[TOP 5] Lodówka retro – zobacz 5 najlepszych modeli!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Style retro i vintage są coraz popularniejsze we wnętrzach, dlatego też pojawia się coraz więcej sprzętów, które do niego pasują. Ze stale rosnącej oferty lodówek retro wybraliśmy 5, które podbiły nasze kochające vintage serca!

Lodówka retro, czyli jaka?

To, co obecnie rozumiemy przez retro lodówkę, to nic innego jak sprzęt stylizowany na amerykańskie lata 50. Najbardziej charakterystycznymi cechami, jakie posiada lodówka retro są więc zaokrąglone kształty i wysoki połysk wykończenia. Co ciekawe, chłodziarki i chłodziarko-zamrażarki w stylistyce vintage urzekają też kolorystyką – rzadko można wśród nich zobaczyć kolory takie jak powszechny dziś srebrny i biały. Zamiast nich najpewniej w takiej ofercie pojawi się lodówka retro w kolorach kremowym lub kości słoniowej, czarnym, miedzianym, ale przede wszystkim w intensywnych kolorach takich jak czerwony, niebieski, pomarańczowy oraz w urokliwej palecie pasteli. Niektóre firmy oferują też lodówki we wzory – np. brytyjską flagę czy wzór jeansu, nie do rzadkości należy także lodówka retro z nadrukami.

Taka różnorodność pozwala na dopasowanie retro lodówki do niemal każdego wnętrza. Choć najczęściej lodówka retro jest elementem kuchni, które całą swoją estetyką nawiązują do lat ubiegłych, nie brak też soczystych barw lodówek retro wybijających się ze stonowanego tła nowoczesnych kuchni.
 

 

1. SMEG – niekwestionowany król lodówek retro

Włoska firma SMEG stanowi niemalże synonim lodówek w estetyce retro – zna je, choćby z widzenia, każdy miłośnik designu. I nic dziwnego, bo historia tej marki sięga aż ponad 100 lat wstecz, co oznacza, że SMEG produkował lodówki retro, kiedy jeszcze nie były retro.

Obecnie firma SMEG ma w swojej ofercie kilka rodzajów lodówek o różnych parametrach, w których znajdziemy nowinki takie jak dynamiczna cyrkulacja powietrza (dla utrzymania lepszej temperatury) czy powłoka bacteria stop z jonami srebra. Do wyboru mamy między innymi:

 • chłodziarkę lub chłodziarko-zamrażarkę,
 • różne wymiary lodówki,
 • zamrażarkę na górze lub na dole,
 • system NoFrost,
 • klasy energetyczne od A+ do A++,
 • poziom hałasu od 39 do 43 dB

oraz wiele innych udogodnień zależnych od wybranego modelu.
 

 

2. Retro Collection – słoweński atak na rynek retro AGD

Gorenje jest firmą dość znaną na rynku artykułów gospodarstwa domowego, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że produkuje również lodówki w stylu retro. Firma ta podjęła się trudnego wyzwania przebicia się na ów modny rynek i trzeba przyznać, że robi to w niezłym stylu.

Lodówki z serii Retro Collection to przede wszystkim świetny design w wielu kolorach, które rzucają się w oczy, ale nie dominują w kuchni. Nie brak też ułatwiających codzienność technologii, takich jak wspomniana wcześniej cyrkulacja powietrza czy wysokiej jakości materiały izolacyjne, które pozwalają na utrzymanie temperatury wewnątrz urządzenia do nawet 21 godzin bez prądu. Co więcej oferuje Gorenje:

 • chłodziarkę lub chłodziarko-zamrażarkę,
 • duże wymiary lodówek, przystosowane dla rodzin,
 • zamrażarkę na górze lub na dole,
 • klasy energetyczne A++ oraz A+++,
 • poziom hałasu 40-42 dB

oraz inne udogodnienia, w które wyposażona może zostać lodówka retro, oczywiście w zależności od modelu.

Ciekawostką jest wypuszczona niedawno seria lodówek retro upamiętniających inną ikonę designu – popularnego Volkswagena T1, zwanego Bulli.
 

 

3. Klarstein – kompaktowa lodówka retro

Klarstein to stosunkowo słabo rozpoznawalny producent sprzętu domowego. Kojarzyć go mogą ci, którzy zetknęli się z ich produktami małego AGD (miksery, roboty kuchenne itp.) lub osoby z zamiłowaniem do wina. Klarstein produkuje bowiem między innymi specjalne lodówki do przechowywania wina, dostosowane do warunków domowych.

I choć nie jest to w żadnym wypadku topowy gracz na rynku lodówek w stylu retro, warto wspomnieć o lodówkach kompaktowych, które ma w swojej ofercie ten producent. Do mieszkania świetnie nada się Klarstein PopArt, która spełnia wszelkie wymogi lodówki retro, zaś na wycieczki – Bella Taverna, czyli maleńka, podróżna lodówka retro. Do estetyki retro można też zaliczyć serię Monroe, która nie ma co prawda aż tak zaokrąglonych kształtów, ale prezentuje się całkiem nieźle.
 

 

4. ARDO Vintage – lodówki retro w indywidualnym stylu

Włoska firma ARDO również postanowiła znaleźć dla siebie miejsce na rynku lodówek retro. Ale nie tylko! W ofercie firmy znalazły się również kuchenki gazowe stylizowane na vintage. Ich estetyka dobrze łączy się z lodówkami, które w ramach serii Vintage występują w trzech wersjach funkcjonalnych i trzech kolorystycznych.

Ze względu na funkcje, lodówki ARDO Vintage można podzielić na:

 • chłodziarki jednodrzwiowe,
 • chłodziarko-zamrażarki z zamrażalnikiem na górze,
 • chłodziarko-zamrażarki z zamrażarką na dole.

W ramach każdej z tych grup mamy do wyboru dwa warianty kolorystyczne, a w przypadku chłodziarek – aż trzy. I choć lodówki Vintage samym swoim zaokrąglonym kształtem i charakterystyczną klamką sugerują stylistykę retro, dopiero owa kolorystyka podkreśla ją w pełni. Bardziej konserwatywni użytkownicy mogą zadowolić się serią Classic, w kolorze białym, kremowym i srebrnym, ale dużo ciekawiej prezentuje się seria Paint. Paleta barw lodówek retro ARDO Vintage Paint jest imponująca – znajdziemy tu kolory takie jak czerwony, niebieski, żółty, pomarańczowy, różowy, czarny, a także pastelowy niebieski i pastelowy zielony. Najciekawiej jednak prezentują się lodówki w wariancie kolorystycznym Only you. Wybierając tę serię, możemy nabyć lodówkę retro z nadrukiem soczystych pomidorów, ognistych papryczek chili, włoskiego makaronu, słoneczników oraz… angielskiej budki telefonicznej!
 

 

5. Lodówka retro DIY – czyli naklejki i maty na lodówki

Skoro już wspomnieliśmy o nadrukach, warto przypomnieć, że zmiana stylistyki lodówki nie musi się wiązać z zakupem nowego sprzętu. Tym, którzy chcą mieć lodówkę retro mniejszym kosztem, z pomocą przychodzą niezliczone wzory naklejek i mat na lodówki, które odmienią ich wygląd.

Naklejki na lodówki mają zwykle formę czarnych (rzadziej kolorowych) folii winylowych, których zamontowanie jest bardzo proste. Wybrany wzór należy przyłożyć klejącą stroną do oczyszczonych i suchych drzwi lodówki, wypchnąć ewentualne pęcherzyki powietrza i zdjąć folię ochronną. I gotowe! Co więcej, dobrej jakości naklejki winylowe dają się łatwo usuwać, więc jeśli nadruk nam się kiedyś znudzi, wystarczy go odkleić i umyć lodówkę.

Innym rozwiązaniem, które daje dużo bardziej spektakularne efekty, ale wymaga też więcej pracy, są maty na lodówki (naklejki wielkoformatowe). Pokrywają one w pełni drzwi lodówki, a w niektórych wypadkach można się pokusić nawet o oklejenie całej lodówki – łącznie z bokami. Ze względu na konieczność dobrania odpowiedniego wymiaru, naklejki wielkoformatowe są często robione na zamówienie lub pod konkretny model lodówki. Kupowanie naklejki „w rozmiarze uniwersalnym” łączy się z koniecznością żmudnego przycinania jej do wymiarów naszej lodówki, robienia otworów na uchwyty i ryzykiem przypadkowego zniszczenia folii.
 

Jeżeli marzy Wam się aranżacja całej kuchni w stylu retro, koniecznie przeczytajcie ten artykułu:
Kuchnia retro. Jak urządzić kuchnię w stylu lat 50.?


 
Pochwalcie się swoimi sposobami na kuchnie w stylu retro w komentarzach lub na naszym profilu facebookowym!
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-01-26 15:58:59
Bogumila
Witam piękne lodówki. Bardzo mi się podobała grafitowa i czerwona.dziękuję. gdzie mogę kupić grafitowa ?
2021-01-28 14:20:57
Karol
Firma Smeg ma w swojej ofercie grafitową lodówkę - model FAB28RDB
2019-07-13 07:13:04
MArysia
Super takie lodówki retro:) pomyślę przy kolejnej zmianie wystroju kuchni (już za rok!)
2019-07-15 15:33:23
Domolubni
W takim razie polecamy inne nasze artykuły, w których opisujemy poszczególne etapy remontu kuchni :) W jakim stylu chce Pani urządzić swoje wnętrze?