Piekarnik elektryczny od kuchni – o tym musisz wiedzieć wybierając sprzęt

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Nowoczesny piekarnik elektryczny ma wiele użytecznych funkcji. Poczytaj o ciekawych ułatwieniach, które sprawią, że pieczenie stanie się prostsze i jeszcze przyjemniejsze!

Piekarnik elektryczny – parametry, które wpływają na cenę

Przy wyborze odpowiedniego piekarnika możesz kierować się zarówno ceną, jak i funkcjonalnością urządzenia. Najczęściej jednak te dwa aspekty idą ze sobą w parze i im droższy piekarnik, tym więcej opcji możesz do niego dobrać. Do podstawowego wyposażenie piekarników elektrycznych można zaliczyć:

  • programowanie czasu i temperatury,
  • szybkie nagrzewanie,
  • grzanie górne i dolne,
  • rozmrażanie,
  • grill,
  • oświetlenie wnętrza.

 

 

Wraz ze wzrostem ceny zwiększa się ilość funkcji, w które będzie wyposażony piekarnik elektryczny. Przed zakupem warto przeanalizować, które funkcje dodatkowe będą niezbędne w twojej kuchni. Możesz skorzystać z takich udogodnień jak np.: zabezpieczenie otwierania drzwiczek, dodatkowe blachy do pieczenia, sterowanie dotykowe temperaturą i innymi funkcjami piekarnika, wysoka klasa energetyczna, która pozwoli ci zmniejszyć zużycie prądu.

Ceny piekarników elektrycznych w sklepach ze sprzętem elektronicznym zaczynają się od ok. 800 zł a kończą na ok. 8000 zł.

Czy w każdej kuchni zmieści się piekarnik elektryczny?

Jeśli nie pieczesz zbyt często lub masz małą kuchnię, w której trudno zmieścić standardowy piekarnik, zastanów się nad wyborem wolnostojącego, niewielkiego piekarnika elektrycznego. Takie małe piekarniki mogą mieć pojemność od 10 l do ok. 40 l. Jeśli pieczesz niewielkie kawałki mięsa, zapiekanki czy ciasta, to piekarnik elektryczny o takiej pojemności powinien w zupełności wystarczyć. Małe piekarniki wolnostojące nie są ciężkie, zatem możesz ustawić je np. na blacie kuchennym.

Najmniejsze piekarniki elektryczne mają pojemność od 8 l do 12 l, a zakres ich temperatur mieści się od 60°C do 230°C. Wyposażone są podstawowe funkcje tj. podgrzewanie, zapiekanie, grillowanie.

 
>
 

Jakie funkcjonalności powinien mieć piekarnik elektryczny?

Dobry piekarnik powinien ułatwiać przygotowywanie potraw i być bezproblemowy w obsłudze. Do dodatkowych funkcji, które nie są wyposażeniem standardowym każdego piekarnika, a które są wybierane najczęściej należą mi.in.:

  • termoobieg,
  • prowadnice teleskopowe,
  • termosonda,
  • cyfrowy wyświetlacz.

A jeśli szukasz nowoczesnej armatury kuchennej, sprawdź Nowości od GROHE!
 

Termoobieg sprawi, że zaoszczędzisz czas i pieniądze

Termoobieg jest to wprawienie w ruch gorącego powietrza wewnątrz piekarnika elektrycznego. Producenci piekarników elektrycznych stosują zazwyczaj dwa typy termoobiegów. Pierwszy to nagrzanie powietrza w piekarniku za pomocą grzałek górnej i dolnej i wprawienie go w ruch za pośrednictwem wentylatora. Drugi sposób to zastosowanie grzałki kołowej, która rozgrzewa powietrze jednocześnie wprawiając je w ruch. Termoobieg jest bardzo przydatną funkcją piekarnika elektrycznego, gdyż pozwala przygotować potrawy w krótszym czasie i w niższej temperaturze, co skutkuje mniejszym zużyciem energii.
 

Jeśli chcesz skorzystać z funkcji termoobiegu, pamiętaj o tym, aby temperaturę ustawić na ok. 20°C niższą od tej, która obowiązuje bez termoobiegu.

Piekarniki mogą być wyposażone w funkcję podwójnego termoobiegu tzw. Dual Cook, która umożliwi bezproblemowe upieczenie ciast na dwóch poziomach w jednym czasie.
 

Prowadnice teleskopowe ułatwiają wkładanie i wyciąganie potraw

Prowadnice teleskopowe to proste i bardzo przydatne mechanizmy, które pozwalają na wysuniecie z piekarnika ciężkiej blachy czy brytfanki bez ryzyka, że poparzysz rękę o górę lub dół gorącego urządzenia. Prowadnice teleskopowe można spotkać w wersji, która umożliwia wysunięcie pełne lub tylko do określonego stopnia.
 

Termosonda kontroluje temperaturę potrawy

Termosonda jest urządzeniem, które pomoże ci idealnie upiec potrawę. Urządzenie możesz włożyć w przygotowywane danie np. wbić w pieczeń i ustawić żądaną temperaturę. W momencie, w którym potrawa osiągnie daną temperaturę, piekarnik elektryczny automatycznie wyłączy się. Taka opcja przyda się szczególnie tym, którzy robią wiele rzeczy w jednym czasie i mają tendencję do zapominania np. o kontrolowaniu stopnia wypieczenia mięsa.
 

Cyfrowy wyświetlacz może wyświetlać przepisy!

Nowoczesne modele piekarników elektrycznych posiadają cyfrowe wyświetlacze, które pomogą dobrać odpowiedni program do pieczonej potrawy. Co więcej, niektóre piekarniki mogą mieć zapisane w swojej pamięci przepisy, z których możesz skorzystać, jeśli np. nie masz pomysłu na obiad.

Gdzie umiejscowić piekarnik elektryczny?

Jednym z najpopularniejszych miejsc, w których stawiany jest piekarnik to przestrzeń pod płytą grzewczą. Coraz częściej spotyka się jednak montowanie piekarnika w zabudowie słupkowej. Takie rozwiązanie pozwala na bezproblemowe korzystanie z piekarnia bez konieczności schylania się i dźwigania ciężkiej blachy czy brytfanki.
 

 
Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy stawianiu piekarnika jest umiejscowienie go względem lodówki. Sprawny i dobry piekarnik elektryczny jest gorący wewnątrz, ale zimny na zewnątrz – tyczy się to zarówno obudowy, jak i szyb i uchwytów. Należy więc wybrać taki piekarnik elektryczny, który ma funkcję chłodzenia obudowy, jest wyposażony w kilkuwarstwowe szkło, które odbija ciepło wewnątrz piekarnika i nie powoduje zbytniego nagrzewania się obudowy urządzenia. Nie da się jednak do zera wyeliminować emitowania ciepła z piekarnika, gdy ten pracuje. Zatem, aby piekarnik i lodówka nie nagrzewały się wzajemnie, nie stawiaj piekarnika w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: