Bidet, bidetka vs. toaleta myjąca

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Artykuł pod patronatem

Bidety, bidetki i toalety myjące to urządzenia do higieny intymnej, bez których mieszkańcy m.in. wielu krajów azjatyckich (w tym Japonii) nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania. Takie urządzenia sanitarne pozwalają nie tylko szybko się odświeżyć i zachować komfort, ale też zminimalizować lub zredukować zużycie papieru toaletowego. Wyposażenie łazienkowe do higieny intymnej polecane jest m.in. w domach, w których mieszkają osoby starsze i z niepełnosprawnością ruchową. Czym różnią się od siebie te trzy urządzenia i które wybrać do małej łazienki? Sprawdźmy!

Bidet – najpopularniejsze urządzenie do higieny intymnej w łazience

Bidet jest najpopularniejszym urządzeniem do higieny intymnej, jaki można znaleźć w polskich łazienkach, choć i tak nie należy do standardowego wyposażenia każdego domu czy mieszkania. Jednym z powodów jest konieczność dysponowania sporą przestrzenią – bidet zajmuje mniej więcej tyle samo miejsca, co WC, dlatego trudno znaleźć na niego przestrzeń np. w niewielkiej łazience w bloku. Poza tym montaż bidetu wymaga doprowadzenia ciepłej i zimnej wody oraz podejścia kanalizacyjnego.

Bidet wyróżnia się m.in. widoczną baterią bidetową. Najczęściej dostępne są baterie jednouchwytowe i chromowane, ale producenci oferują także modele kolorowe, białe, czarne, stylizowane na retro czy dwuuchwytowe. Również same bidety są zróżnicowane, zarówno pod kątem cenowym, jak i estetycznym. Mogą mieć różne rozmiary i kształty, jednak zawsze powinny być dopasowane do miski WC. Ponieważ oba urządzenia montuje się w niewielkiej odległości (dzięki temu łatwiej korzystać z bidetu po skorzystaniu z toalety), nie mogą odstawać od siebie odcieniem, stylem czy wielkością. Najlepiej więc postawić na komplet – dopasowanie ceramiki na własną rękę może być niełatwe i często trudno znaleźć 2 urządzenia, które postawione obok siebie, nie będą się od siebie różnić.

Montaż bidetu to korzystne cenowo rozwiązanie, za którym przemawia także duży wybór producentów i modeli. Minusem bidetów jest konieczność posiadania sporej łazienki oraz doprowadzenia wody i instalacji kanalizacyjnej. Poza tym po skorzystaniu z toalety konieczne jest przejście do osobnego sprzętu.

Bidetka – wygodna, kompaktowa i tania

Bidetka (lub bidetta) to tzw. bateria bidetowa ze słuchawką prysznicową. Jest urządzeniem, z którego z powodzeniem mogą korzystać m.in. właściciele małych łazienek, a także ci, którzy nie chcą wydać zbyt dużo na domowe urządzenie do higieny osobistej.

Bidetka zajmuje znacznie mniej miejsca niż bidet, chociaż pełni podobną funkcję. Ma postać baterii zamontowanej na ścianie tuż obok misy WC. Przy jej pomocy można odświeżyć się natychmiast po skorzystaniu z toalety. Bidetka nie wymaga doprowadzania dodatkowego ujścia do kanalizacji, jednak konieczne jest doprowadzenie wody, na co producenci sprzętów łazienkowych znaleźli jednak rozwiązanie – oferują klientom komplety baterii umywalkowych i bidetek. Dzięki takiemu zestawowi przy pomocy przełącznika możesz zdecydować, czy strumień wody będzie płynął ze słuchawki natryskowej, czy wylewki baterii. Poza tym montaż takiego kompletu w łazienkach, w których toaleta usytuowana jest blisko umywalki, sprawia, że całość wygląda spójnie i estetycznie.

Minusem bidetek jest ograniczony, w porównaniu do bidetów, wybór producentów i modeli.

Toalety myjące – najnowocześniejszy

Toalety myjące zapewniają najwyższy standard i komfort użytkowania spośród wszystkich wymienionych sprzętów. Są to urządzenia rozbudowane i zaawansowane pod kątem funkcjonalności, a jednocześnie niewymagające montażu dodatkowej ceramiki. Łączą w sobie funkcje tradycyjnych toalet i bidetów, a do tego najczęściej nie wymagają wymiany misy WC.

Toalety myjące bywają nazywane inteligentnymi toaletami lub toaletami z funkcją SPA, ale w rzeczywistości mogłyby nosić nazwę desek myjących. To w desce zamontowany jest bowiem cały mechanizm, a kształty i rozmiary desek pasują zwykle do standardowych misek WC dostępnych na rynku.

toaleta myjąca grohe

Zastosowanie takich sprzętów jest szerokie. Na przykład toalety myjące Grohe są wyposażone w następujące funkcje:

  • tylny strumień z regulowaną siła, zapewniający precyzyjne działanie,
  • strumień do kobiecej higieny intymnej z regulowaną mocą, płynący z odseparowanego ramienia natryskowego,
  • cicha, wolnoopadająca deska,
  • wysuwane dysze – dwa ramiona natryskowe schowane za specjalną osłoną, dla jeszcze większej higieny,
  • automatyczne czyszczenie ramion natryskowych przed użyciem i po użyciu,
  • intuicyjne sterowanie dzięki panelowi umieszczonemu w bocznej części deski.

Deski myjące są w pełni zautomatyzowane i zapewniają dokładną higienę. Ponadto są wodooszczędne i ekologiczne, pozwalają zminimalizować lub zredukować zużycie papieru toaletowego i nie zabierają dodatkowego miejsca. Są jednak droższe niż bidety i bidetki.

Co wybrać do małej łazienki?

Do małej łazienki najlepiej wybrać bidetkę lub toaletę myjącą, ponieważ te urządzenia nie zabierają dodatkowego miejsca tak jak bidet. To, na jaki sprzęt postawisz, zależy od Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Bidetka jest rozwiązaniem znacznie tańszym niż deska myjąca, jednak daje znacznie mniejsze możliwości w zakresie funkcjonalności, a wybór modeli jest stosunkowo niewielki.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: