Stelaż podtynkowy do WC – czym jest i jak go wybrać?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Czeka was remont małej łazienki? Przeczytajcie o zasadach montażu stelażu podtynkowego i zyskajcie więcej przestrzeni w Waszej łazience.

Stelaż podtynkowy – alternatywna dla ceramicznych kompaktów stojących, czyli wygoda, funkcjonalność i estetyka w Twojej łazience. Zobacz, o czym należy pamiętać, decydując się na stelaż podtynkowy do WC.

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To w niej każdego ranka przygotowujemy się do rozpoczęcia nowego dnia, a wieczorem właśnie tam odprężamy się po intensywnie spędzonym popołudniu. Ważne więc, by zadbać nie tylko o piękny wystrój łazienki, ale także o jej funkcjonalność. To właśnie z myślą o użyteczności i wygodzie powstały stelaże podtynkowe – alternatywy dla ceramicznych kompaktów stojących. Poznaj 3 najważniejsze informacje o stelażach podtynkowych do WC i zaplanuj swoją łazienkę ergonomicznie i funkcjonalnie!

Czym jest stelaż podtynkowy do WC?

Stelaż podtynkowy (inaczej stelaż zatynkowy) to alternatywa dla tradycyjnych ceramicznych kompaktów stojących, np. WC, bidetów, prysznica, umywalki itp. W przypadku WC jest to konstrukcja, która łączy stelaż do montażu miski wiszącej ze spłuczką podtynkową.  Oznacza to, że cały układ znajduje się w zabudowie ściany i jest niewidoczny (jedynym widocznym elementem jest przycisk spłukujący).

Przeczytaj też o historii i działaniu stelaży podtynkowych w tym artykule.

Stelaż podtynkowy do WC – jakie są jego zalety?

Dzięki zastosowaniu stelaża zatynkowego wnętrze łazienki staje się bardziej estetyczne, zyskuje także na przestronności. Inną zaletą stelaża do WC jest to, że jego zastosowanie zapewnia większą higienę w łazience – bakterie nie gromadzą się na zbiorniku do toalety, a dzięki wiszącej misce ustępowej można dokładnie umyć podłogę pod sedesem. Stelaże podtynkowe umożliwiają także zmiany wystroju łazienki poprzez postawienie dodatkowej ścianki działowej lub wyspy i zamontowanie na nich np. dodatkowej toalety. Wytrzymałość tego typu konstrukcji w przypadku misek WC wynosi 400 kg, w przypadku umywalek – 100 kg.

stelaż podtynkowy do wc

Normy wysokości stelaży podtynkowych

Znormalizowane wysokości zawieszenia (górna krawędź ceramiki do podłogi) stelaży wynoszą odpowiednio: 41 cm dla WC, 67 cm dla pisuaru i 85 cm dla umywalki, zaś ich ceny (do zabudowy lekkiej) są bardzo zróżnicowane – wahają się od ok. 300 zł do ponad 1000zl.

Rodzaje stelaży podtynkowych – co wybrać?

Wyboru stelaża podtynkowego do WC dokonujemy przede wszystkim na podstawie rodzaju ściany, na jakiej planujemy montaż konstrukcji. W tym kontekście wyróżniamy 2 rodzaje stelaży – do zabudowy mokrej i do zabudowy suchej.

stelaż podtynkowy do wc

Stelaż podtynkowy do WC przy zabudowie mokrej (ciężkiej)

Ten rodzaj układu stosowany jest w przypadku ścian murowanych i wymaga obmurowania. Jest znacznie tańszy od stelaża do zabudowy suchej (nawet o połowę), oszczędza więcej przestrzeni (nawet 15 cm więcej niż w przypadku zamontowania stelaża do zabudowy lekkiej), może być także montowany w relatywnie cienkiej ścianie (o grubości 8 cm). Zaletą stelaża zabudowy ciężkiej jest także to, że umożliwia schowanie całej spłuczki wewnątrz układu, bez konieczności tworzenia dodatkowych półek. Stelaż do zabudowy mokrej może być zastąpiony stelażem do zabudowy lekkiej (odwrotnie jest to jednak niemożliwe). Wadą tego rodzaju konstrukcji jest natomiast praco- i czasochłonność montażu (cegły, zaprawa murarska etc.). Do tego typu stelaża dostaje się też więcej wilgoci niż w przypadku stelaża do zabudowy suchej.

Stelaż zatynkowy

Stelaż podtynkowy do WC przy zabudowie suchej (lekkiej)

Jest to najczęściej wybierany przez klientów stelaż. Zbudowany jest ze stalowych profili, do których następnie mocuje się płyty G-K. Podobnie jak konstrukcja do zabudowy ciężkiej może być stosowany w przypadku ścianek działowych, jednakże ich grubość musi wynosić minimum 12 cm. Stelaż do zabudowy suchej daje możliwość dowolnego kształtowania zabudowy, łatwy jest także dostęp do ukrytych w nim instalacji, np. w przypadku awarii. W ramach tego rodzaju stelaża na rynku dostępne są: stelaż do zabudowy niskiej (rama nośna o wysokości 80 lub 90 cm), stelaż do zabudowy wysokiej (rama nośna o wysokości od 110 do 130 cm) i stelaż samonośny (wzmocniona rama).

Stelaż

Montaż stelaża podtynkowego do WC – na te błędy uważaj!

Do najczęściej popełnianych błędów montażu stelaży podtynkowych do WC należą przede wszystkim złe oszacowanie wysokości stelaża i zastosowanie zbyt cienkich warstw płyt G-K. Chybione kalkulacje dotyczące wysokości wynikają głównie z tego, że nie przewiduje się grubości warstw przyszłej posadzki. W efekcie muszla WC wisi zazwyczaj za nisko. Problemy zaś z nośnością i wytrzymałością zabudowy wynikają z niewystarczającej grubości warstw płyt G-K.

Jak uniknąć błędów montażowych?

Aby konstrukcja nie uginała się pod ciężarem ceramiki (w efekcie czego może dojść do pękania płytek) należy stosować dwie warstwy płyt G-K (każda o grubości 12,5 mm) lub jedną o grubości 18 mm. Podczas montażu stelaży zatynkowych należy pamiętać także o odpowiednim ulokowaniu napowietrznej instalacji kanalizacyjnej (miska WC powinna być podłączona do napowietrzonej rury, w przeciwnym wypadku z ubikacji ulatniał się będzie nieprzyjemny zapach).

Stelaże podtynkowe do WC to nie tylko ukłon w stronę estetyki, ale przede wszystkim optymalizacja przestrzeni w łazience – zyskuje ona na przestronności, wygodzie i ergonomii. Decydując się na stelaż należy jednak pamiętać, że niezwykle istotny jest jego bezbłędny montaż. Brak pewności, wiedzy czy wprawy w mocowaniu tego typu konstrukcji jest sygnałem, że warto poprosić o pomoc fachowca.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: