System filtrujący wodę – czy warto zainwestować i po jakim czasie się zwraca?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Artykuł pod patronatem

Zastanawiasz się nad systemem filtrującym wodę do Twojej kuchni? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się czy to dla Ciebie.

Woda pitna to temat rzeka, na temat którego napisano już niejedno, a jednak wciąż jest źródłem dylematów. Skąd ją brać? Czy można pić wodę z kranu? Co zrobić, by ograniczyć jej marnowanie? Czy lepsza jest woda butelkowana kupowana w supermarkecie, czy może ta z osiedlowego ujęcia wody oligoceńskiej?

Odpowiedzi na te pytania będą różnić się w zależności od osoby ale żadna nie będzie uniwersalną receptą na rozwianie wszystkich wątpliwości. Z pomocą przychodzi tutaj jednak nowoczesna technologia, dzięki której powstało rozwiązanie wszechstronne, a przy tym ekologiczne. O czym mowa? O systemach filtrujących wodę!

System filtrujący – jak to działa?

Najprościej rzecz ujmując, systemy filtrujące wodę to urządzenia pozwalające czerpać wodę z instalacji wodociągowej i na bieżąco ją filtrować. Zwolennicy picia wody z kranu mogą stwierdzić, że nadaje się ona do picia i nie potrzebuje dodatkowej filtracji, jednak o ile rzeczywiście spełnia ona normy czystości, to z jej smakiem jest już różnie. Delikatny aromat chloru, metaliczny posmak czy drobny osad ze starej instalacji to często spotykane problemy, których pozbędziesz się korzystając z systemów GROHE Blue. 5-stopniowy proces filtracji jest w tym przypadku kluczowy – umożliwia usunięcie wszystkich substancji zmieniających smak i zapach wody, nie wyjaławiając jej i zachowując istotne dla zdrowia mikroelementy.

Filtrowanie to funkcja podstawowa, od której wzięła się nazwa „systemy filtrujące”, jednak w swoich rozszerzonych wersjach mają one do zaoferowania znacznie więcej. Przede wszystkim coś dla miłośników bąbelków – produkty z serii GROHE Blue Home dają możliwość nasycenia wody CO2 i pozwalają wybrać między wariantem niegazowanym, średnio gazowanym i gazowanym. Wszystko za pomocą jednego uchwytu umieszczonego na korpusie baterii. Dodatkowym udogodnieniem jest chłodziarka umieszczona pod blatem, pozwalająca wybrać temperaturę serwowanej wody. Szklanka zimnej, gazowanej i przefiltrowanej wody prosto z kranu w letni dzień? Teraz to możliwe!

Wszystkie warianty systemów filtrujących GROHE dostępne są ponadto w wersji Mono (serwującej tylko wodę filtrowaną) i Duo (wyposażonej w dwa uchwyty – jeden od wody filtrowanej, a drugi od zwykłej, wodociągowej, której użyjesz do zmywania, czy mycia zlewu).

system filtrujący wodę

Co z kosztami takiego systemu?

Innowacja i nowoczesność w kuchni to jedna sprawa, drugą jest ich opłacalność. Żeby sprawdzić, po jakim czasie (jeśli w ogóle) zakup systemu filtrującego może się zwrócić, należy wykonać kilka obliczeń. Potrzebne będą do tego pewne dane:

 • przede wszystkim niezbędna będzie aktualna cena za metr sześcienny wody – ponieważ różni się ona w zależności od regionu Polski, jako punkt odniesienia przyjmijmy stawkę podaną przez MPWiK Warszawa – 3,89 PLN brutto;[1]
 • potrzebna będzie również cena butelki wody; oczywiście będzie się ona różniła w zależności od marki i sklepu, w którym dokona się zakupu; dla uproszczenia obliczeń można przyjąć cenę 1,5 PLN brutto za 1,5 l, czyli 1 zł za 1 l;
 • ważna jest także cena filtra; standardowy filtr do GROHE Blue i GROHE Blue Home ma wydajność 600 litrów i kosztuje ok. 350 PLN brutto (cena może wahać się w zależności od sklepu);
 • istotna jest także informacja na temat średniej ilości wypijanej wody; aby nie doszło do odwodnienia, organizm dorosłego człowieka potrzebuje jej 1,5 l dziennie, jednak WHO zaleca spożycie nawet 3 l w ciągu doby; przyjmijmy, że rodzina w formacie 2+1 (mąż, żona, dziecko) spożywa dziennie 4,5 l.

Ostatnia kwestia to koszt samego systemu filtrującego:

 • podstawowy wariant – GROHE Blue Pure Mono (bateria dająca dostęp tylko do filtrowanej wody, bez możliwości włączenia przepływu wody niefiltrowanej) kosztuje ok. 550 PLN brutto;
 • cena najbardziej rozbudowanego zestawu – GROHE Blue Home, składającego się z baterii (z dostępem do wody filtrowanej i nie), chłodziarki z saturatorem, filtra i butli CO2 wynosi ok. 6 000 PLN brutto.

Dokonując obliczeń weźmiemy pod uwagę obydwa warianty systemów – najtańszy i najdroższy, by sprawdzić, po jakim czasie zwróci się ich zakup.

system filtrujący wodę grohe

Zatem do dzieła!

Zacznijmy od obliczenia ile wynosi roczne zużycie wody pitnej przez rodzinę 2+1.

4,5 l x 365 = 1642,5 l

Przy cenie 1 zł za litr wody, daje to koszt rzędu 1642 zł i 50 gr.

Następnym krokiem będzie obliczenie kwoty, jaką zapłacimy za analogiczną ilość wody czerpanej z systemu GROHE Blue. Będzie do tego potrzebna cena za litr wody czerpanej z sieci wodociągowej:

3,98 PLN / 1000 l (1mᶟ) = 0,00398 PLN

Następnie mnożymy to przez 1642,5 l (roczne zużycie):

1642, 5l x 0,00398 PLN = 6,54 PLN

Dodając do tego koszt filtrów (600 l wydajności, czyli prawie 3 w ciągu roku przy zakładanym poborze), otrzymamy ostateczną kwotę za roczną eksploatację systemu GROHE Blue:

6,54 PLN + 3 x 350 PLN = 1056,54 PLN

Teraz wystarczy odjąć pierwszy wynik od drugiego, by dowiedzieć się, ile można zaoszczędzić rezygnując z kupowania wody butelkowanej i przechodząc na system filtrujący wodę:

1642,5 PLN – 1056,54 PLN = 585,96 PLN

Nasze wnioski: 

Powyższe wyliczenia pokazują, że system GROHE Blue Pure zwróci się już po roku eksploatacji, czyli naprawdę szybko. Na zwrot kosztów poniesionych na GROHE Blue Home przyjdzie czekać już dłużej, bo ok. 10 lat. Pamiętaj jednak, że w dłuższej perspektywie to i tak opłacalna inwestycja, a im wyższe zużycie wody w Twoim gospodarstwie domowym, tym szybciej on nastąpi.

Co więcej, korzystanie z systemów filtrujących wodę GROHE Blue niesie ze sobą nie tylko czysto materialne korzyści. Co to oznacza?

 • Przede wszystkim komfort użycia. Koniec z dźwiganiem butelek – czy to ze sklepu czy z lokalnego ujęcia oligocenki. Świeża, filtrowana woda jest w Twojej kuchni zawsze na wyciągnięcie ręki.
 • Znakomity smak i zawsze idealną świeżość wody. Nie ma ryzyka, że straci ona przydatność do spożycia, zastanie się lub będzie czuć ją plastikiem lub chlorem. Gwarantuje to 5-stopniowy proces filtracji!
 • Świadomość pozytywnego wpływu na środowisko. Opierając się na wyliczeniach z wcześniejszej części artykułu, 3 osobowa rodzina zużywa średnio 1642,5 l wody rocznie, co daje 1095 plastikowych butelek o pojemności 1,5 l lub 328 butelek 5 litrowych. System filtrujący pozwala całkowicie zrezygnować z generowania tak olbrzymiej ilości odpadów. Co więcej, do wyprodukowania 1 litra wody butelkowanej potrzeba ok. 7 l wody, wliczając to produkcję opakowania, transport itp. System GROHE Blue, do wyprodukowania 1 l pysznej wody pitnej potrzebuje tylko 1 l wody pitnej. Czysty zysk dla środowiska!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: