5 wskazówek, jak łączyć różne rodzaje wykończeń w łazience

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Chłodny, srebrzyście połyskujący chrom. Klasyczny, ciepły mosiądz. Industrialna miedź. Wyrafinowana, minimalistyczna matowa czerń. Poważny, staromodny brąz. Emanujące słonecznym blaskiem złoto… Zdecydowana większość inwestorów decyduje się na zastosowanie w łazience tylko jednej z tych wieńczących aranżację powłok. Jest to zupełnie naturalne i w pełni zrozumiałe podejście – tym bardziej, że renomowani producenci, jak np. GROHE, oferują pełną gamę idealnie do siebie pod tym względem dopasowanych produktów. Ale można też postąpić zupełnie inaczej! Łączenie różnych rodzajów wykończeń w łazience potrafi przynieść znakomity efekt. Ważne jednak, aby kompozycja była przemyślana i spójna. Jak takową uzyskać, dowiecie się dzięki tym pięciu poradom. 

Łączenie różnych wykończeń w łazience. Zrób to jak profesjonalni architekci wnętrz

1. Nidy nie stosujcie więcej niż trzy rodzaje wykończeń

Mieszanie różnych powłok wykończeniowych w łazience dodaje wnętrzu wizualnego zainteresowania, ożywia i dynamizuje przestrzeń. Ale kiedy odmiennych materiałów pojawi się w łazience zbyt wiele, pomieszczenie wyda się chaotyczne i zagracone. Jeżeli zdecydujecie się na mariaż odrębnych metali, nigdy nie przekraczajcie trzech wariantów, a najlepiej po prostu ograniczcie się do dwóch

2. Zacznijcie od stworzenia bazy 

Symetria, równe rozłożenie proporcji między dwoma lub trzema rodzajami wykończeń w łazience wcale nie jest wskazane. Warto trzymać się zasady, zgodnie z którą wybieramy materiał podstawowy, stanowiący około 2/3 wyposażenia, i materiał akcentujący, obejmujący mniej więcej 1/3 łazienkowych akcesoriów. Wykończenie podstawowe najczęściej dotyczy: baterii umywalkowej, baterii prysznicowej i/lub wannowej, ramy kabiny prysznicowej oraz dużych uchwytów. Podejmując decyzję odnośnie do głównego, dominującego rodzaju wykończenia, dobrze jest wziąć pod uwagę:

  • Styl, w jakim urządzona jest łazienka. Ogólnie przyjmuje się, że do aranżacji nowoczesnych bądź przejściowych bardziej odpowiednie są wykończenia chłodne: chrom, nikiel, nierdzewna stal i do pewnego stopnia matowa czerń. A do łazienek w klimacie tradycyjnym czy rustykalnym lepiej pasują powłoki wprowadzające więcej ciepła: mosiądz, brąz, złoto. 
  • Schemat kolorów w łazience. Zdecydujcie, czy chcecie dane elementy wyposażania łazienki wyeksponować, czy wtopić w otoczenie. W pierwszym przypadku stawiajcie na powłoki w kontrastujących względem kolorów płytek lub farb odcieniach. A w drugim – na powłoki w kolorach pokrewnych. 
  • Eksperymenty z teksturą.  Wykończenie może być matowe, polerowane, szczotkowane, satynowe, postarzane, olejowane, młotkowane, ręcznie wcierane itp. Zastanówcie się, czy wizualna tekstura Waszej łazienki jest bardziej gładka, czy bardziej szorstka. Weźcie pod uwagę fakturę płytek (szkliwione? matowe?) i umywalki (ceramiczna? kamienna?) i dopasujcie podstawowy rodzaj wykończenia tak, aby tworzył on podobne wrażenie. (Chyba że świadomie zależy Wam na kontraście). 
  • Przykłady z innych pomieszczeń. Chociaż zapewnia prywatność, łazienka nie jest samotną wyspą na planie całego mieszkania. Główne wykończenie łazienki prezentuje się najpiękniej, kiedy na jakimś poziomie harmonizuje z detalami w innych wnętrzach, np. kranem w kuchni, płytkami czy oprawami oświetleniowymi w przedpokoju, ramkami włączników światła itp. 

3. Dobierzcie akcenty 

Wykończenie akcentujące może obejmować: przyciski spłukujące, uchwyty na papier toaletowy, wieszaki na ręczniki, dozowniki mydła, drobne gałki, oprawy oświetleniowe czy lamy luster. Poprzez akcent możecie niezwykle ciekawie manipulować charakterem wnętrza – podkreślać go albo naginać w tę lub inną stronę. Załóżmy, że macie łazienkę w stylu retro i jako szafkę umywalkową wykorzystujecie starą komodę (super!). Zamontowanie do niej czarnych, matowych gałek podkreśli jej charakter vintage. A wybranie uchwytów ze stali nierdzewnej będzie jak mrugnięcie do odbiorcy okiem – pokazanie, że tylko „bawicie się przeszłością”. Wykończenie akcentujące może także rozjaśniać lub przyciemniać łazienkę, w zależności od Waszych potrzeb i preferencji. 

4. Nie mieszajcie dwóch wykończeń z tej samej rodziny kolorów 

Jeżeli jako jeden z rodzajów wykończeń wybierzecie mosiądz, nie sięgajcie już po złoto. Gdy w Waszej łazience znajdzie się chrom, omijajcie nikiel. Dwa rodzaje wykończeń, które mają podobny kolor i prawie, prawie do siebie pasują, wyglądają bardziej jak błąd, zakupowa pomyłka, niż świadoma decyzja projektowa. 

5. Każda z odmiennych powłok wykończeniowych powinna się pojawić w łazience przynajmniej dwukrotnie

Jeżeli jakiś materiał wystąpi w łazience tylko raz, np. jako rama lustra, od razu będzie wyglądał na niedopasowany, kupiony na chybcika, bez żadnej aranżacyjnej refleksji. 

grohe

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: