Suszarka na pranie – jaki model wybrać?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Suszarka na pranie to urządzenie niezbędne w każdym domu. Przeczytaj o zaletach różnych modeli suszarek zwykłych, a także o tym, jakie korzyści płyną z posiadania suszarki mechanicznej.

Suszarka na pranie – mechaniczna czy zwykła?

Wśród suszarek do prania jest wiele praktycznych modeli. Sposób suszenia możesz dostosować do swoich potrzeb, ale nie zapominaj również o ograniczeniach, które często związane są z warunkami mieszkaniowymi. Jeśli posiadasz dom lub duże mieszkanie, możesz wybrać jedną z najwygodniejszych opcji, jaką jest elektryczna suszarka na pranie. Z kolei, jeśli masz małe mieszkanie i nie masz miejsca na dodatkową maszynę w łazience, zdecyduj się na którąś z funkcjonalnych suszarek tradycyjnych.
 

Jeśli szukasz ciekawych inspiracji do łazienki, to zajrzyj na naszą stronę Strefa Grohe.

Suszarki na pranie w wersji tradycyjnej

Za wyborem tradycyjnej suszarki przemawiają przede wszystkim niskie koszty kupna i praktycznie zerowe koszty eksploatacji oraz możliwość np. przestawienia suszarki w dowolne miejsce mieszkania lub na balkon.

Najprostsze suszarki stojące możesz kupić już za 20 zł. Droższe modele kupisz za 100-150 zł w zależności od tego, z czego są wykonane i jaki system rozkładania posiadają. Są suszarki pojedyncze, ale także trójelementowe zawiasowe lub przesuwne.

Najczęściej wybieranym modelem jest suszarka na pranie stołowa. Swoim wyglądem przypomina stół na skrzyżowanych nóżkach, zazwyczaj ma dodatkowe rozkładane skrzydła i jest przenośna. Taka suszarka może mieć cienkie druciki do suszenia lub grubsze metalowe pręty, które nie będą powodowały gniecenia ubrań.
 

Dobrym rozwiązaniem w przypadku małych mieszkań jest również suszenie ubrań na balkonie, ogrodzie lub w suszarni, jeśli taka jest dostępna w bloku lub kamienicy.

 

 
Zmodyfikowana wersja suszarki drucianej to pionowa suszarka na pranie. Również jest rozkładana, może być wyposażona w kółka do łatwiejszego przemieszczanie jej w obrębie mieszkania. Dzięki stabilnej podstawie możesz rozkładać ją na dwie lub tylko na jedna stronę. Niektóre modele posiadają wysuwane dodatkowe piętra, które pozwalają na rozwieszenie do 60 m prania.
 

 
Niewielkie mieszkania, np. kawalerki nie zawsze pozwalają na rozstawienie suszarki na pranie w pokoju, przedpokoju lub nawet w łazience. Co zrobić w takim przypadku? Rozwiązaniem są suszarki na pranie montowane pod sufitem, na ścianie lub nakładane na brzeg wanny. Suszarka na pranie podsufitowa nie zajmuje przestrzeni użytkowej w łazience i jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Suszarki na pranie montowane na ścianie są również dobrym rozwiązaniem, jednak po rozłożeniu zajmują część przestrzenie użytkowej w łazience. Przy tych rodzajach suszarek zadbaj o dobrą wentylację i odprowadzani wilgoci z pomieszczenia, aby ta nie osadzała się na ścianach i pod sufitem.

Jeśli masz taką możliwość, zamontuj wysuwane szuflady-regały, w których schowasz suszarkę na pranie.


 
Jeśli masz w łazience wannę, możesz zdecydować się na zamontowanie składanej suszarki nawannowej. Taka suszarka może mieć różne kształty i sposób ustawienia ramion. Jej moduły są ruchome i możesz ustawiać obydwa końce suszarki na brzegach wanny lub jeden koniec oprzeć na wannie a drugi przyczepić do ściany. To rozwiązanie jest bardzo praktyczne w przypadku, gdy pranie jest bardzo mokre, gdyż cieknąca woda może swobodnie spływać do wanny.
 

 

Tutaj znajdziesz więcej ciekawych porad odnośnie łazienki, np. jak zaaranżować białą łazienkę z drewnianą podłogą, aranżacja małej łazienki w bloku czy łazienka w stylu skandynawskim.

 
Suszarka na pranie nakładana na grzejnik lub na parapet powinna zadowolić tych, którzy doceniają szybkie suszenie i ekonomiczne gospodarowanie przestrzenią. Pranie schnie na nich w kilka godzin, jednak suszarki tego typu nie mogą być za bardzo obciążane, co powoduje, że wysuszysz na nich tylko niewielkie ilości prania.
 

 
Jeśli dysponujesz kawałkiem ogródka obok domu, możesz zamontować zewnętrzną suszarkę ogrodową, która bez problemu pomieści naprawdę duże ilości prania. W ogrodzie możesz zamontować stałą suszarkę na pranie lub wystawić na trawnik wersje przenośne.
 

Suszarka na pranie w wersji mechanicznej

Suszarka bębnowa minimalizuje czas suszenia i nie zajmuje przestrzeni użytkowej w pokoju lub przedpokoju, gdyż ma stałe miejsce w łazience lub w pomieszczeniu gospodarczym. Zalety tego urządzenia niewątpliwie docenią rodzice małych dzieci, dla których oszczędność czasu i miejsca potrafi być wyznacznikiem funkcjonalności danego urządzenia.

Do przydatnych funkcjonalności można zaliczyć np.:

  • czytelny wyświetlacz LCD,
  • suszenia wełny lub obuwia,
  • integrację z aplikacją mobilną do sterowania urządzeniem,
  • odświeżanie ubrań gorącym powietrzem bez użycia wody,
  • usuwanie bakterii z prania.

Kupno suszarki elektrycznej wiąże się z wydatkiem od ok. 1500 zł w zależności od modelu i dodatkowych funkcji i urządzenia.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: