Okna do kamienic – wybieramy najpiękniejsze!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Mieszkania w kamienicach mają specyficzne wymiary – wysoki sufit w połączeniu z dużymi pokojami i wąskimi korytarzami, może okazać się ciekawym wyzwaniem aranżacyjnym. Jednak jednym z podstawowych elementów mieszkań są okna. Jak je dobierać, by pasowały do budynku i zapewniały komfort? Sprawdzamy okna do kamienic z marką Awilux!

Publikacja partnerska

Jakie okna do kamienic wybrać?

W większych miastach można zaobserwować coraz większe zmodernizowanie kamienic, które wpasowują się w nowoczesne budownictwo. Ten trend ma również odzwierciedlenie w doborze okien. Powinny one być bezpieczne i energooszczędne. Jak to sprawdzić? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna. Najlepiej, by wynosił on poniżej 1,3. Wartość ta oznaczona jest symbolem Uw i oznacza ona utratę ciepła z wnętrza budynku dla całego okna, nie tylko dla szyby.

Wybór dobrych okien nie powinien być uzależniony jedynie od ich wyglądu, ale przede wszystkim od ich parametrów technicznych. To właśnie przez okna uciekać może nawet do 40% ciepła, co wpływa na wydatki związane z ogrzewaniem. Warto zatem zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna i wybrać te najbardziej energooszczędne. – zauważył Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux Polska.

Okna do kamienicy - jakie wybrać?

Okna do kamienic – jak wybrać bezpieczne modele?

Kolejnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę wybierając okna do kamienic jest bezpieczeństwo. Stare modele zazwyczaj są nieszczelne, przez co stają się one łatwym celem dla włamywaczy.

Dzisiejsze modele okien wyposażone są w ukryte okucia, szyby antywłamaniowe, trzpień antywłamaniowy, czy zamki w klamkach, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo domowników. To właśnie takich powinniśmy szukać do mieszkań w kamienicy, szczególnie kiedy mieszkamy na parterze bądź najniższym piętrze – dodaje ekspert Awilux.

Jak dobrać okna, by pasowały do budynku?

Gdy uwzględniliśmy już parametry techniczne okien, możemy przejść do dobierania wzoru i wyglądu okien. Zazwyczaj w kamienicach stosuje się okna krosnowe lub skrzydłowe. Skrzydła i ramy okienne wykonane są z litego drewna. Ciekawym dodatkiem do każdego rodzaju okien mogą być szprosy, które optycznie dzielą okno na mniejsze części, dzięki czemu wnętrze nabiera klasycznego i eleganckiego sznytu. Przed doborem okien należy również dowiedzieć się, czy kamienica znajduje się pod opieką konserwatora zabytków.

Okno do kamienic,, jakie są rodzaje?

Podpowiadamy, jak radzić sobie z hałasem!

Mieszkania w kamienicach bardzo często niosą dźwięk, przez co domownicy mogą słyszeć hałas biegnący z ulicy. Dlatego wybierając nowe okna do kamienic warto wybierać, jak najbardziej dźwiękoszczelne modele. Na te wartości wpływają takie czynniki jak: grubość i rodzaj szyb, a także rodzaj profilu, gazu w komorze międzyszybowej czy szczeliny do filtracji powietrza. Nie bez znaczenia jest również sposób montażu okien. Jaki współczynnik izolacji akustycznej powinny mieć okna? W modelach najwyższej jakości parametr Rw sięga 49 dB. Co to w rzeczywistości oznacza? Przykładowo, jeśli natężenie dźwięku poza budynkiem wynosi 55 dB, to przy tych oknach do pomieszczeniu dociera dźwięk o wartości 6 dB, przy czym ludzki szept wynosi ok. 20 dB.

Artykuł powstał dzięki współpracy z marką Awilux.
Okna do kamienicy nowoczesne

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: