Jak wybrać najwygodniejsze fotele biurowe?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Na rynku można znaleźć wiele modelów foteli i krzeseł biurowych. Różnią się one zarówno designem, jak i ergonomią. Jak wybrać najlepsze fotele biurowe, by zapewnić sobie odpowiednie podparcie wszystkich części ciała tak, by przełożyło się ono na komfort wielogodzinnej pracy?

Na co zwracać uwagę wybierając fotele biurowe?

Wybór fotela biurowego przekłada się na późniejszy komfort pracy. W poniższym teście staramy się dokładnie omówić cechy, jakie powinien mieć ergonomiczny fotel biurowy.

Poznaj również Strefę GROHE, w które znajdziesz informacje o produktach marki, a także nowoczesnych rozwiązaniach do kuchni i łazienki! Dowiedz się również, czy nowoczesne kuchnie z wyspą i salonem są rozwiązaniem, które sprawdzi się i w twoim domu. Nie zapomnij również o wnętrzarskich trendach i sprawdź kolory ścian 2018!

Oparcie a prawidłowa postawa

Oparcie powinno być ergonomicznie wyprofilowane, dzięki czemu będzie ono wygodne nawet po wielu godzinach pracy. Tym samym ma ono odpowiednie wypukłości, które odzwierciedlają anatomiczne ułożenie kręgosłupa. Źle dobrany fotel biurowy może powodować pogłębianie lub spłycenie krzywizn kręgosłupa – dla największego komfortu i zachowania krążenia w żyłach w obrębie ud, fotel powinien być odchylony o 10-15 stopni.
 

 

Siedzisko – czy każde jest takie same?

Siedzisko również powinno być lekko wyprofilowane, a przy tym głębokie na ok. 2/3 długości nóg – nie powinno być ono dłuższe niż do kolan, inaczej fotel będzie uwierał pod kolanami. Niektóre modele mają możliwość regulowania głębokości siedziska.
 

 

Fotele biurowe z regulowaną wysokością

Wysokość fotela biurowego powinna być regulowana, przez co użytkownik będzie mógł regulować wysokość siedziska tak, by prawidłowo siedzieć za biurkiem. Oznacza to, że siedząc za biurkiem powinieneś móc zgiąć nogi pod kątem 90 stopni. Fotele zazwyczaj mają regulowaną wysokość w zakresie 40-50 cm. Warto jednak wiedzieć, że im większa rozpiętość regulacji, tym lepiej.
 

 

Fotele biurowe i ich wytrzymałość – czy można ją jakoś mierzyć?

Materiał, który zostanie wykorzystany do stworzenia obicia również wpływa na komfort pracy. Powinien on przepuszczać powietrze i być przy tym wytrzymały, by nie uległ szybko przetarciom. Ścieralność tapicerki mierzona jest w cyklach Martindale. W przypadku fotelów biurowych odporność na ścieranie powinna wynosić 10000 cykli i więcej. Wybierając swój fotel należy również zwrócić uwagę na elementy chromowane produktu – powinien on zawierać odpowiedni certyfikat, który gwarantuje, że chromowane elementy zostały wyprodukowane przy użyciu bezpiecznych dla środowiska elementów.
 

 

Podłokietniki – czy zawsze są potrzebne?

Podłokietniki pełnią niezwykle ważną funkcję – odciążają one nadgarstki i ramiona, co jest ważne, jeśli pracuje się przez wiele godzin za biurkiem. Jeśli opierasz swoje przedramiona o biurko – mogą one być zbędne. Odpowiednie podłokietniki powinny być zamocowane na wysokości ok 20 cm od siedziska, z możliwością regulacji góra-dół. Część foteli biurowych ma możliwość regulowania podłokietników 3D lub 4D – są one regulowane na wielu płaszczyznach, a mianowicie mogą być regulowane na wysokości, rozstawie, głębokości i obrotowo.
 

 

Ile kosztuje fotel biurowy?

Fotele biurowe mogą być dostępne w różnej cenie w zależności od ilości posiadanych funkcji i udogodnień. Standardowy koszt za fotel może wahać się w zakresie 200-2000 zł, jednak najnowocześniejsze modele wyposażone dodatkowo np. w stolik, mogą kosztować nawet 7000 zł.
 

 

A co, jeśli nie chcesz wymieniać fotela?

Wtedy warto pomyśleć o zakupie nakładki na fotel biurowy, która pozwoli ci utrzymać prawidłową postawę. Oprócz nakładek w sklepach dostaniesz również poduszki na siedzisko lub oparcie. Cena za takie akcesoria mieści się w zakresie 40-300 zł.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: