Bateria natynkowa czy podtynkowa? Wszystko, co musisz wiedzieć

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 8 minut

Baterie: umywalkowa, prysznicowa lub wannowa to ważny detal w aranżacji łazienki. Zobacz, czy w Twojej łazience lepiej sprawdzi się bateria natynkowa czy podtynkowa!

Słyszałeś o bateriach podtynkowych, ale niewiele o nich wiesz i zastanawiasz się, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? A może chcesz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas porównywania dostępnych rozwiązań natynkowych? W naszym poradniku podpowiadamy, czym różnią się baterie natynkowe od podtynkowych i na co patrzeć, żeby wybrać najlepiej!

Jak odróżnić baterię natynkową od baterii podtynkowej?

Armatura natynkowa różni się od podtynkowej sposobem montażu:

  • bateria natynkowa to jeden element, który montuje się bezpośrednio na ścianie, podłączając go do gotowych wyjść wody,
  • bateria podtynkowa składa się z 2 podstawowych części – elementu zewnętrznego oraz elementu podtynkowego. Montaż również przebiega dwuetapowo. Najpierw instaluje się element podtynkowy w specjalnie przygotowanym otworze w ścianie, a dopiero potem przyłącza się do niego element zewnętrzny. Stąd też nazwa podtynkowy, ponieważ znaczna część baterii znajduje się w ścianie, czyli pod tynkiem.

Jak jednak te różnice przekładają się na codzienne funkcjonowanie baterii?

Baterie natynkowe – zalety i ograniczenia

Zacznijmy od baterii natynkowych, ponieważ to one są jak do tej pory najpopularniejszym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane?

  1. Łatwa instalacja – montaż baterii natynkowej jest bardzo prosty. Wystarczy połączyć przyłącza baterii z wyjściami wody. Jeżeli zdecydujesz się na kompletne rozwiązanie w postaci systemu natryskowego, niezbędne będzie również przymocowanie drążka prysznicowego do ściany.
  2. Prosta wymiana istniejącego rozwiązania na nowsze – kwestia istotna dla wszystkich, którzy planują odświeżyć łazienkę bez generalnego remontu. Wystarczy odłączyć starą baterię i zainstalować nową do tych samych przyłączy – szybko i łatwo!
  3. Szeroki wybór dostępnych rozwiązań – na rynku znaleźć można wiele baterii tego typu. Od prostych modeli prysznicowych, aż po warianty termostatyczne, przeznaczone do wanien – każdy znajdzie coś dla siebie!

Baterie natynkowe mają jednak także ograniczenia, o których warto pamiętać. Jakie są ich wady?

  1. Oferują ograniczone możliwości personalizacji – armatura natynkowa ma maksymalnie 2 wyjścia wody (zwykle są to prysznic i wylewka wannowa lub prysznic i deszczownica), z możliwością rozszerzenia do 3 wyjść, jeżeli zdecydujesz się na zakup specjalnego systemu z przełącznikiem. Jeśli planujesz w swojej łazience montaż dodatkowych opcji, takich jak prysznice boczne czy dolne lub marzy ci się deszczownica z kilkoma strumieniami obsługiwanymi z poziomu baterii, będziesz musiał wybrać opcję podtynkową.
  2. Zajmują więcej miejsca – może się to wydać absurdalne, ale w małych łazienkach, gdzie liczy się każdy skrawek wolnej przestrzeni, te kilkanaście centymetrów baterii potrafi zrobić sporą różnicę. Jeżeli zależy Ci na maksymalnej oszczędności miejsca, lepiej zdecydować się na wariant podtynkowy.

Bateria natynkowa prysznicowa. Jak wybrać?

Aby dobrze wybrać baterię natynkową, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Co warto mieć na względzie?

  1. Typ głowicy – najlepszym rekomendowanym typem jest głowica ceramiczna. Zapewnia ona wygodną obsługę oraz wysoką odporność na ścieranie, a co za tym idzie – wieloletnią trwałość.
  2. Rodzaj baterii – na rynku są obecnie dostępne dwa typy baterii: zwykłe (mieszaczowe) oraz termostatyczne, które zapobiegają skokom temperatury wody podczas kąpieli, gwarantując wysoki komfort i bezpieczeństwo użycia. Więcej o bateriach termostatycznych i zwykłych dowiesz się z naszego tekstu, który znajdziesz tutaj.
  1. Liczba wyjść wody – sprawdź, czy to, co oferuje bateria, spełnia twoje oczekiwania. Jeżeli szukasz armatury do kabiny prysznicowej, nie warto oglądać modeli z wylewką wannową.
  2. Rodzaj powłoki – większość baterii dostępnych na rynku jest chromowana, jednak nie każda powierzchnia jest tak samo trwała. Najlepiej wybrać wariant, który został dodatkowo zabezpieczony przed zarysowaniami oraz zmatowieniem np. powłoką PVD (Physical Vapour Deposition).
  3. Okres gwarancji –  im dłuższy, tym większa pewność, że rozwiązanie będzie trwałe i niezawodne.

Baterie natynkowe GROHE

  • powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight,


  • ceramiczna głowica GROHE Longlife.

  • ceramiczna głowica GROHE SilkMove,


  • Powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight,


  • wytrzymała, metalowa dźwignia.

  • ceramiczna głowica GROHE SilkMove,


  • powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight,


  • wytrzymała, metalowa dźwignia,


  • wygodna wylewka wannowa z perlatorem.

Projektując łazienkę, warto również rozważyć zakup gotowego zestawu, który zawiera wszystkie elementy przeznaczone do aranżacji dedykowanej strefy natrysku – np. system prysznicowy z deszczownicą do kabiny lub baterię wannową ze słuchawką i prysznicem ręcznym do wanny. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę (nie trzeba dobierać osobno części) i gwarantuje, że wszystko będzie do siebie idealnie pasować, zarówno pod kątem montażu, jak i designu.

Systemy natynkowe GROHE

  • ceramiczna głowica GROHE SilkMove,


  • system GROHE DreamSpray – równe ciśnienie w każdej dyszy natrysku,


  • powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight.
  • termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s,


  • system GROHE DreamSpray – równe ciśnienie w każdej dyszy natrysku,


  • powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight,


  • 3 strumienie natrysku do wyboru.
  • termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s,


  • system GROHE DreamSpray – równe ciśnienie w każdej dyszy natrysku,


  • powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight,


  • sterowanie SmartControl –jednoczesna kontrola 3 wyjść wody,


  • izolowany korpus GROHE CoolTouch – bateria bezpieczna w dotyku.

[accordions class=”panel-group-0″] [accordion title=”Praktyczna wskazówka montażowa” load=”hide”]Przed montażem baterii prysznicowej zmierz odległość wyjść wody od ziemi, a następnie odejmij od niej wysokość brodzika. Uzyskany wynik będzie faktyczną wysokością, na jakiej będzie się znajdować armatura. Ta wskazówka jest szczególnie istotna w przypadku instalacji gotowych systemów prysznicowych. Warianty natynkowe nie oferują bowiem możliwości regulacji długości drążka prysznicowego i może się okazać, że deszczownica będzie się znajdować zbyt nisko, jeżeli nie weźmiesz pod uwagę wysokości brodzika.[/accordion] [/accordions]

Baterie podtynkowe prysznicowe i wannowe – zalety

Armatura podtynkowa na dobre zadomowiła się w polskich łazienkach. Z czego wynika jej popularność?

  1. Daje swobodę aranżacji – to jedna z największych zalet baterii podtynkowych. Zarówno baterię, jak i połączone z nią inne elementy armatury możesz zamontować w dowolnym miejscu, w układzie, który najbardziej ci odpowiada. Marzysz o baterii na jednej ścianie, a deszczownicy na drugiej? Nie ma problemu! Chcesz zainstalować drążek na nietypowej wysokości lub zastosować dodatkowe prysznice boczne? Nic nie stoi na przeszkodzie! Jedyne ograniczenia to kubatura łazienki i Twoja wyobraźnia.
  2. Oferuje swobodę doboru elementów armatury – w przypadku baterii podtynkowych masz pełną dowolność w wyborze urządzeń, które zamontujesz na wyjściach wody. Od wylewek, przez słuchawki prysznicowe, aż po deszczownice oraz natryski boczne i dolne – ogranicza Cię tylko liczba dostępnych na rynku rozwiązań.
  3. Zajmuje mało miejsca – ponieważ wiele elementów baterii jest ukrytych w ścianie, bateria zajmuje minimalną ilość miejsca. Wszyscy posiadacze niewielkich łazienek powinni poważnie rozważyć wariant podtynkowy.
  4. Zapewnia większy przepływ wody niż tradycyjna armatura – ze względu na swoją budowę, bateria podtynkowa ma większą przepustowość, liczoną w l/min. To szczególnie istotne, gdy chcesz korzystać z kilku pryszniców bocznych lub cieszyć się połączonym działaniem deszczownicy i prysznica ręcznego bez spadku ciśnienia.

Baterie podtynkowe prysznicowe i wannowe – wady

Niestety z montażem i posiadaniem baterii podtynkowej wiążą się też pewne niedogodności. Co trzeba mieć na uwadze?

  1. Konieczność kucia ścian przed montażem – ponieważ duża część armatury znajduje się w ścianie, przed jej zainstalowaniem konieczne jest przygotowanie odpowiednich otworów. Co więcej, do każdego wyjścia wody trzeba doprowadzić instalację, zatem przygotuj się na kucie tynków!
  2. Duży kłopot w razie awarii elementu podtynkowego – to jedna z głównych obiekcji, które wysuwają przeciwnicy baterii podtynkowych. Pamiętaj jednak, że nowoczesne elementy podtynkowe są specjalnie sprawdzane pod kątem potencjalnych awarii, a ich niezawodność potwierdzają niezależne badania, dlatego nie warto traktować tego argumentu jako kwestii przeważającej o wyborze baterii.
  3. Wyższa cena – za baterię podtynkową będziesz musiał zapłacić nieco więcej niż za natynkową tej samej klasy, ponieważ składa się ona z dwóch osobnych elementów.

Baterie podtynkowe GROHE

  • powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight,


  • wytrzymała rozeta i solidny uchwyt z metalu,


  • ceramiczna głowica GROHE SilkMove.
  • powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight,


  • wytrzymała rozeta i solidne uchwyty wykonane z metalu,


  • termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s.,


  • Safe Stop – blokada bezpieczeństwa na uchwycie.
  • powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight,


  • wytrzymała rozeta wykonana z metalu,


  • Termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s.,


  • Safe Stop – blokada bezpieczeństwa na uchwycie,


  • sterowanie SmartControl – jednoczesna kontrola 3 wyjść wody.

O czym pamiętać, wybierając baterię podtynkową?

Wybór odpowiedniej baterii podtynkowej będzie łatwiejszy, jeśli oprócz wyglądu zwrócisz uwagę na:

  1. Rodzaj elementu podtynkowego – to jedna z najważniejszych kwestii podczas wyboru baterii podtynkowej. To właśnie element podtynkowy jest sercem całej instalacji. Odpowiada za obsługę parametrów przepływu i doprowadza zmieszaną wodę do deszczownicy czy prysznica. Przed jego zakupem warto wiedzieć także:
    • ile wyjść wody może obsłużyć – od tego zależy, ile części armatury można do niego podłączyć,
    • czy jest kompatybilny ze wszystkimi bateriami producenta – niektóre firmy oferują oddzielne elementy podtynkowe dla baterii zwykłych i termostatycznych; jeżeli masz w tej kwestii wątpliwości, sprawdź informacje na stronie producenta;
    • jaki jest okres gwarancji – im dłuższy, tym lepiej; zwykle są to 2 lata, jednak niektórzy producenci oferują nawet 5-letni okres gwarancyjny.

Pamiętaj, że każdy producent ma w portfolio element podtynkowy dedykowany swoim bateriom. Innymi słowy, zarówno bateria, jak i element podtynkowy muszą być tej samej firmy.

  1. Rodzaj elementu zewnętrznego – zwróć uwagę na liczbę obsługiwanych wyjść wody (1, 2 lub 3) i rodzaj (zwykły lub termostatyczny) oraz na:
    • typ głowicy – podobnie jak w przypadku baterii natynkowych, najlepszym rekomendowanym typem jest głowica ceramiczna, która zapewnia najwyższą trwałość i wygodę obsługi;
    • okres gwarancji – im dłuższy, tym większa pewność, że rozwiązanie będzie trwałe i niezawodne.

Systemy podtynkowe GROHE

  • uniwersalny element podtynkowy Rapido SmartBox,


  • termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s,


  • system GROHE DreamSpray – równe ciśnienie w każdej dyszy natrysku.
  • uniwersalny element podtynkowy Rapido SmartBox,


  • termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s,


  • system GROHE DreamSpray – równe ciśnienie w każdej dyszy natrysku,


  • duża, kwadratowa deszczownica o wymiarach 230 x 230 mm.
  • uniwersalny element podtynkowy Rapido SmartBox,


  • termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s,


  • system GROHE DreamSpray – równe ciśnienie w każdej dyszy natrysku,


  • duża, kwadratowa deszczownica o wymiarach 310 x 310 mm,


  • sterowanie SmartControl – jednoczesna kontrola 3 wyjść wody.

[accordions class=”panel-group-1″] [accordion title=”Praktyczne wskazówki montażowe” load=”hide”]Instalacja baterii podtynkowej jest znacznie bardziej skomplikowana niż natynkowej, dlatego rekomendujemy wykonywanie jej montażu przez osoby do tego przygotowane. Jest jednak kilka wskazówek, które pomogą ci jeszcze na etapie planowania. Co warto wiedzieć?

  1. Do montażu baterii podtynkowej ściana musi mieć odpowiednią grubość. Jeśli będzie za cienka, montaż się nie uda. Sprawdź więc grubość ściany i porównaj z wymiarami wybranego elementu podtynkowego.
  2. Przed montażem należy zadbać o odpowiednią izolację przeciwroszeniową instalacji. Ochroni to ściany przed wpływem naturalnie pojawiającej się wilgoci.
  3. Z racji tego, że baterie podtynkowe oferują większy przepływ wody, należy zadbać o montaż odpowiednio wydajnego odpływu – pamiętaj o tym podczas projektowania strefy prysznica.

[/accordion] [/accordions]

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wyborem baterii do swojej łazienki. Mamy nadzieję, że ten tekst pomoże Ci w znalezieniu idealnej armatury i teraz wiesz już, na który wariant się zdecydujesz – powodzenia!

Bateria podtynkowa umywalkowa

Baterię podtynkową można zainstalować nie tylko w kabinie prysznicowej lub nad wanną, ale także nad umywalką. Jak wybrać i zamontować podtynkową baterię umywalkową, dowiesz się z tego artykułu naszego eksperta, architekta Przemka Kalinowskiego

[democracy id=”3″]

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: