Toaleta bez kołnierza – co warto wiedzieć?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut 4 lutego 2023

Coraz więcej osób budujących dom lub remontujących mieszkanie decyduje się na bezkołnierzową miskę WC. Wciąż jednak można spotkać ludzi, którzy nie są przekonani do tego rozwiązania — głównie dlatego, że niewiele o nim wiedzą.

Czym więc tak naprawdę różni się miska bezkołnierzowa od tradycyjnej miski z kołnierzem? Jakie zalety płyną z posiadania jej w swojej łazience? Jeśli nurtują Cię te pytania, koniecznie czytaj dalej!

Propozycje rozwiązania niektórych problemów przedstawionych w tekście omówiliśmy na przykładzie produktów GROHE, które oferują praktyczne rozwiązania w tym zakresie.

Miska WC bezkołnierzowa i z kołnierzem — różnice

Jak łatwo się domyślić, główną różnicę stanowi obecność kołnierza. W tradycyjnych miskach WC rant wykończony jest zawijającym się do wewnątrz, ceramicznym kołnierzem. Po co? W chwili uruchomienia spłuczki, strumień wody płynie wzdłuż niego i nie rozchlapuje się na zewnątrz.

Współczesne, coraz bardziej popularne miski bezkołnierzowe, są pozbawione tego elementu. Nie znaczy to jednak, że bezkołnierzowa miska WC automatycznie równa się zachlapanej podłodze w łazience. Jak to możliwe? Dowiesz się tego z dalszej części tego artykułu.

Inne różnice między miską z kołnierzem a modelem bez niego, to cena oraz wysiłek, jaki trzeba włożyć w utrzymanie wystarczającego poziomu higieny.

sedes bezkołnierzowy

Zalety bezkołnierzowej miski WC 

  • To, co przede wszystkim wyróżnia WC bezkołnierzowe, to łatwe utrzymanie w czystości. Pod tradycyjnym kołnierzem z czasem zbierają się kamień i zanieczyszczenia, których całkowite usunięcie bywa niemożliwe. Nawet bardzo giętka szczotka nie zawsze dostanie do najtrudniej dostępnych zakamarków i w zasadzie nawet nie ma jak sprawdzić, gdzie jeszcze pozostał brud — sprzątamy „na wyczucie”. W misce bezkołnierzowej ten problem nie istnieje.
  • Ponieważ w misce nie ma kołnierza, w którym „chowają się” zanieczyszczenia, poziom higieny w toalecie jest znacznie wyższy — i to druga zaleta tego wariantu. Taka toaleta jest dużo bezpieczniejsza pod względem sanitarnym, bo zmniejsza ryzyko namnażania się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.
  • Co więcej, wybrane modele toalet dostępne są także w wersji z powłoką antybakteryjną, która zapobiega przyleganiu bakterii i zanieczyszczeń do powierzchni ceramiki.
  • Kolejną zaletą jest fakt, że modele bezkołnierzowe produkowane są zgodnie z najnowszymi standardami, w różnych rozmiarach i o różnorodnym wzornictwie. Miska wc bez kołnierza z deską wolnoopadającą to obecnie norma, łącząca dwa komfortowe rozwiązania. Tak samo, jak miska WC wisząca bez kołnierza, choć modele stojące także cieszą się popularnością. 

Wybór ceramiki bezkołnierzowej jest imponujący, dlatego łatwo znaleźć model do łazienki w każdym stylu. Taka toaleta wygląda bardziej elegancko i lekko, dodając łazience nowoczesnego, minimalistycznego sznytu.

GROHE

425.00 zł

GROHE Bau Ceramic – miska WC wisząca
GROHE

1271.33 zł

GROHE Euro Ceramics – miska WC wisząca
GROHE

1748.51 zł

GROHE Cube Ceramics – miska WC wisząca

Bez kołnierza dla wyższego poziomu higieny i łatwości czyszczenia

Montaż podwieszany

Bez kołnierza dla wyższego poziomu higieny i łatwości czyszczenia

Potrójny strumień spłukujący TripleVortex – jeszcze łatwiejsze usuwanie zanieczyszczeń

Bez kołnierza dla wyższego poziomu higieny i łatwości czyszczenia

Idealnie gładka, łatwa w czyszczeniu antybakteryjna powłoka PureGuard

Idealnie gładka, łatwa w czyszczeniu antybakteryjna powłoka PureGuard

Potrójny strumień spłukujący TripleVortex – jeszcze łatwiejsze usuwanie zanieczyszczeń

  • Miska sedesowa bezkołnierzowa jest też bardziej oszczędna. Woda podczas spłukiwania jest rozprowadzana po całym wnętrzu toalety, dzięki czemu skutecznie usuwa zanieczyszczania. Do efektywnego spłukania muszli w ten sposób potrzeba mniej wody niż w przypadku miski z kołnierzem.

Jak widać, lista zalet jest imponująca. Jednak czy toalety bezkołnierzowe mają jakieś wady?

Miska bezkołnierzowa — wady

Nie ma rozwiązań bez słabych stron i miska bezkołnierzowa nie jest tutaj wyjątkiem. Jednak czytając o nich, sam zauważysz, że w zestawieniu z szeregiem zalet, nie są one zbyt istotne. Jakie są więc wady miski bezkołnierzowej?

  • Po pierwsze, jest to cena. Bezkołnierzowe miski WC są nieco droższe od tych tradycyjnych. Nie jest to jednak „opłata za to, że są modne”. Wyższa cena wynika bezpośrednio z faktu, że do produkcji miski bez kołnierza potrzebna jest większa ilość materiału.
  • Po drugie, problemem bywa rozchlapująca się woda. Jeśli strumień ze spłuczki jest zbyt silny, woda podczas spłukiwania może chlapać poza muszlę. Wystarczy jednak wyregulować spłuczkę, aby pozbyć się kłopotu.

W nowszych modelach stelaży podtynkowych firmy GROHE, można to zrobić przy pomocy tak zwanego Flow Managera. To praktyczne rozwiązanie pozwala zmniejszyć ciśnienie wody wpływającej do muszli bez konieczności rozbierania spłuczki – wystarczy otworzyć kominek rewizyjny, na którym zamontowany jest przycisk! 

Dla starszych wariantów stelaża, które nie są wyposażone we flow managera, przygotowano dedykowane rozwiązanie – specjalną kryzę tłumiącą, którą montuje się wypływie wody i która mechanicznie zmniejsza siłę strumienia spłukującego. Co istotne, ją również można łatwo zamontować z poziomu kominka rewizyjnego.

  • Po trzecie, choć to naprawdę niewielki problem, w muszli bezkołnierzowej trudno zamontować niektóre modele odświeżaczy do WC. Zdarza się, że tradycyjne „kostki” zsuwają się z rantu muszli. Wystarczy jednak przerzucić się na przyklejane odświeżacze w formie żelowych „kleksów” lub pasków.

Innym rozwiązaniem — bardziej zaawansowanym, ale też wygodniejszym — jest korzystanie z systemu GROHE Fresh. To rozwiązanie, które pozwala umieścić kostkę odświeżającą w spłuczce. Wystarczy otworzyć przycisk spłukujący i wrzucić ją do zbiornika na wodę. Dzięki temu unikniemy dotykania miski WC.

Opinie o bezkołnierzowych miskach sedesowych są zróżnicowane, jednak w rozrachunku zalet i wad zdecydowanie dominują te pierwsze. Wiele uprzedzeń bierze się z wiary w mity, które obaliliśmy w tym artykule. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, aby przy najbliższej okazji dać szansę higienicznemu rozwiązaniu bez kołnierza.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2023-12-21 13:49:18
Sławek
Ja jeszcze powiem o 2 wadach i to istotnych po pierwsze -jest głośna,po drugie-splukiwanie tak zwanej 2 wir wody zamiast wciągać wyrzuca a więc nie ma tak jak przy zwykłej że raz naciśniesz spłuczkę i wszystko zostaję wessane, po prostu trzeba kilka razy naciskać spłuczkę by nie było śladu gorzej jak braknie wody i musisz poczekać do zapełnienia spłuczki by ponownie spróbować, masakra
2023-04-30 14:43:11
Zenon
Artykół przydatny , omawia sprawy za i przeciw. Brakuje jednak rozwiązania o spiralnym spływie wody co powinno pozwolić uniknąć rozchlapywania wody.