Jak remontują Polacy? Przedstawiamy najnowszy raport

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

W ubiegłym roku remont przeprowadziło aż 46 proc. Polaków. Jak wygląda on pod kątem planowania, realizacji i poniesionych kosztów? Sprawdź najnowszy raport, z którego dowiesz się, jak Polacy przeprowadzają remont!

Publikacja partnerska

Kilka słów o badaniu

Raport Fixly (internetowej wyszukiwarki fachowców i specjalistów) został opracowany na podstawie badania, którego uczestnicy odpowiedzieli na pytania dotyczące m.in. rodzaju przeprowadzanych prac, odnawianych pomieszczeń oraz wydatków na remonty w 2018 r. W badaniu wzięło udział 1000 osób.

Co wynika z raportu?

Okazuje się, że w ubiegłym roku remont przeprowadziło aż 46 proc. Polaków, znacząca większość to mieszkańcy zachodniej części kraju. Większość remontujących zdecydowała się skorzystać z pomocy specjalisty – na samodzielną pracę zdecydowała się co 3 osoba.

jak wybieramy fachowców do remontu?

Te wnętrza remontowane są najczęściej!

Najczęściej remontowano kuchnię, sypialnię i salon oraz przedpokój, nieco rzadziej łazienkę. W polskich domach dominowały przede wszystkim drobne prace wykończeniowe, na czele z malowaniem ścian. Zdecydowało się na nie aż 86 proc. remontujących. Wśród najpopularniejszych prac znalazły się również szpachlowanie i gładzenie ścian oraz układanie podłóg. Zdecydowanie rzadziej decydowano się na wymianę okien czy całkowitą zmianę układu pomieszczeń – takie prace przeprowadzał u siebie tylko co dziesiąty badany.

które wnętrza najczęściej są remontowane

Ile może kosztować remont?

Blisko 40 proc. z badanych sfinansowała remont za mniej niż 6 tys. zł, ale już co trzeci wiązał się z wydatkami powyżej 10 tys.. Autorzy raportu zbadali również, w jaki sposób finansowane są prace remontowe. Okazało się, że:

  • 84 proc. Polaków sfinansowało remont dzięki odkładanym przez wiele lat oszczędnościom.
  • Zaledwie co piąta osoba wzięła w ubiegłym roku kredyt lub pożyczkę na remont.
ile kosztuje remont

Kiedy planowany remont staje się faktem?

Droga od pierwszych pomysłów na remont lub pojawienia się usterek do podjęcia działań z reguły bywa długa – jak podaje raport, statystyczny Polak na rozpoczęcie prac remontowych potrzebuje przynajmniej trzech miesięcy. Realizacja planów odkładana jest na później przede wszystkim ze względu na brak czasu lub pieniędzy. Kluczowa jest także odpowiednia pora roku: 64 proc. badanych decyduje się na remont wiosną lub latem.

W poszukiwaniu idealnego fachowca

Problemem dla co szóstej osoby jest również znalezienie odpowiednich fachowców. Zależy nam przede wszystkim na zatrudnieniu sprawdzonej i wiarygodnej ekipy, która dopasuje się do założonego budżetu. Co ciekawe, wolą oni raczej zatrudniać wykonawców poleconych przez rodzinę lub znajomych, niż szukać ich w sieci – z oferty znalezionej w internecie skorzystał w ubiegłym roku tylko co piąty Polak.

jak wybieramy fachowców do remontu?

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Fixly, która pełny raport udostępnia tu.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: