Wybór toalety – na co zwracać uwagę?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Toaleta podwieszana czy stojąca? Podtynkowa czy tradycyjna? W wersji podstawowej czy z dodatkowymi udogodnieniami? To nie są pytania, na które można odpowiedzieć, będąc nieprzygotowanym.

Choć toaleta to najbardziej podstawowe wyposażenie domu, wybór właściwego modelu wymaga nieco zaangażowanie i rozeznania się wśród dostępnych opcji. Przygotowaliśmy ten poradnik, aby ułatwić Ci to zadanie!

Wybierz właściwy sposób montażu – toaleta podwieszana i stojąca

Jeśli chodzi o sposób montażu, toalety dzielą się na dwa rodzaje – stojące oraz podwieszane.

Toalety stojące to te „tradycyjne”, obecne w łazienkach od dziesiątek lat. Ich montaż jest bardzo prosty – misę, która jest połączona z „nóżką”, wystarczy postawić w odpowiednim miejscu i przykręcić śrubami do podłogi.

Niestety, tutaj kończą się największe zalety tego modelu. Montując go w swojej łazience, musisz liczyć się z tym, że będzie wymagać dużo uwagi i skrupulatności podczas sprzątania i zajmie sporo przestrzeni. Do toalety stojącej należy też dokupić zewnętrzny zbiornik na wodę do spłukiwania.

Drugi sposób instalacji to toaleta podwieszana. Co prawda montaż takiego rozwiązania jest bardziej złożony i najprawdopodobniej będzie wymagał pomocy specjalisty, ale późniejszy komfort korzystania wszystko Ci wynagrodzi.

Z uwagi na fakt, że toaletę podwieszaną montuje się na stelażu podtynkowym, jest ona bardzo estetycznym rozwiązaniem. Wszystkie elementy, które nie muszą być widoczne, są ukryte w ścianie. Widoczność spłuczki ogranicza się do eleganckiego przycisku spłukującego – zbiornik znajduje się poza zasięgiem wzroku.

Co więcej, WC podtynkowe znacznie ułatwia sprzątanie. Toaleta podwieszana ma mniej elementów, które należy wyczyścić. Ułatwia też mycie podłogi i okolic misy, bo nie tworzy trudno dostępnych zakamarków.

GROHE

816.00 zł

GROHE Euro Ceramics – miska WC stojąca kompakt
GROHE

834.99 zł

GROHE Euro Ceramics – miska WC stojąca
GROHE

1261.98 zł

GROHE Euro Ceramics – miska WC wisząca

Bez kołnierza

Bez kołnierza

Bez kołnierza dla wyższego poziomu higieny i łatwości czyszczenia

Antybakteryjna powłoka GROHE PureGuard

Idealnie gładka, łatwa w czyszczeniu antybakteryjna powłoka PureGuard

Zdecyduj się na odpowiednią spłuczkę – toaleta podtynkowa lub tradycyjna

W teorii masz do wyboru aż 3 rodzaje spłuczek, jednak w praktyce najczęściej polecana jest tylko jedna. Chcesz wiedzieć, która?

To spłuczka podtynkowa. Jest ona elementem stelaża podtynkowego, przeznaczonego do montażu toalet wiszących. Zbiornik w tym wypadku ukryty jest w ścianie, a jego jedyną widoczną częścią pozostaje przycisk spłukujący. To nowoczesne, minimalistyczne rozwiązanie, niezwykle popularne we współczesnych łazienkach. Jeśli zależy Ci, aby było także ciche i niezawodne, wybierz model, w którym zawór spłukujący łączy się z przyciskiem za pomocą wężyka pneumatycznego, a nie układu mechanicznego.

Jeżeli toaleta podtynkowa nie wchodzi w grę, montuje się zewnętrzny zbiornik spłukujący. W zdecydowanej większości przypadków umieszcza się go za toaletą, nieco powyżej misy. Takie rozwiązanie nazywane jest dolnopłukiem. Jeśli zbiornik jest zamontowany bezpośrednio na ceramice, mówimy o toalecie typu WC kompakt. Zbiornik może być jednak montowany oddzielnie, zawieszony na ścianie.

Trzeci wariant to spłuczka również umieszczona za toaletą, jednak zdecydowanie wyżej. Mamy wtedy do czynienia z górnopłukiem. Niestety, jest to rozwiązanie najmniej funkcjonalne i najmniej estetyczne. Rurka prowadząca od zbiornika do toalety z pewnością nie jest ozdobą łazienki. Z kolei mechanizm spłukiwania, który wykorzystuje ciśnienie umieszczonej wysoko wody, nie pozwala zatrzymać spłukiwania w dogodnym momencie, więc nie ma też wiele wspólnego z ekologią.

GROHE

408.99 zł

GROHE Bau Ceramics – zbiornik spłukujący do WC, kompakt
GROHE

814.00 zł

GROHE Euro Ceramics – zbiornik spłukujący do WC
GROHE

898.00 zł

GROHE Rapid SL 5w1 – stelaż podtynkowy do montażu WC + zestaw akcesoriów

Podłączenie wody od boku

Podłączenie wody od boku lub od tyłu

Spłuczka podtynkowa

Spłukiwanie dwuobjętościowe

Spłukiwanie dwuobjętościowe

Spłukiwanie 2- pojemnościowe lub Start/Stop

Sprawdź, jakie rozwiązania higieniczne oferuje wybrany model

Jeśli zależy Ci na łatwym sprzątaniu i wysokiej higienie, wybierz toaletę bezkołnierzową. Kołnierz to rant, który otacza brzeg toalety i spod którego w miskach starszego typu wypływa woda. To niestety również miejsce, w którym zbiera się brud i drobnoustroje. Nowoczesne modele pozbawione są tego przestarzałego rozwiązania, dzięki czemu korzystanie z nich jest nieporównywalnie bardziej higieniczne.

Wpływ na poziom higieny ma również liczba wyjść wody spłukującej toaletę. Im więcej wyjść, tym skuteczniejsze usuwanie brudu z powierzchni misy. Standardowo są one dwa, umieszczone w jej tylnej części, jednak warto pójść co krok dalej. Nowoczesne toalety wyposażone są w aż 3 wyjścia, rozmieszczone wokół misy, bo dzięki temu strumień wody jest silniejszy i dokładniejszy.

Stosunkowo nowym, zaawansowanym sposobem dbania o czystość toalety jest pokrywanie powierzchni muszli specjalistyczną powłoką. Bo choć tradycyjna ceramika wydaje się absolutnie gładka, w dużym powiększeniu okazuje się porowata. Takie mikroskopijne otwory zatrzymują brud i drobnoustroje, dlatego warto wybrać toaletę, która jest ich pozbawiona.

Wśród najpopularniejszych powłok możemy wyróżnić hydrofilowe, czyli zapobiegające przywieraniu, oraz powłoki z jonami srebra, która zapobiega rozwojowi 99,99% drobnoustrojów.

GROHE

465.09 zł

GROHE Bau Ceramics – miska WC stojąca kompakt
GROHE

790.99 zł

GROHE Euro Ceramics – miska WC wisząca
GROHE

1748.51 zł

GROHE Cube Ceramics – miska WC wisząca

Montaż stojący

Montaż podwieszany

Bez kołnierza dla wyższego poziomu higieny i łatwości czyszczenia

Z kołnierzem

Bez kołnierza

Idealnie gładka, łatwa w czyszczeniu antybakteryjna powłoka PureGuard

Potrójny strumień spłukujący TripleVortex – jeszcze łatwiejsze usuwanie zanieczyszczeń

Toaleta myjąca, jeśli potrzebujesz czegoś więcej

Toaleta myjąca to najbardziej higieniczny, komfortowy i nowoczesny z obecnie dostępnych modeli. Nowatorskie technologie dbają zarówno o czystość muszli, jak i higienę użytkowników.

Toaleta myjąca najnowszej generacji powinna być wyposażona w szereg rozwiązań, których celem jest zachowanie absolutnej czystości oraz zapewnienie komfortu użytkowania. Elementy obowiązkowe to antybakteryjne materiały, samoczyszczące dysze, regulacja mocy i temperatury strumienia wody oraz wygodne sterowanie. Jej tańszą alternatywą jest deska spłukująca, którą montuje się na zamontowanej już misce WC. Co prawda oferuje ona mniej udogodnień od toalety myjącej, jednak jest dostępna w znacznie przystępniejszej cenie.

Czasy, gdy w łazienkach królował jeden model WC, odeszły bezpowrotnie. Dziś oferta toalet jest tak bogata, że każdy jest w stanie znaleźć coś, co zaspokoi jego potrzeby funkcjonalne i estetyczne. Mamy nadzieję, że artykuł, który właśnie przeczytaliście będzie dla Was przydatnym źródłem informacji i pomoże dokonać właściwego wyboru. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: