Kuchnie z wyspą stają się coraz popularniejsze. Wyspa nadaje kuchni nie tylko nowoczesnego sznytu, ale także funkcjonalności. Zapewnia bardziej optymalny rozstaw sprzętów, zwiększa powierzchnię roboczą pomieszczenia, jest także miejscem spotkań całej rodziny. Jednak wyspa nie jest rozwiązaniem idealnym w każdym pomieszczeniu. Poznaj wady i zalety kuchni z wyspą i sprawdź, w jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się to rozwiązanie.
Dlaczego warto zdecydować się na kuchnię z wyspą?
Wyspa w kuchni zachwyca przede wszystkim wspaniałym efektem wizualnym. Jednak efektowny wygląd stanowi zaledwie ułamek wszystkich jej zalet. Wyspa daje możliwość wspólnego gotowania przez kilka osób, tym samym stając się miejscem spotkań i integracji całej rodziny. Jeśli dobrze ją zagospodarujemy, może stać się dodatkową, bardzo pojemną szafką (powierzchnia pod blatem) – zazwyczaj wyspa znajduje się na granicy kuchni z salonem, jest więc idealnym miejscem na umieszczenie w niej zastawy stołowej. Blat wyspy może z powodzeniem posłużyć jako dodatkowy blat roboczy, ale można zmontować na nim także np. płytę grzewczą, zlew czy piekarnik (tuż pod nim). Dzięki temu wyspa skraca dystans pomiędzy urządzeniami kuchennymi, a dodatkowo realizuje tzw. zasadę trójkąta, zgodnie z którą lodówka, zlew i kuchenka funkcjonalnej kuchni powinny być ustawione względem siebie jak wierzchołki trójkąta. Oznacza to, że prace kuchenne mogą być wykonywane przez kilka osób jednocześnie bez wchodzenia sobie w drogę. Jeśli w naszym mieszkaniu kuchnia jest otwarta na salon, zamontowanie wyspy na granicy tych dwóch pomieszczeń zapewni gospodarzom pewną intymność i izolację kuchni, jednocześnie nie ograniczając im kontaktu z tym, co dzieje się w salonie, np. gotując „na wyspie” gospodarz może swobodnie przygotowywać posiłek i jednocześnie mieć kontakt z gośćmi w salonie. Wyspa może także z powodzeniem posłużyć jako barek (gdy dostawimy do niej hakery i zorganizujemy przestrzeń na nogi), a także ścianka np. dla sofy, będącej już częścią wystroju salonu.
Do najważniejszych zalet kuchni z wyspą należą:
- aspekt wizualny (większa estetyka, dekoracyjność pomieszczenia),
- zwiększenie funkcjonalności w kuchni (tzw. zasada trójkąta),
- dodatkowa przestrzeń robocza,
- dodatkowa szafka czy półka,
- bufor między kuchnią i salonem,
- wyspa pełniąca jednocześnie funkcję barku.
Jakie są ograniczenia dla kuchni z wyspą?
Wyspa nie jest optymalnym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń. W kuchni niewielkich rozmiarów, wyspa zamiast zwiększyć funkcjonalność przestrzeni – zajmie większość powierzchni i utrudni poruszanie się po niej. Dodatkowo zmniejszy się dekoracyjność pomieszczenia. Przyjmuje się więc, że kuchnię z wyspą powinno się realizować przy minimum 20-metrowym (m kw.) pomieszczeniu. Odległość zaś wyspy od pozostałych mebli kuchennych powinna wynosić nie mniej niż 90 centymetrów, a najoptymalniej – 110-120 centymetrów. Ograniczenia dotyczące powierzchni pomieszczenia sprawiają, że im mniejszą kuchnią dysponujemy, tym mniejszą wyspę możemy w niej zamontować. Małe wyspy natomiast, np. wyposażone jedynie w blat roboczy, są najmniej funkcjonalne. Im większe zaś pomieszczenie, tym większą, bardziej rozbudowaną i funkcjonalniejszą wyspę możemy w nim umieścić. Jednak tego typu wyspy (np. ze zlewozmywakiem, urządzeniami AGD, barkiem etc.) wymagają już ponadstandardowo dużych kuchni. Dodatkowo szacuje się, że zamontowanie bogato wyposażonej wyspy (wraz z doprowadzeniem rur i odpływów) może zwiększyć koszt aranżacji całej kuchni nawet o 50 %.
Do minusów związanych z aranżacją kuchni z wyspą należą:
- brak możliwości montażu wyspy w małej kuchni,
- ograniczenie związane z powierzchnią (im większe pomieszczenie, tym większą i bardziej funkcjonalną wyspę można zamontować),
- wysoki koszt.
Wyspa to inwestycja na lata. Warto dobrze przemyśleć jej projekt tak, by zapobiec późniejszym błędom przy jej montażu czy codziennym funkcjonowaniu. Nie zawsze bowiem wyspa okazuje się rozwiązaniem funkcjonalnym – często jej montaż jest decyzją nietrafioną. Jeśli więc pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości związane z aranżacją kuchni z wyspą, warto projekt takiego pomieszczenia powierzyć specjaliście. Dzięki temu unikniemy błędów aranżacyjnych, a przestrzeń w kuchni będzie wykorzystana optymalnie i w pełni, cała zaś kuchnia zyska na funkcjonalności.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego