Korek do umywalki – co warto wiedzieć?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Czy korek do umywalki jest w ogóle potrzebny? Jeśli rozważasz montaż nowej umywalki i nie przewidujesz możliwości zatykania jej, zastanów się raz jeszcze.

Korek przyda się zawsze wtedy, gdy będziesz chciała przeprać ręcznie delikatne ubrania lub szybko zaprać plamę, porządnie umyć ręce po pracy w ogrodzie czy wykąpać domowego czworonoga.

Przeczytaj więc, jaki korek wybrać, a czego lepiej wystrzegać się podczas kupowania tego elementu armatury.

Tradycyjny korek do umywalki — z łańcuszkiem lub bez

Wszyscy pamiętamy gumowe korki do umywalki — najczęściej z czarnego tworzywa, czasami przymocowane łańcuszkiem, żeby nigdzie się nie zawieruszyły. Wciąż można spotkać je w starszych łazienkach, jednak nie bez powodu nie widujemy ich już we współczesnych projektach.

O ile gumowy korek do umywalki może jeszcze sprawdzić się w łazience w stylu retro, o tyle nie jest już najbardziej praktycznym rozwiązaniem.

Zacznijmy od tego, że gumowy korek łatwo zgubić. Nawet jeśli jest na łańcuszku, z czasem może się urwać i np. wpaść za szafkę, skąd trudno będzie go wyjąć. Co więcej, korek z urwanym łańcuszkiem bardzo trudno wyciągnąć i często trzeba pomagać sobie paznokciami.

Sam łańcuszek może natomiast uszkadzać powierzchnię umywalki i zostawiać na niej ciemne, niezmywalne rysy. 

Na koniec warto wspomnieć o kwestiach estetycznych — choć każdemu podoba się co innego, nie da się ukryć, że czarny, gumowy korek nie należy do najładniejszych i trudno nazwać go ozdobą łazienki. W takim razie, jakie alternatywy warto rozważyć?

Korek klik-klak do umywalki — korek automatyczny

Korek klik klak do umywalki jest popularnym rodzajem zatyczki, którą można otwierać i zamykać poprzez naciśnięcie. Jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem, choć jak wszystko na tym świecie — nie jest bez wad.

Klik klak nadaje się jako korek do umywalki nablatowej czy korek do wanny. Zazwyczaj zapewnia dobrą szczelność i pozwala zatrzymać wodę do kąpieli czy przeprania czegoś w umywalce.

Taka zatyczka do umywalki jest też nowocześniejsza i bardziej estetyczna niż tradycyjne korki — jej kształt i kolor można dopasować do armatury, a wybór najczęściej zamyka się odcieniach metalicznych, białym i czarnym, choć niektórzy producenci oferują już rozwiązania w kilku odcieniach – takich samych jak powłoki baterii. Dzięki temu możliwe staje się stworzenie eleganckiego zestawu, który z miejsca poprawia wygląd umywalki.

GROHE

299.00 zł

GROHE Zestaw odpływowy z korkiem klik-klak
GROHE

323.58 zł

GROHE Zestaw odpływowy z korkiem klik-klak
GROHE

267.99 zł

GROHE Zestaw odpływowy z korkiem klik-klak

Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Hard Graphite.

Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Warm Sunset.

Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Cool Sunrise.

Sam montaż syfonu umywalki z korkiem automatycznym jest prosty, bo korek jest zintegrowany z zestawem odpływowym. Wymiana korka w umywalce też nie powinna przysporzyć większych kłopotów, o ile postępuje się zgodnie z instrukcją producenta.

Korek klik klak do wanny czy umywalki bywa niestety problematyczny — szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się na niskiej jakości produkt. Chromowany plastik szybko traci swój blask i zaczyna się łuszczyć, a mechanizm z czasem może zacząć zawodzić.

Korek umywalkowy klik klak ma także jedną wadę, która występuje zawsze, niezależnie od jakości wykonania. Aby wypuścić brudną wodę z umywalki, np. po praniu czy myciu naczyń, trzeba zanurzyć w niej dłoń, co niektórych użytkowników przyprawia co najmniej o dyskomfort.

Korek do umywalki z drążkiem — wygoda i higiena

Ten ostatni problem nie istnieje w przypadku korka umywalkowego z drążkiem. Zatyczka do umywalki wyposażona w ten mechanizm umożliwia zamykanie i otwieranie odpływu bez dotykania korka. Korek jest bowiem połączony z tzw. cięgnem, które wystaje z korpusu baterii — wystarczy pociągnąć, by zamknąć i nacisnąć, by otworzyć odpływ.

Tego typu zatyczka do umywalki jest najwygodniejszym i najbardziej higienicznym rozwiązaniem. Wymaga jednak specjalnego modelu baterii, wyposażonego w otwór na drążek umieszczony w tylnej części korpusu. Jeśli więc rozważasz to rozwiązanie upewnij się, że armatura w Twojej łazience jest do niego przystosowana.

GROHE

1039.72 zł

GROHE Korek umywalkowy z drążkiem
GROHE

497.07 zł

GROHE Essence – jednouchwytowa bateria umywalkowa
GROHE

1127.99 zł

GROHE Essence – jednouchwytowa bateria umywalkowa

Powłoka chromu Long-life – odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu.

Powłoka chromu Long-life Shine – odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu.

Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Cool Sunrise.

Zestaw odpływowy z korkiem i drążkiem w zestawie.

Zestaw odpływowy z korkiem i drążkiem w zestawie.

Przyjemnie prosta, precyzyjna obsługa gwarantowana przez ceramiczną głowicę GROHE SilkMove

Przyjemnie prosta, precyzyjna obsługa gwarantowana przez ceramiczną głowicę GROHE SilkMove

Niestety jego minusem jest konieczność doprowadzenia cięgna, które widać późnej pod umywalką. Polecane jest więc do umywalek z szafką, w której można ukryć wszystkie niedekoracyjne elementy.

Korek do umywalki bez przelewu

Korek do umywalki bez przelewu to ryzykowne rozwiązanie. Wystarczy chwila nieuwagi, np. gdy dziecko odciągnie Cię od zmywania, aby zawartość umywalki czy zlewu zaczęła zalewać meble i podłogę.

Umywalki bez przelewu zazwyczaj montowane są tam, gdzie nie wykonuje się żadnych prac i po prostu nie wymagają korka. W zestawie „bezkorkowym” powinna jednak znaleźć się estetyczna zaślepka, która zasłoni odpływ i zatrzyma ewentualne drobne przedmioty, które mogą do niego wpaść. Przy takiej zaślepce w razie potrzeby można zastosować stary, dobry gumowy korek do umywalki, o którym pisaliśmy na samym początku.

Jak widać, temat korków do umywalki nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Przed zakupem warto poświęcić choć chwilę na zastanowienie się, czego tak naprawdę potrzebujesz, zamiast odruchowo sięgać po utarte rozwiązania.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: