Paryż w twojej kuchni, czyli styl francuski w 4 krokach

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut 19 listopada 2019

Spektakularny efekt przy minimalnym wysiłku – tak w skrócie można określić styl francuski. Łączy on elementy wyposażenia, które mają swoją historię z tymi o nowoczesnych formach. To eklektyczne podejście do urządzania wnętrz możesz też wprowadzić w swoim domu. Marzy ci się kuchnia w stylu francuskim? Dowiedz się, jak przenieść paryski klimat do swojego wnętrza w kilku krokach!

Krok 1. Jasna kuchnia w stylu francuskim, czyli najpierw pomaluj ściany

Biel to zdecydowanie barwa nr 1 w kuchniach w stylu francuskim. Towarzyszy jej czasem beż lub delikatne szarości. Nieco bardziej urozmaicona paleta (ale nadal stonowana) zdobi meble, dzięki czemu ściany stanowią wtedy wdzięczne tło.
 

 
Ze względów praktycznych, dla ochrony przed tłustymi plamami, najczęściej strefa nad blatem roboczym jest dodatkowo wyłożona płytkami – kwadratowymi bądź prostokątnymi, przypominającymi cegiełki. Zastosowanie takiego prostego rozwiązania pozwala później na zabawę przy urządzaniu wnętrza bardziej wymyślnymi dekoracjami oraz na eksperymentowanie z meblami zdobionymi ornamentami.

Krok 2. Poszukaj mebli w klasycznym stylu

Znalezienie zestawu mebli kuchennych, które będą w pełni oddawały klimat epoki Ludwika XIV będzie bardzo trudne, ale na szczęście nie ma takiej potrzeby. Tak naprawdę potrzebujesz tylko kompletu o klasycznym designie, który możesz elegancko podrasować dzięki dodatkom, takim jak gałki do mebli o fantazyjnych, dekoracyjnych formach. Szczególnie dobrze będą wyglądały modele w srebrnym kolorze, pokryte patyną, oraz miedziane i o barwie przybrudzonego złota.

Spójność aranżacji Zadbaj o to, by stylizowane na stare gałki, klamki czy też haki były utrzymane w zbliżonym stylu do tego, w jakim zaprojektowano baterię kuchenną. Na szczęście na rynku wybór baterii jest dość szeroki, dzięki czemu można bez trudu znaleźć odpowiedni model. Kuchnia w stylu francuskim może być wyposażona przykładowo w zaokrągloną baterię GROHE z linii Blue

Ważna jest również kolorystyka. Meble mogą być białe, ale nie muszą. Równie korzystnie prezentuje się naturalny, jasny kolor drewna, co niebieski w wydaniu lekko przybrudzonym szarością.
 

 

Kuchnia z wyspą lub jadalnią

W przypadku wyspy albo jadalni masz nieco większe pole do popisu. Znalezienie stołów, taboretów czy krzeseł inspirowanych stylem Ludwika XIV (lub przynajmniej vintage albo prowansalskim) nie powinno być takim wyzwaniem jak w przypadku innych elementów wyposażenia meblowego kuchni. Obudź w sobie instynkt poszukiwacza skarbów i odwiedź sklepy z antykami albo second-handy, w których sprzedawane są też meble.
 

 
Skup się przede wszystkim na modelach z wygiętymi nóżkami, najlepiej ozdobionych rzeźbionymi elementami o opływowych formach. Koniecznie powinny też mieć miękkie siedziska pokryte tkaniną – zwłaszcza te welurowe będą się prezentowały elegancko.
 

 

Krok 3. Nie chowaj sprzętów o nowoczesnym designie

Styl francuski czerpie zarówno z przeszłości, jak i z teraźniejszości. Jeśli nie chcesz zamienić kuchni w muzeum, połącz antyki i elementy stylizowane na starsze z nowoczesnymi akcentami. Niektórzy starają się zabudowywać sprzęty AGD i chować je w zamykanych szafkach. Tymczasem to właśnie one pomagają budować eklektyczną aranżację, która sprawia, że styl francuski jest tak wyjątkowy. Trzymając wszystko na widoku, masz też łatwiejszy dostęp do sprzętów, a to również jest istotne.

Krok 4. Styl francuski w dekoracjach – łącz praktyczne ze stylowym

Kuchnia jest miejscem, w którym najważniejsza jest funkcjonalność, a na dodatki często nie ma miejsca. Dlatego to praktyczne elementy wyposażenia będą jednocześnie odgrywały rolę dekoracji np.:

  • ściereczki kuchenne – te w paryskim stylu mogą mieć ozdobne napisy po francusku,
  • książki kucharskie – oczywiście najbardziej liczy się ich treść, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wyeksponować egzemplarze w ładnej szacie graficznej (zwłaszcza stare wydania, znalezione w antykwariatach, dodadzą wnętrzu szczególnego charakteru),
  • elegancka porcelana i stylizowane na stare pudełka na sypkie produkty – ustaw je na półkach w widocznym miejscu; staraj się wybierać egzemplarze w stonowanych, neutralnych barwach,
  • donice z ziołami na blat, wazony z kwiatami na wyspę kuchenną i miski z owocami – naturalne dekoracje są mile widziane,
  • drewniane deski do krojenia i tacki – możesz je oprzeć o ścianę na blacie roboczym lub stawiać na nich kwiaty, przyprawy albo np. karafkę z wodą.

Wybierając dekoracje pamiętaj tylko, by zachować umiar – francuski styl nie lubi przepychu.

Kuchnia w stylu francuskim jest miejscem, gdzie nowoczesność spotyka się z klasyką, tworząc nieoczywistą, a zarazem atrakcyjną wizualnie całość. To ciekawa alternatywa dla wszechobecnego minimalizmu. Zobacz, jak sprawdzi się u ciebie!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)