Co to jest przepływowy ogrzewacz wody i jaki model wybrać?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Przepływowy ogrzewacz wody możesz zamontować np. w domku letniskowym, altanie lub dobudówce domu. Sprawdź, co daje to urządzenie i jak dobrać optymalny model do konkretnego miejsca.
 

Jak działa przepływowy ogrzewacz wody?

 

 
Przepływowy ogrzewacz wody to urządzenie montowane na instalacji wodnej w celu ogrzania wody użytkowej. Może być zamontowany zarówno na instalacji z sieci wodociągowej, jak i przy indywidualnym poborze wody np. ze studni. Przy poborze wody ze studni należy pamiętać o zamontowaniu hydroforu, który zapewni kontrolowane i stałe ciśnienie wody.

Hydrofor – albo instalacja hydroforowa to zespół urządzeń dających stałe ciśnienie wody w sieci wodociągowej.

Przepływowy ogrzewacz wody uruchamia się w momencie, w którym odkręcasz kran z ciepłą wodą. Dopiero wtedy następuje pobór mocy elektrycznej lub gazowej, która ma na celu ogrzanie zimnej wody. Podgrzewacz przepływowy dostarczy taką ilość wody, jaką w danym czasie jest w stanie ogrzać grzałka w nim zamontowana.
 

Szukasz inspiracji do swojej łazienki? Sprawdź nasze podpowiedzi na Strefa Grohe Radzi. Jeśli marzy ci się pralnia domowa albo mała łazienka w stylu skandynawskim, to podpowiedzi znajdziesz w naszych artykułach.

Czym różni się przepływowy ogrzewacz wody od pojemnościowego ogrzewacza wody?

Pojemnościowy ogrzewacz wody ogrzewa wodę do konkretnej, zadanej temperatury i utrzymują ją przez cały czas. Jeśli ciepła woda zostanie zużyta lub jej temperatura spadnie, wtedy urządzenie automatycznie dogrzewa wodę do zadanej wysokości.

Termostat – to urządzenie, które ma za zadanie utrzymać zadaną temperaturę wody lub powietrza i pilnować, żeby była na bieżąco korygowana.

Pojemnościowy podgrzewacz wody można podłączyć do kilku punktów odbioru, zatem ciepła woda może być rozprowadzana w kilku pomieszczeniach jednocześnie, np. pod prysznicem w łazience i w kranie w kuchni. Najważniejsze, aby dobrać odpowiednią pojemność bojlera, która umożliwi swobodne korzystanie z ciepłej wody przez kilka osób naraz.
 

Jakie są rodzaje przepływowych ogrzewaczy wody?

W zależności od tego, w jakim miejscu instalacji wodociągowej będą znajdowały się rury do podłączenia ogrzewacza, taki rodzaj ogrzewacza należy wybrać. Jeśli instalacja daje możliwość podłączenia urządzenia grzewczego pod spodem, to możesz wybrać podgrzewacz podumywalkowy na ścianie lub ukryty w szafce. Daje to możliwości schowania całego oprzyrządowania. Podobnie ma się sytuacja, w której rury wypuszczone są w górę, wtedy również możemy ogrzewacz schować w szafce.
 

 
Jeśli natomiast rury będą wychodziły bezpośrednio nad kranem, to musimy zamontować wersję, której nie da się schować w szafce. Plusem takiego rozwiązania jest to, że woda będzie ogrzewana tuż obok miejsca, w którym się z niej korzysta, co zminimalizuje straty energii grzewczej.
 

Dobierz optymalną moc przepływowego ogrzewacza wody

Zanim zainstalujesz przepływowy ogrzewacz wody, sprawdź, czy instalacja elektryczna będzie sprawnie pracowała przy zadanym obciążeniu.
Pojemnościowe ogrzewacze, które są wyposażone w grzałki o mocy ok. 2,5 kW i zazwyczaj nie są w stanie przeciążyć obwodów elektrycznych. Przepływowe ogrzewacze wody mogą pobierać moc do 6 kW, co z kolei może spowodować przeciążenie instalacji elektrycznej.
 

Cena za przepływowy elektryczny ogrzewacz wody waha się od ok. 200 zł za najprostszy model elektryczny do ok. 2000 zł za modele bardziej skomplikowane. Gazowe przepływowe ogrzewacze wody w zależności od modelu zaczynają się od ok. 800 zł, do ok. 3000 zł.

Gdzie zamontować elektryczny przepływowy ogrzewacz wody?

Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody montuje się najczęściej w altanach lub domkach letniskowych, w których nie ma podłączenia do ciepłej wody np. z wodociągów. Wersje elektryczne zabierają naprawdę niedużo miejsca i świetnie sprawdzą się do ogrzania wody w kranie. Ponadto, takie ogrzewacze sprawdzają się w miejscach, które są znacznie oddalone od źródła ogrzewania wody, co powodowałoby duże straty ciepła.
 

 
Zatem przepływowe ogrzewacze wody zdadzą egzamin w przybudówkach lub piwnicach. Gazowe przepływowe ogrzewacze wody są dużo większe, ale są w stanie ogrzać więcej wody na raz, zatem sprawdzą przy ogrzewaniu wody do prysznica. Jeśli masz w planach budowę altanki, to zachęcamy do przeczytania naszego artykułu Altana ogrodowa – projekt i budowa krok po kroku.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: