Sauna w domu – wszystko o kosztach i montażu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Dbasz o swoje zdrowie, biorąc regularne kąpiele saunowe? A może zwyczajnie cenisz sobie relaks, jaki niesie ze sobą przebywanie w saunie? Zobacz, jak zbudować własną saunę w domu, by móc cieszyć się nią w każdej wolnej chwili. Poznaj koszty związane z zakupem materiałów i montażem.

Sauna w domu – jak wpłynie na twoje zdrowie oraz kondycję?

Kąpiele w saunie bardzo dobrze wpływają na zdrowie oraz kondycję organizmu. Korzystny wpływ mają przede wszystkim na układy krążenia oraz oddechowy. Regularne przebywanie w saunie poprawia również kondycję mięśni szkieletowych, co ma pozytywny wpływ na sprawność układu ruchu. Dzięki saunowaniu:

 • rozszerzają się twoje naczynia krwionośne,
 • obniża się ciśnienie tętnicze, a wzrasta żylne,
 • lepiej ukrwione zostają mięśnie szkieletowe,
 • rozluźniają się mięśnie gładkie,
 • zwiększa się pojemność płuc,
 • poprawia się kondycja,
 • wzrasta odporność organizmu.
Po kąpieli w saunie nie powinno się wykonywać czynności wymagających dużego wysiłku. Dlatego sauna w domu to idealne rozwiązanie, by kąpiel móc wziąć wieczorem, przed samym snem.

 

Sauna w domu – montujemy krok po kroku

Sprawdź pomieszczenie, w którym budujesz saunę

Budowa sauny wymaga uprzedniego przygotowania pomieszczenia, w którym ma znaleźć się kabina. Wszystko po to, by zapobiec szybkiemu niszczeniu się materiałów, z których jest wykonana oraz zapewnić bezpieczeństwo. W razie zasłabnięcia lub gorszego samopoczucia drzwi muszą łatwo się otworzyć, natomiast odpowiednia wentylacja może uchronić przed pożarem. Przygotowując pomieszczenie pod budowę sauny, sprawdź czy:

 • ma ono wysokość co najmniej 2 m,
 • jest do niego podciągnięta instalacja elektryczna z prądem trójfazowym,
 • jest w nim wystarczająco dużo miejsca, by drzwi kabiny mogły otwierać się na zewnątrz,
 • wentylacja pomieszczenia jest sprawna.

Ściany i sufit

Saunę w domu wykonuje się z drewnianych paneli. Powinny mieć grubość co najmniej 12 mm. Najlepsze gatunki drewna do budowy sauny to:

 • świerk skandynawski,
 • jodła kanadyjska,
 • cedr.
Drewno wykorzystywane do budowy sauny powinno mieć możliwie jak najmniej sęków i minimalną ilość żywicy. Podniesie to komfort korzystania z sauny, ponieważ w powietrzu nie będzie unosił się drażniący zapach żywicy.

 

 
Pod warstwą drewnianych paneli powinna znaleźć się izolacja termiczna. Najlepiej wykonać ją z wełny mineralnej o grubości od 45 do 100 mm. Odpowiednia izolacja obniży koszty korzystania z sauny, ponieważ czas nagrzewania będzie wtedy krótszy, a co za tym idzie – piec zużyje mniej energii.

Izolacji nie powinno wykonywać się z płyt styropianowych, ponieważ nie są one odporne na wysokie temperatury.

Zewnętrzne strony ścian mogą być pokryte dowolnym materiałem, np. drewnem, płytą pilśniową czy gipsem.

Jeśli budujesz swoją saunę w łazience, elementy budujące ścianę postaw na metalowych, np. aluminiowych, profilach. Zabezpieczy to drewno przed wchłanianiem wody.

Podłoga

Ważne jest, by podłoga sauny w domu była zrobiona z materiału odpornego na wilgoć. Doskonale nadają się do tego terakota, wykładziny z tworzyw sztucznych lub płytki ceramiczne. Aby nie poślizgnąć się na podłodze, warto położyć na niej drewnianą kratkę. Odpływ wody nie jest konieczny w saunie suchej, ale warto o nim pomyśleć, gdyż pomoże to zachować czystość.

Jeśli decydujesz się na wykonanie odpływu, pamiętaj o tym, by znajdował się on jak najdalej od pieca, ponieważ ciąg ciepłego powietrza może zbierać nieprzyjemne zapachy z kanalizacji.

 

Wentylacja

Wentylacja to bardzo ważny element sauny w domu. Szczególnie wtedy, jeśli w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się kabina, jest również natrysk. Odpowiedni obieg powietrza zapobiega zbieraniu wilgoci przez drewniane elementy. Istotne jest także, by zapewnić drożny odpływ gorącego powietrza, ponieważ jego nagromadzenie w ekstremalnych sytuacjach może nawet wywołać pożar.

Oświetlenie

Żarówki w saunach osłonięte są szczelnymi kloszami, które nie przepuszczają gorącego powietrza. Jest to konieczne zabezpieczenie, jednak przysparza pewnych niedogodności, ponieważ ogranicza dostęp do lampy. Światło w saunie nie powinno być silne, gdyż musi sprzyjać relaksacyjnej atmosferze. Bardzo efektownie wyglądają żarówki zamontowane pod siedziskami.

Żarówki powinny znajdować się z dala od najgorętszych miejsc. W związku z tym nie należy ich umieszczać nad piecem ani blisko sufitu (gorące powietrze ucieka do góry).

 

 

Dodatkowe wyposażenie

Wyposażenie sauny zwiększy komfort korzystania z kąpieli. Przydatne są przede wszystkim:

 • termometr (tarczowy jest bardziej czytelny niż cieczowy),
 • higrometr do pomiaru wilgotności,
 • klepsydry piaskowe odmierzające czas (zalecany czas jednorazowej kąpieli to 15 minut),
 • osłony na piec, które zabezpieczą ściany przed nadmiernym wysuszeniem.

Wiaderka na roztwór zapachowych olejków i chochle do polewania kamieni dodatkowo umilą czas spędzany w domowej saunie. Komfort zapewnią też drewniane podgłówki lub specjalnie wyprofilowane, ergonomiczne siedziska.

Jaki piec do sauny w domu?

Najpierw musisz zastanowić się, czy chcesz ogrzewać saunę piecem elektrycznym czy opalanym drewnem. W przypadku tego drugiego rozwiązania sauna musi posiadać komin, w związku z czym piec opalany drewnem częściej stosuje się w saunach zewnętrznych, np. budowanych w ogrodach. Saunę w domu najlepiej ogrzewać piecem elektrycznym.

Moc pieca a kubatura sauny

Przyjmuje się, że 1 kW to moc optymalna do nagrzania 1 m3 pomieszczenia. Na polskim rynku można znaleźć piece o mocy od 3,5 do 9 kW, które z powodzeniem nagrzewają do 100oC saunę o kubaturze od 4 do 12 m3.
 

Do kubatury nie przekraczającej 4,5 m3 saunę wystarczy ogrzewać piecem jednofazowym, czyli takim, w którym przesył prądu nie pozwala na osiągnięcie dużej mocy. Powyżej tej objętości do ogrzania potrzebne są już piece trójfazowe, osiągające wyraźnie większą moc.

Funkcje pieca a jego cena

Nowoczesne piece do saun pozwalają na kontrolę temperatury oraz wilgotności. Możliwa jest także regulacja wydzielanej pary. W zależności od liczby funkcji ceny pieców wahają się od około 1 do 2 tysięcy złotych.

Piec powinien stać przy ścianie, na której znajduje się wejście do sauny.

Sauna w domu – ile to kosztuje?

Koszt domowej sauny powinien zamknąć się w około 7-8 tysiącach złotych. Co składa się na całkowity koszt budowy sauny w domu?

 • Piec – ceny pieców wahają się od 1 do 2 tysięcy złotych.
 • Drewno do budowy konstrukcji nośnej – w zależności od gatunku kosztuje od 50 do 150 złotych za m2.
 • Siedziska – prefabrykowane, ergonomiczne siedziska mogą kosztować około 2-3 tysięcy złotych. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie ław z desek, wówczas ich koszt będzie mniejszy.
 • Drzwi do sauny – większość modeli to koszt około 500 złotych.
 • Wełna mineralna do termoizolacji – jeden m2 tego materiału kosztuje od 25 do 35 złotych.
 • Oświetlenie – jedna żarówka z kloszem to koszt około 30 złotych.

 

 
Jeśli nie chcesz budować sauny samodzielnie, możesz zdecydować się na zakup gotowej kabiny. Ceny takich saun wahają się, w zależności od kubatury, jakości materiałów oraz wyposażenia, od około 4 do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak stworzyć domowe SPA, kliknij TUTAJ.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: