprawnie działającego systemu wentylacyjnego, to skroplona para będzie utrzymywała się jeszcze długo po zakończonej kąpieli. Jest to niewątpliwy sygnał, że wentylacja w tym pomieszczeniu nie działa optymalnie i należy zamontować dobry wentylator łazienkowy. Wilgoci w łazience nie należy bagatelizować, ponieważ może pojawić się poważny, długotrwały problem z pleśnią na ścianach i suficie.
 

Sprawdź nasze nowości od Grohe! Mamy dla ciebie ciekawe artykuły o aranżacji wnętrz, z których dowiesz się m.in. czy aranżacja małej, białej kuchni jest trudna, co robi cegła cementowa w salonie i jak urządzić pokój kąpielowy na poddaszu.

Co mówią przepisy, czyli normy budowlane dotyczące wentylacji

Norma dotycząca wentylacji w pomieszczeniach PN-83/B-03430/Az3 mówi o tym, że strumień powietrza odprowadzanego z łazienki powinien wynosić co najmniej 50 m³/h. Budynki, które mają wysokość do 9 kondygnacji mogą mieć zastosowaną wentylację grawitacyjną lub mechaniczną, natomiast budynki wyższe powinny mieć wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną. Aby zapewnić odpowiednią wentylację w łazience, niezbędny jest dobry wentylator łazienkowy.
 

 

Jakie funkcjonalności może mieć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy może mieć różne funkcjonalności, które w znacznym stopniu usprawnią jego działanie. Bardzo przydatną funkcją jest czujnik wilgoci w wentylatorze, dzięki któremu urządzenie włącza się wtedy, gdy sensor wykryje podwyższenie stężenie wilgotności w powietrzu. Kolejną z funkcji jest czujnik ruchu, który uruchamia wentylator łazienkowy wtedy, gdy ktoś wejdzie do pomieszczenia. Wentylatory łazienkowe mogą mieć również zamontowane wygodne włączniki sznurkowe lub mogą mieć eleganckie fronty, które dopasujesz do stylu swojej łazienki.
 

Ceny za wentylator łazienkowy wahają się od kilkudziesięciu złotych za najprostsze modele, do kilkuset złotych za modele wyposażone w wiele użytecznych funkcjonalności.

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

W większości mieszkań zastosowana jest wentylacja grawitacyjna. Polega ona na wymianie powietrza między mieszkaniem a zewnętrzem. Dopływ powietrza następuje przez zamontowane na oknach nawietrzaki, natomiast jego odpływ dzieje się dzięki drożnym szybom wentylacyjnym. Powietrze z zewnątrz może być dostarczane również przez uchylone okno, jednak w zimie jest to trudne do osiągnięcia przez dłuższy czas.
 

 
Działanie tej wentylacji jest zależne od pogody, która panuje na zewnątrz. Jeśli pomiędzy mieszkaniem a zewnętrzem wytworzy się różnica ciśnień i powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze, to zostanie ono zaciągnięte przez nawietrzaki do wnętrza. Napływające do mieszkania powietrze wyprze część zużytego powietrza z wewnątrz przez szyb wentylacyjny.
 

Co to jest wentylacja rekuperacyjna?

Wentylacja rekuperacyjna, bądź po prostu rekuperacja, to wentylacja mechaniczna, wymuszona, która działa niezależnie od warunków, które panują na zewnątrz. Ponadto, dzięki rekuperacji możesz odzyskać część ciepła z usuwanego z pomieszczenia powietrza. To wszystko dzieje się za sprawą rekuperatora.
 

 
Przez urządzenie to biegną dwa kanały – jeden doprowadza świeże, zimne powietrze do pomieszczenia, drugi odprowadza zużyte, ciepłe na zewnątrz. Kanały te biegną osobno, więc powietrze nie miesza się, jednak ciepło wewnętrznego powietrza zostaje w części przekazane do zimnego powietrza napływającego z zewnątrz, dzięki czemu nie ma dużych strat ciepła w ogrzewaniu.
 

Poznaj również inne nasze poradniki dotyczące łazienki! Mówimy m.in. o tym, jak wygląda montaż odpływu liniowego i omawiamy również zalety baterii kuchennej z wyciąganą wylewką!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Skomentuj artykuł:

Podobne w tej kategorii:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)