Jakie wiosenne kwiaty sprawdzą się w małym ogrodzie?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Wielobarwne kwiaty w ogrodzie potrafią zachwycić swoimi kolorami na wiosnę. W dużym czy w małym ogrodzie, zadbaj o to, aby kompozycje roślinne były piękne i pożyteczne. Mały ogród wcale nie musi ograniczać się tylko do trawnika i stającej na środku donicy z kwiatami. Sprawdź, jak zaaranżować niewielką przestrzeń, aby rośliny i kwiaty stworzyły harmonijną całość.

Czy są wiosenne kwiaty, które nie pasują do małego ogrodu?

Oczywiście, że nie! Podczas zasadzania ogrodu roślinami kieruj się tym, co lubisz, tylko pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością, ponieważ ogranicza cię mały metraż ogrodu. Unikaj skupisk kwiatów o dużych, dekoracyjnych kielichach (np. datury), gdyż mogą one przytłoczyć niewielką przestrzeń ogrodu. Nie podążaj również ślepo za tym, co akurat jest modne, bo może się okazać, że akurat do twojego ogrodu nie pasują te najbardziej trendowe kwiaty (krokusy, narcyzy), natomiast świetnie sprawdzą się te mniej popularne (hiacynty, begonie). Jeśli dobrze zaplanujesz przestrzeń, możesz wybierać i sadzić wszystkie wiosenne kwiaty, jakie tylko sobie wymarzysz.

wiosenne kwiaty do małego ogrodu
wiosenne kwiaty do małego ogrodu
Skoro jesteśmy przy aranżacji niewielkich przestrzeni, sprawdź przy okazji, jak możesz urządzić małą kuchnię z salonem oraz jak urządzić małą łazienkę w bloku!

Korzystaj z bogactwa i różnorodności, którą dają ci wiosenne kwiaty

Wiesz o tym, że ułożenie wiosennych kwiatów w ogrodzie możesz zaplanować już jesienią? Jedne z pierwszych wiosennych kwiatów to te, które wyrosną z cebulek zasadzonych właśnie jesienią. Zatem od września do listopada możesz już planować, jak ukwiecisz ogród kwiatami cebulowymi.

Trudne ukształtowanie terenu nie musi być przeszkodą przy aranżacji małego ogrodu

Przy aranżacji niewielkiej przestrzeni w ogródku warto wykorzystać wszelkie zastane nierówności terenu i jego specyficzne ukształtowanie. Wzniesienia i pagórki, ale również wszelkiego rodzaju murki, płotki, a także ściany pergoli, obramowania tarasów nie powinny cie zniechęcać. Wykorzystaj je, aby nadać ogrodowi upragnionej głębi.

Obsadź pagórek roślinami cebulowymi tak, aby stworzyły kolorową kaskadę. Jak to zrobić? Na samym dole umieść różnobarwne tulipany na wysokich łodygach, a odrobinę wyżej słoneczne narcyzy. Idąc stopniowo ku górze, sadź rośliny o krótszych łodygach (np. przebiśniegi, krokusy, szafirki), aby podkreślić naturalne ukształtowanie pagórka i nie wprowadzać przy tym niepotrzebnego chaosu na tak małej przestrzeni. Pamiętaj również o tym, że wiosenne kwiaty cebulowe przekwitają, a ich liście obumierają. Zatem zostaw miejsce dla roślin, które będą zieleniły się przez całe lato, a także pięknie wybarwiały aż do późnej jesieni.

Jeśli zasadzisz pagórek różnymi rodzajami roślin, wykreujesz wrażenie trójwymiarowości przestrzeni. Sprawisz jednocześnie, że roślinności będzie dużo, ale nie na tyle, żeby przytłoczyć niewielką przestrzeń ogrodu.

Wykorzystaj murki i płotki jako naturalną podporę do kwiatów

Do aranżacji małego ogródka wykorzystaj również pionowe powierzchnie, np. kratki pergoli, płoty, murki i obsadź je pięknymi pnączami, które wydadzą kolorowe wiosenne kwiaty. Wspaniałą, wonną glicynią obsadź stabilną ścianę pergoli, gdyż pnącze to wymaga solidnej podpory dla ciężkich kwiatostanów. Glicynia wspaniale kwitnie już od przełomu maja i czerwca. Z kolei delikatniejsze powojniki możesz zasadzić przy słabszych płotkach czy murkach – pnącza te nie wymagają tak solidnej podpory. Powojniki występują w różnych odmianach i gatunkach, niektóre z nich, np. powojniki botaniczne, zaczynają swoje kwitnienie już w maju.

wiosenne krzewy kwitnące
Rośliny pnące o pięknych kwiatach pasują do małych przestrzeni, gdyż pomogą ci stworzyć kolorowe ściany. Ogród przedzielony takimi wielobarwnymi ścianami z kwiatów sprawi wrażenie bujnego i gęstego.

Mały ogród może być również ekologiczną przystanią dla żab i jeży

Przy planowaniu przestrzeni w małym ogrodzie warto wziąć pod uwagę nie tylko następujące po sobie pory roku. Pomyśl również o tym, że mały ogród może być ekologiczną ostoją dla pożytecznych stworzeń. Wiosenne kwiaty, takie jak kwitnąca w kwietniu miodunka lub późniejsza lawenda, są roślinami szczególnie lubianymi przez pracowite owady zapylające.

W małym ogrodzie pięknie wyglądają wiosenne kwiaty sadzone w kompozycjach zrobionych np. ze starych, drewnianych balii. Wystarczy, że do takich kompozycji dodasz fragmenty potłuczonych donic, a nawet zmurszałe gałęzie, a twój mały ogród zyska zakątek przyjazny żabom i jeżom. Zwierzęta te lubią zaciszne kryjówki, a jako pożyteczni mieszkańcy, odwdzięczą się zjadaniem np. ślimaków-szkodników.

Dowiedz się przy okazji, jak wykonać piękne aranżacje białej kuchni!

Jeśli chcesz, aby niewielki ogród wydał się większy, zadbaj o spójność stylistyczną

W niewielkim ogrodzie możesz zastosować również złudzenia optyczne, które sprawią, że wyda się on większy, niż jest w rzeczywistości. Jeśli planujesz wyznaczyć w ogrodzie ścieżkę, ułóż ją tak, aby była szersza przy samym domu i delikatnie zwężała się prowadząc w głąb ogrodu. Jeśli dodatkowo ustawisz ogrodową rzeźbę, konstrukcję z kamieni lub inny wyrazisty przedmiot na końcu ścieżki, sprawisz, że wzrok widza będzie od razu wędrował w głąb ogrodu. Taki zabieg wzmocni wrażenie przestrzenności w niewielkim ogrodzie.

Kolejną rzeczą, która pomoże ci optycznie powiększyć przestrzeń, jest zaaranżowanie małego oczka wodnego, które będzie pięknie odbijało zieleń ogrodu, kolorowe wiosenne kwiaty i błękitne niebo.
mały ogród z ławką
drewniana ławka w małym ogrodzie

Ponadto, jeśli dom przylegający do ogrodu ma np. drewniane okiennice lub podjazd do garażu wyłożony kostką granitową, wykorzystaj te materiały również w ogrodzie. Zarówno z drewna, jak i granitu możesz zbudować ścieżki, ławki, a nawet huśtawki w ogrodzie. Takie nawiązanie sprawi, że ogród ujednolici się stylistycznie, zatraci granicę dzielącą ogród i dom. Wpłynie to również na optyczne powiększenie przestrzeni.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: