Cyklinowanie dla początkujących – podpowiadamy, co robić krok po kroku

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Jak mistrzowsko odnowić swoje wnętrze? Można zacząć od cyklinowania parkietu! Zobacz, jak to zrobić krok po kroku, by osiągnąć spektakularny efekt – cyklinowanie nie musi być trudne.

Kiedy cyklinować parkiet?

Najlepiej w momencie, gdy lakier zacznie się łuszczyć lub na powierzchni pojawią się pęcherze powietrza. Cyklinowanie jest skuteczne również w sytuacji, gdy uszkodzenia posadzki są rozległe i widoczne są na niej wyraźne przebarwienia.
 

 

Czym jest cyklinowanie?

Cyklinowanie polega na zeszlifowaniu zniszczonej warstwy posadzki. Podczas tego zabiegu usuwa się lakier i ok. 1-3 mm górnej warstwy drewna. Dzięki temu można usunąć większość rys i wgłębień powstałych w czasie użytkowania. Jeśli jesteś w trakcie remontu domu, poznaj sekcję GROHE radzi. Znajdziesz tam szereg przydatnych informacji, o tym jak urządzać wnętrza.
 

 

Czym należy dokonywać czynności?

W tym celu najlepiej sprawdzą się specjalne maszyny do tego przeznaczone, jak cyklinarka taśmowa czy szlifierka krawędziowa. Szlifierka polecana jest do trudnodostępnych miejsc, które znajdują się pod kaloryferami i przy narożnikach. Wymaga jednak ona sporej wprawy, gdyż istnieje ryzyko powstania nierówności. Cyklinowanie należy przeprowadzić 3-5 razy w zależności od twardości gatunku drewna. Należy przy tym pamiętać, że przy każdym powtórzeniu należy wymieniać papier ścierny na coraz drobniejszy.
 

 

Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności należy usunąć z pomieszczenia wszelkie meble, firany, a także listwy przypodłogowe.

Chcesz wymienić listwy przypodłogowe? Zobacz, jakie rodzaje listew są dostępne na rynku i jak je dobierać do wnętrz.

Następie można przejść do szlifowania powierzchni. Na cykliniarkę powinno nałożyć się papier ścierny o gradacji 36-40. Po pierwszym etapie cyklinowania trzeba zmienić papier na ten oznaczony 60 i ponowić działanie ruszając się prostopadle do poprzedniego kierunku. Dzięki temu można usunąć ślady po wcześniejszym szlifowaniu. Ostatnie cyklinowanie powinno być wykonane z papierem ściernym 80-100. Po oszlifowaniu podłoża i oczyszczaniu go z pyłu, należy sprawdzić, czy na powierzchni nie ma ubytków i szpar. Jeśli takie istnieją, należy zastosować preparat, który uszczelni parkiet.

Jak uszczelnić parkiet

Niewielkie szpary w posadzce możesz usunąć przy pomocy pyłu, który zbierzesz w trakcie cyklinowania. Wystarczy, że połączysz go z żelem do spoin lub fugą. Możesz do tego celu wykorzystać również gotowe preparaty – masy są najczęściej zabarwione przez producenta, więc możesz wybrać preparat dopasowany do twojej posadzki. Jeśli jednak wybierzesz bezbarwny preparat, możesz pomalować jego nawierzchnię już po zaaplikowaniu.

Lakierowanie powierzchni – ostatni etap renowacji parkietu

Następnie wypolerowaną podłogę można pokryć lakierem. Dla uzyskania najlepszego efektu, dobrze jest nałożyć lakier 3 razy. Po nałożeniu i wyschnięciu pojedynczej warstwy, należy szlifować i odpylać całą powierzchnie podłogi. W zależności od zaleceń producenta, pojedyncza warstwa lakieru powinna schnąć kilka lub kilkanaście godzin. Lakier sprawia, że drewno staje się odporne na zarysowania i działanie wody. Jest on również ważny ze względów estetycznych – w zależności od stopnia połysku pozwala wydobyć fakturę i kolor drewna.
 

 

Ile kosztuje cyklinowanie posadzki?

Ceny znacząco się różnią w zależności od obranej metody. Jeśli zdecydujesz się zatrudnić fachowca, cena za jego usługę może sięgać ok. 30 zł za m2. W przypadku samodzielnego cyklinowania koszty mogą się obniżyć – wyposażenie niezbędnego sprzętu wynosi do 60 zł za dobę.
 

 
Sprawdź również najmodniejsze wzory łazienek w bloku i dowiedz się, czy wylewki do baterii kuchennych sprawdzą się w twoim domu!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: