Najpopularniejsze aplikacje do projektowania wnętrz na smartfona

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Mobilne aplikacje do projektowanie wnętrz – nie zastąpią architekta, ale oferują wiele ciekawych i przydatnych możliwości oraz dobrej zabawy. Zobacz, jakie aplikacje do aranżacji wnętrz najczęściej pobierają internauci.

A więc zamiast skorzystać z usług profesjonalnego architekta lub projektanta wnętrz postanowiliście, że wymarzoną aranżację stworzycie całkowicie sami? Czytacie Domolubnych, przejrzeliście już tysiące inspiracji i odwiedziliście dziesiątki sklepów, ale Wasz pomysł wciąż nie może nabrać konkretnych kształtów? A może marzycie o postawieniu pierwszego kroku na długiej i wymagającej ścieżce do kariery zawodowego designera? Jeśli profesjonalne narzędzia do projektowania wnętrz są dla Was zbyt kosztowne i nie macie doświadczenia w ich obsługiwaniu, ani czasu na naukę, kartka papieru czy tablica ze zdjęciami nie muszą być wcale jedynymi sposobami na wyrażenie i pokazanie innym Waszych koncepcji. W internetowych sklepach z aplikacjami znajdziecie mnóstwo darmowych (lub częściowo darmowych) programów, które zamienią Wasz smartfon w podręczne studio projektowe!

Stworzone na telefonie wizualizuje wnętrz będą miały raczej amatorski charakter i nie można ich stawiać na równi z pracami specjalistów. Na pewno jednak mogą okazać się bardzo pomocne, otworzyć przed Wami fascynujący świat projektowania i po prostu dostarczyć wielu godzin wielce przyjemnej rozrywki.

Artykuł nie promuje i nie faworyzuje żadnej aplikacji, nie jest też właściwie recenzją. Na podstawie danych o liczbie pobrań ze sklepów Google Play i App Store wybraliśmy dla Was programy, które cieszą się największym zainteresowaniem, i pokrótce opisujemy ich podstawowe funkcje i możliwości.

1. Room Planner: Projektowanie wnętrz i pokojów w 3D

(iCanDesing LLC, ponad 5 mln pobrań, ograniczenia w wersji darmowej)

Room Planer to aplikacja powiązana ze słynnym szwedzkim sklepem z meblami do samodzielnego montażu. Jak pewnie się więc domyślacie, biblioteka mebli, wyposażenia i dekoracji jest ograniczona do asortymentu sklepu i ma na celu promowanie jego oferty. (Wymiary mebli można jednak modyfikować, co otwiera nowe możliwości aranżacyjne). W zamian za taki, a nie inny charakter aplikacji otrzymujemy pełne spolszczenie i świetny – płynny i intuicyjny – interfejs, który nie sprawi problemu nawet bardzo początkującym użytkownikom. Projektujemy zarówno w widoku 2D, jak i 3D. Aplikacja podpowiada, co jeszcze powinno się w danym pomieszczeniu znaleźć, by było ono w pełni funkcjonalne. Duże wrażenie robi opcja fotorealistycznych wizualizacji. Trójwymiarowe modele zastępują wówczas odpowiednio wkomponowane w projekt zdjęcia autentycznych produktów. Całość prezentuje się przekonująco i daje sporo satysfakcji z włożonej w aranżację pracy. Mamy tu też przyjemny element grywalizacji z miłośnikami projektowania wnętrz z całego świata. Za każdy projekt otrzymujemy punkty i trafiamy na listę rankingową. Dzieła innych użytkowników można nie tylko podglądać, ale także dowolnie przerabiać. Wiadomo przecież, że zrobilibyśmy to lepiej…

2. Homestyler Interior Design&Decorating Ideas

(Topping Homestyler Technology Co., Ltd; ponad 5 mln pobrań; darmowa)

Homestyler to aplikacja autorstwa Autodesk – słynnego twórcy profesjonalnego oprogramowania dla architektów. Niech Was to jednak nie przeraża, bo ten akurat program dopasowany jest do potrzeb i umiejętności amatorów. W Homestyler projektujemy tylko w widoku 3D. I to nie w pełnych 360 stopniach z obracającą się wokół własnej osi i ruchomą kamerą, ale w jednym, statycznym rzucie aksonometrycznym. Nuda? Nic podobnego.

Po pierwsze, możemy zaaranżować zarówno gotowe „puste pomieszczenia”, jak i własny pokój na podstawie zrobionego telefonem zdjęcia, z wykorzystaniem technologii AR. Najlepiej, gdy pomieszczenie, które chcemy przenieś do aplikacji, jest zupełnie puste, ale nawet z częściowo umeblowanymi wnętrzami da się później zrobić coś oryginalnego. Zdjęcie trzeba wykonać w taki sposób, by w kadrze znalazł się przynajmniej jeden narożnik i część podłogi. Interfejs pokazuje specjalny szablon, do którego musimy dopasować ujęcie, więc nie jest to trudne zadanie. Potem jeszcze tylko ustalenie skali i wymiarów i już możemy rzucać się w wir projektowania własnej sypialni, salonu czy kuchni. Zabawa ze wstępnie przygotowanymi przez autorów pomieszczeniami również przynosi dużo radości. Nie są to bowiem ot po prostu pokoje o różnych wielkościach i kształtach, ale ogromna galeria unikalnych i efektownie pokazanych wnętrz. Znajdziemy tu różne style architektoniczne: od tradycyjnej Japonii, przez pałacowe komnaty, okazałe wille, najróżniejsze poddasza, po tarasy z basenem, a nawet pokłady luksusowych jachtów i samolotów. A dodatkowy urok nadają projektom niesamowite rozpościerające się za oknami widoki. Jeśli chcieliście kiedyś poczuć, jak to jest zaprojektować wnętrze imponującego domu na np. nad Jeziorem Genewskim czy na hollywoodzkich wzgórzach, to Homestyler da Wam taką możliwość.

Po drugie, wszystkie tekstury, meble i dekoracje (z prawdziwych katalogów różnych producentów) odwzorowane są z wielką starannością i dbałością o detale. Manipulowanie trójwymiarowymi modelami i rozmieszczanie ich we wnętrzu jest proste i przyjemne. A końcowy efekty wizualny może wyglądać niemalże jak strona z drogiego katalogu. Aplikacja daje też dostęp do społeczności, gdzie możemy pochwalić się swoimi dziełami i wymieniać uwagami z innymi.

3. Planner 5D – Home&Interior Design Creator

(Planner 5D; ponad 10 mln pobrań; ograniczony dostęp darmowy; dodatkowe opcje udostępniane m.in. za oglądanie reklam).

Planner 5D pozwala stworzyć projekt i wystrój wnętrza w widoku 2D i 3D. Pełny katalog mebli i przedmiotów zawiera ponad 5000 elementów, ale w wersji darmowej możemy sięgać tylko po niewielką część z nich. Tym, co szczególnie wyróżnia Planner 5D spośród innych tego typu narzędzi, jest opcja VR, czyli wirtualnej rzeczywistości. Tak, możemy niemalże zobaczyć, jak zaprojektowana przez nas przestrzeń wygląda naprawdę! Telefon wkładamy w kartonowe gogle/okulary VR i dowolnie rozglądamy się po pomieszczeniu. Grafika być może nie powala na kolana, ale i tak takie spojrzenie na własnoręczną pracę aranżacyjną jest ogromnie ciekawym doświadczeniem.

aplikacje do aranżacji wnętrz

4. Design Home: House Renovation

(Crowdaster Inc, ponad 10 mln pobrań, darmowe, ale zawiera reklamy i dodatkowe płatności)

Nie jest to właściwie aplikacja użytkowa, ale gra symulacyjna, w której wcielamy się w architekta wnętrz. Trafiają do nas klienci z różnym budżetem i oczekiwaniami i dzięki odpowiednim decyzjom musimy to wszystko ze sobą pogodzić. Ot, życie projektanta!

5. Magicplan

(Sensopia Inc; ponad 5 mln pobrań, darmowa

Magicplan pozwala stworzyć dwu- i trójwymiarowy plan domu lub mieszkania przy pomocy smartfon! Wystarczy, że uruchomimy aplikację i zaczniemy przemieszczać się po wnętrzu za obiektywem aparatu skierowanym na to, co widzimy przed sobą. Pomiary nie będą na pewno w 100% dokładne, ale frajdy jest przy tym całkiem sporo. Na podstawie danych z kamery aplikacja tworzy zwymiarowane rzuty pomieszczeń, które można przenosić później do różnych tabel i szybko obliczać np., ile litrów farby potrzebujemy na pomalowanie wybranych ścian.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: