Łazienka w stylu modern classic. Jak ją urządzić?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Styl modern classic – jak sama nazwa wskazuje – to połączenie tradycji z nowoczesnością. Obie estetyki nie wchodzą sobie tutaj jednak w paradę i nie konkurują ze sobą, ale tworzą spójną, harmonijną całość. Projekty w duchu modern classic wspaniale pasują nie tylko do salonów czy sypialni, ale także do aranżacji łazienek. Zobaczmy, jak stworzyć takie niezwykłe wnętrze. 

Co to jest styl modern classic?

Styl modern classic czerpie to, co najlepsze z dwóch różnych światów – dawnego i dzisiejszego. Klasyczny pierwiastek reprezentuje w tej konwencji przede wszystkim podejście do układu przestrzennego. Ważne są symetria, złote proporcje, eurytmia (ład, wyrażany na przykład przez powtarzanie tych samych struktur) równowaga oraz umiar. Współczesny szlif nadają zaś sprytne rozwiązania funkcjonalne oraz technologiczne. Wnętrza w stylu modern classic są eleganckie, ale wolne od przepychu i zagracenia. Mówimy tu o minimalizmie z subtelną dekoracyjną nutą – najczęściej w postaci sztukaterii, miękkich tkanin, ozdobnych luster, wiszących żyrandoli czy wyrobów artystycznych

Łazienka modern classic
Łazienka modern classic

Dla kogo jest łazienka w stylu modern classic?

Styl modern classic najlepiej sprawdza się jako adaptacja pomieszczeń, które same w sobie posiadają już pewne niedzisiejsze cechy. Punktem wyjścia może być stara, drewniana podłoga, ciężkie drzwi z metalowymi okuciami, wysokie sklepienie lub okno z nietypową stolarką. Estetyka modern classic lubi także przestrzeń. Aranżacje tego rodzaju są zatem bardziej odpowiednie dla jednorodzinnych domów niż mieszkań w blokach. Łazienka modern classic w „wielkie płycie” nie jest realizacją niemożliwą, ale trzeba liczyć się z tym, że styl nie rozwinie tu w pełni swoich skrzydeł. 

Przypomnijmy sobie, co o modern classic mówiła uznana architektka wnętrz Katarzyna Szostakowska

Styl modern classic – za co go uwielbiam – jest idealny dla osób, które mają już w swoim życiu jakąś historię. I wcale nie chodzi mi tutaj tylko o osoby starsze. Także młodzi mogą mieć już coś, co jest dla nich ważne: jakiś odziedziczony mebel, obraz po babci w interesującej ramie… Styl modern classic jest świetny właśnie do opowiadania takich narracji. Daje możliwość wyeksponowania takich przedmiotów bez urządzania całego wnętrza w zgodnym z nimi stylu. Prosty, klasyczny styl jest bazą dla takich perełek. Ale świetnie odnajdują się w nim bardzo modernistyczne, nowoczesne formy. Styl modern classic pozwala ustawić obok siebie lampę wyprodukowana w 2020 roku i 100-letnią wazę bez żadnego zgrzytu. A to wszystko ubrane w delikatną sztukaterię: listwy, gzymsy i inne smaczki. Świetnie czuję się w pracy z detalem, przepadam za takim dobieraniem wszystkich drobiazgów, aby każdy z nich miał odpowiedni wygląd i formę. Bo to właśnie przez takie akcenty później te wszystkie różne formy tak dobrze do siebie pasują.

Katarzyna Szostakowska
Łazienka modern classic
Łazienka modern classic

Łazienka modern classic. Kolory 

W stylu modern classic dominują jasne odcienie: biel i wszelkie tzw. off-white’y (czyli biele złamane kroplą innej barwy): od kości słoniowej przez skorupkę jajka po gołębią szarość. Kolorystyka powinna być stonowana – wtórne, uzupełniające akcenty najczęściej przybierają postać czerni, granatu, złota lub srebra, rzadziej pasteli. 

Łazienka modern classic
Łazienka modern classic

Łazienka modern classic. Materiały 

W łazience modern classic króluje marmur lub jego imitacja. Oryginalne, szykowne użylenie „kamiennych” płytek (na przykład o złotym odcieniu) nadaje wnętrzu charakter i dynamikę. Dobrym wyborem będą płytki wielkoformatowe, z bardzo wąskim fugowaniem, tak aby tworzyły wrażenie możliwie najbardziej jednolitej powierzchni. Jeśli zdecydujecie się na mniejsze formaty, ułóżcie płytki w retro-jodełkę, zamiast w typowy równoległy sposób. We wnętrzu znajdzie się także miejsce dla szlachetnego drewna lub sztukaterii – na przykład listw, z których zbudowane są kwadratowe bądź prostokątne ramy. 

Łazienka modern classic
Łazienka modern classic

Łazienka modern classic. Meble 

Zgodnie z klasycznymi koncepcjami przestrzennymi, w łazience modern classic warto wykreować punkt centralny (tzw. focal point), czyli wprowadzić obiekt, na którym szczególnie koncentrował się będzie wzrok użytkowników. Odpowiednie w tej roli będą chociażby niebanalna toaletka – może konsola we francuskim stylu z nablatową umywalką? – lub wolnostojąca wanna. Sięgające po wyposażenie o lekkiej, wdzięcznej prezencji – z przeszkleniami, na wąskich, toczonych nóżkach itp. Ciekawym zabiegiem jest również umieszczenie w łazience tapicerowanego siedziska. 

Łazienka modern classic
Łazienka modern classic

Łazienka modern classic. Armatura i dodatki 

Do łazienki modern classic jak chyba nigdzie indziej pasują baterie i akcesoria w kolorze złota. Wybierzcie produkty pokryte powłoką PVD, która zapewnia trwały i głęboki odcień i jest bardzo odporna na zarysowania. Ceramika niech odznacza się opływowymi liniami, a lustro osadzone będzie w nienachalnie dekoracyjnej ramie. Zamiast plafonu, szyny z reflektorami czy oświetlenia wpuszczonego w sufit, zawieście kryształowy żyrandol. Światło funkcyjne mogą rzucać proste, skromne kinkiety. 

Produkty, które mogą Wam się przydać:

GROHE

2028.39 zł

GROHE Atrio – jednouchwytowa bateria umywalkowa
GROHE

3525.21 zł

GROHE Euphoria 310 – termostatyczny system prysznicowy
GROHE

1297.22 zł

GROHE Essentials – zestaw akcesoriów łazienkowych

Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE WaterSaving

Komfort i bezpieczeństwo kąpieli gwarantowane przez termostatyczną głowicę GROHE TurboStat

Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Cool Sunrise

Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Cool Sunrise

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka w kolorze Cool Sunrise

Przyjemnie prosta, precyzyjna obsługa gwarantowana przez ceramiczną głowicę GROHE SilkMove

GROHE DreamSpray – idealnie równy, pełny strumień natrysku

Łazienka modern classic. Podsumowanie 

Styl modern classic jest absolutnie ponadczasowy, dlatego nie musicie obawiać się, że aranżacja Waszej łazienki za kilka lat wyjdzie z mody. Wysokiej jakości materiały, minimalistyczna kompozycja z kilkoma efektowniejszymi detalami i najnowocześniejsze technologie pozwalają urządzić piękne i bardzo wygodne wnętrze. 

Łazienka modern classic
Łazienka modern classic
Łazienka modern classic

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: