[Ikony designu] Nani Marquina – królowa dywanów, które odmieniają wnętrza!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Projekty Nani Marquiny to zachwycające dywany wytwarzane ręcznie, z naturalnych materiałów i z poszanowaniem tkackich tradycji. Na próżno tu szukać produkcji masowej, taniej i prostej – raczej misternego rzemiosła, szacunku do Matki Natury i ponadprzeciętnej jakości.

Kim jest Nani Marquina?

Nani Marquina to hiszpańska projektantka, która już od najmłodszych lat związana była z designem. Jako że jej ojciec stanowił jedną z najważniejszych katalońskich osobistości świata akademickiego (to właśnie Rafael Marquina wymyślił butelkę na oliwę z dozownikiem), Marquina wychowywała się w duchu designu, sztuki i kultury w samym centrum Barcelony. W latach 70. XX wieku Nani Marquina rozpoczęła działalność jako projektantka wnętrz, ale ostatecznie poświęciła się wytwórstwie dywanów i tkanin, które w ówczesnych czasach uznawała za zbyt mało nowoczesne.
 

 

Za co cenimy Królową Dywanów?

Marquina założyła firmę „nanimarquina” w 1987 roku. Mimo iż rozpoczynała od produkcji masowej dywanów, szybko zmieniła politykę swojej firmy na wytwórstwo ręczne na Dalekim Wschodzie (w Indiach i Pakistanie). Dlaczego? Otóż projektantka uznała, że produkcja masowa ogranicza możliwości wzornicze wyrobu dywanów. Co więcej, Marquina postanowiła nie tylko wytwarzać dywany ręcznie, ale także:

  • z poszanowaniem tradycji tkackich Dalekiego Wschodu,
  • jedynie z naturalnych, certyfikowanych materiałów czy barwników,
  • z osobistym nadzorem, by zakłady, które wytwarzają jej dywany, nie zatrudniały dzieci.

Z czystym sumieniem można więc zaliczyć Marquinę do grona przedsiębiorców etycznych, których drogę działalności wytyczają ekologia i wartości społeczne.
 

 

Jako że „nanimarquina” przy produkcji nie stosuje sztucznych barwników, dywany tej marki są pozbawione niektórych kolorów. W zakładach Nani Marquiny żaden dywan nie jest też szyty na maszynie.

Projektantka, która mówi językiem designu

Nani Marquina nie mówi w językach obcych, co nie przeszkadza jej w podejmowaniu współpracy ze światowej sławy designerami, np. Doshi Levien. Jak sama przyznaje:

Porozumiewamy się najbardziej uniwersalnym z języków. Językiem designu. – Nani Marquina

Projektantka przyznaje też, że w procesie projektowania nowych wzorów dywanów nie zastanawia się, co chce zaprojektować, ale przede wszystkim – co chce przekazać.

Nani Marquina i jej słynne projekty:

Projekty „nanimarquina” to nie podążanie za trendami czy funkcjonalnością, ale właśnie chęć przekazania ich użytkownikom nowych emocji, np. tych zaczerpniętych z licznych podróży Nani Marquiny po świecie, zwłaszcza Azji i Afryce.

Dywan Asia

o kwiatowym reliefie.
 

Dywan Medina

inspirowany tradycyjnym kilimem.
 

Dywan Rangoli

inspirowany kulturą hinduską.
 

Dywan Kala

zaprojektowany we współpracy z dziećmi, a każde 150 euro z jego sprzedaży przeznaczane jest na działalność szkoły w Nepalu.
 

Dywan Topissimo

wykonany z wełny pochodzącej z Nowej Zelandii.
 

Zobacz więcej pomysłów na dywany, które odmienią twoje wnętrze!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)