Drewno w łazience – praktyczne rozwiązanie czy niepotrzebne utrudnienie? ABC drewnianych łazienek

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Drewno i łazienki pożegnały się ze sobą na długie lata. Przez dziesięciolecia trudno było znaleźć taką łazienkę, w której na podłogach i ścianach położone było cos innego niż płytki ceramiczne. W tym czasie utarło się przekonanie, że drewno nie jest odpowiednie do łazienek, bo: nie jest odporne na wilgoć i wodę, jest niehigieniczne, szybko powstaje na nim pleśń i jest mało odporne na uszkodzenia. Dzisiaj jednak drewno znów wraca do łazienkowych łask. Dlaczego? Jakie zalety mają drewniane łazienki? I co warto wiedzieć o pielęgnacji drewna. Sprawdźmy!

Co dobrego może przynieść nam drewno w łazience?

Na początek kilka słów o walorach estetycznych i użytkowych drewna, które są niepodważalne. Aranżacje łazienek z wykorzystaniem drewna to przepis na przytulne, ciepłe wnętrze. Znacznie przyjemniej jest postawić bosą stopę na drewnianej, ciepłej podłodze niż na chłodnych kafelkach. Poza tym jest to surowiec, który pasuje niemal do każdego stylu – nowoczesnego, industrialnego, minimalistycznego, rustykalnego czy w klasycznego. Ciepłe i nasycone barwy drewna mogą z jednej strony ożywić wystrój łazienki, z drugiej nadać jej ponadczasowej elegancji.

Czy drewno jest niehigieniczne i łatwo powstaje na nim pleśń? Nie, pod warunkiem, że będziesz dbać o drewniane powierzchnie (ale o tym za chwilę). Niektóre gatunki, takie jak sosna, modrzew i jodła hamują rozwój bakterii na powierzchni i wewnątrz drewna. Ponadto przekonanie o tym, że para wodna i drewno nie współpracują najlepiej, nie do końca znajduje pokrycie w rzeczywistości. Wystarczy pomyśleć o kuchni (gdzie wilgotność powietrza również jest wysoka, a mimo to mało kto rezygnuje z drewnianych mebli), tradycyjnych saunach, a nawet ogrodzeniach, oknach czy meblach ogrodowych. Drewno może znieść naprawdę dużo, także w łazience – trzeba natomiast dobrze o nie dbać.

Jakie są inne zalety drewna? Jest ono materiałem plastycznym i łatwo poddaje się obróbce – dzięki temu łatwo dopasować kształt i wielkość poszczególnych elementów do rozmiarów łazienek. Ponadto drewno jest miękkie i lepiej niż inne materiały amortyzuje upadki.

drewno w łazience

Drewno dobre do łazienki – jakie gatunki sprawdzą się najlepiej?

Aranżacja łazienki w bloku, kamienicy czy domu wymaga wyboru odpowiedniego gatunku drewna. Na podłodze należy położyć lite deski – najlepiej nie stosować warstwowego drewna w wilgotnych pomieszczeniach. Na ścianach wykorzystuje się zwykle drewniane okładziny.

Spośród rodzimych gatunków drewna w łazience sprawdzą się m.in. modrzew oraz dąb. Jeśli chcesz postawić na gatunek egzotyczny, zwróć uwagę m.in. na iroko, doussie, padouk czy ewentualnie merbau (choć może ono wydzielać czerwony pigment po kontakcie z wodą). W tym wypadku musisz jednak przygotować się na spory wydatek.

Wymienione gatunki drewna mają odpowiednie parametry. Przede wszystkim są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie są kurczliwe. Im drewno jest mniej podatne na kurczenie się, tym mniejszym odkształceniom będzie ulegać i, co za tym idzie, będzie mniej podatne na pęknięcia. Deski z gatunków, takich jak modrzew czy dąb są też z jednej strony na tyle twarde, by nie ulegały uszkodzeniom i nie pękały, z drugiej – wystarczająco miękkie, by stąpanie po nich bosą stopą było przyjemne.

Warto wiedzieć!
Oprócz wymienionych gatunków drewna w łazienkach wykorzystuje się także tzw. termodrewno (drewno modyfikowane termicznie). Podczas obróbki poddaje się je działaniu wilgoci w wysokiej temperaturze i z podwyższonym ciśnieniem. Teoretycznie po takiej obróbce nie powinno ono reagować na wilgoć, jednak stabilność termodrewna nie jest jeszcze zbyt dobrze zbadana.

Drewno i co dalej? Impregnacja drewnianych powierzchni

Żeby drewno w łazience pozostało trwałe, estetyczne, czyste i funkcjonalne, trzeba o nie odpowiednio dbać. Dochodzimy tym samym do ewentualnych wad drewnianych łazienek – utrzymanie łazienki z drewna w dobrym stanie i w czystości wymaga nieco więcej wysiłku, niż w przypadku łazienek z płytkami ceramicznymi czy kamieniem.

łazienka w drewnie

Drewno w łazience warto 2-3 razy w roku natrzeć olejem do drewna. Olejowanie chroni powierzchnie przed niekorzystnym działaniem wody czy wilgoci. Na powierzchniach pokrytych warstwą ochronnej substancji trudniej utrzymują się zanieczyszczenia i woda, a także są one mniej narażone na zadrapania czy inne uszkodzenia mechaniczne.  

Rodzime gatunki drewna warto pokryć impregnatem chroniącym przed wilgocią, grzybami, pleśnią i sinizną. Należy ochronić deski z każdej strony – także od spodu, jeszcze przed położeniem ich np. na podłogę.

Drewniane powierzchnie można też lakierować, jednak wymaga to dużej skrupulatności – trzeba pokryć lakierem dokładnie całą powierzchnię. W innym wypadku, nawet przez najdrobniejszą rysę może wniknąć woda. Wówczas drewno zwiększy powierzchnię, a lakier na powierzchni deski zacznie pękać.

Oprócz tego warto też wycierać powierzchnie z nadmiaru wilgoci, a wszelkie uszkodzenia naprawiać od ręki. Dzięki temu Twoja drewniana łazienka będzie piękna i funkcjonalna przez długie lata.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)