Jak dobrać baterię do łazienki? Część 3.

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 6 minut

Artykuł pod patronatem

Przemek Kalinowski

Przemek Kalinowski Architekt Wnętrz

Przeczytaj o doborze baterii podtynkowych i dwupokrętłowych do Twojej umywalki.

To ostatni artykuł z naszego cyklu o doborze baterii do umywalki łazienkowej. Jako ostatnie opiszemy Wam 2 typy baterii – ścienne podtynkowe oraz dwupokrętłowe. Przeczytajcie i zobaczcie czego ustrzec się przy ich doborze do Waszych umywalek.

Baterie ścienne podtynkowe

Do umywalki stawianej na blacie można wybrać baterię podtynkową, ścienną. Składa się z elementu zewnętrznego (wylewka i uchwyt do obsługiwania wody lub wylewka i dwa pokrętła) oraz części podtynkowej, którą trzeba wkuć w ścianę. Daje to bardzo dużo możliwości, bo to my decydujemy o umiejscowieniu w ścianie, ale wymaga więcej uwagi, niż inne modele.

Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętaj o kilku kwestiach:

1.Głębokość montażu korpusu podtynkowego

Element podtynkowy ma głębokość minimum około 45mm. Trzeba go wkuć w ścianę. Jeśli ściana jest konstrukcyjna, wykonana z żelbetu, nie można tego zrobić. Wtedy należy zbudować tzw. „przedściankę” murowaną lub z płyt G-K na profilach stalowych, w której zmieści się element podtynkowy i rury.

2.Wysokość montażu

Żeby wiedzieć za jakiej wysokości zamontować element podtynkowy, trzeba najpierw ustalić wysokość, na jakiej ma być perlator. Podobnie jak w baterii stojącej najlepiej, żeby to było minimum 10cm powyżej rantu umywalki. Skoro jest taka możliwość – lepiej żeby było więcej. Tu ważna uwaga – wysokość montażu samej baterii musi uwzględniać, o ile niżej wypada koniec wylewki. To częsty błąd – zainstalowanie korpusu baterii na tej samej wysokości, na jakiej miał być wypływ wody. Jeśli wylewka ma kształt zagiętej w dół rurki, jej koniec znajdzie się wtedy odpowiednio niżej.
Jeśli masz wątpliwości, na jakiej wysokości zamontować baterię, zerknij do instrukcji montażu. Znajdziesz tam wymiary sugerowane przez producenta.

Poniżej przedstawiam konkretne przykłady:

jak dobrać baterię do umywalki
Jak dobrać baterię podtynkową do umywalki Grohe Cube

Rysunek przedstawia optymalne umiejscowienie baterii umywalkowej Grohe Lineare z prostą wylewką. 15cm od perlatora do rantu umywalki to wygodna przestrzeń. Krawędź lustra umieszczona jest na tyle wysoko nad rozetą baterii, by wizualnie dobrze wyglądać. I na tyle nisko, by niższe osoby mogły się wygodnie w nim przeglądać. Nie polecam montażu lustra niżej, do wysokości umywalki albo blatu. Z trzech powodów:

  • Lustro będzie nieustannie zachlapane, a jego ciągłe mycie będzie uciążliwe.
  • Jest kłopotliwe pod względem montażu (wycięcie odpowiednich otworów na baterię, ryzyko pęknięcia podczas lub po montażu baterii).
  • Ponadto tylna krawędź rozety baterii będzie odbijać się w lustrze – rozeta i jej odbicie lustrzane są od siebie odsunięte o grubość szkła.

Jak dobrać baterię do umywalki?
Jak dobrać baterię do umywalki Grohe Cube?

W tym przypadku bateria umieszczona jest wyżej, by zapewnić więcej miejsca na ręce. Dolna linia lustra musi być poprowadzona wyżej.


Jak dobrać baterię do umywalki?
Jak dobrać baterię do umywalki Grohe Cube?

Rysunek przedstawia częsty przykład umieszczenia baterii ściennej za nisko. Wiele osób sugeruje się wysokością typowej baterii umywalkowej stawianej na umywalce, która wynosi od podstawy do perlatora około 10cm. To za mało na baterię ścienną. Da się z tego korzystać. Ale uchwyt mieszacza będzie zbyt blisko rantu umywalki, co utrudni korzystanie z niego. Poza tym szkoda nie wykorzystać możliwości, jakie daje bateria podtynkowa.


Jak dobrać baterie do umywalki?
 Jak dobrać baterie do umywalki Grohe Cube?

Jeszcze gorzej będzie, jeśli w ostatniej chwili zamienimy baterię Lineare z prostą wylewką na baterię Artio z wylewką zagiętą w dół.


Jak dobrać baterię do umywalki?
Jak dobrać baterię do umywalki?

Gdy zwiększymy wysokość montażu elementu podtynkowego baterii Grohe Atrio do poziomu 101cm od posadzki, który był optymalny dla baterii Grohe Lineare, perlator wylewki wciąż będzie za nisko względem rantu umywalki.


Jak dobrać baterię do umywalki
Jak dobrać baterię do umywalki Grohe Cube?

Bateria Grohe Atrio z zagiętą w dół wylewką wymaga montażu elementu podtynkowego wyraźni wyżej, niż w przypadku baterii Grohe Lineare z prostą wylewką.

3. Długość wylewki

Bardzo często jeden model armatury ściennej występuje w dwóch wersjach o różnych długościach wylewki. Zdecyduj gdzie będzie stała umywalka, jak daleko będzie odsunięta od ściany i wtedy sprawdź, który wariant będzie odpowiedni.

UWAGA: jeśli wybierzesz długą i wąską umywalkę prostokątną (rodzaj korytka) dosuniętą do ściany lub wieszaną na ścianie, możesz mieć kłopot ze znalezieniem baterii o odpowiednio krótkiej wylewce. Trudno o model wysięgiem poniżej 14cm. Jeśli umywalka ma mniej niż 30cm szerokości, strumień wody będzie zbyt blisko zewnętrznego rantu umywalki. A gdy perlator ustawiony jest pod kątem, przy maksymalnym otwarciu wody, strumień może sięgnąć krawędzi.

4.Umiejscowienie baterii względem osi umywalki

Bateria jednouchwytowa ma zazwyczaj mieszacz obok wylewki. Jeśli woda ma wypływać w osi umywalki, to na środku ma być wylewka, a nie cały korpus baterii. Baterie Grohe, np. w serii Lineare mają możliwość zamontowania ich w dwóch wariantach – z mieszaczem umieszczonym po prawej albo po lewej stronie. To pozwala dostosować przestrzeń umywalki do potrzeb osób prawo- i leworęcznych.

W przypadku armatury dwupokrętłowej z uchwytami po obu stronach wylewki, osi korpusu baterii wypada w osi umywalki.

  • Perlator z regulowanym kątem

Pamiętaj o tym rozwiązaniu. Jeśli zastanawiasz się między modelem z regulowanym sitkiem i bez niego – wybierz ten, który daje możliwość dopasowania strumienia do umywalki.

Baterie dwupokrętłowe

Miłośnicy klasycznych form zapewne zwrócą swój wzrok w kierunku baterii z dwoma eleganckimi pokrętłami. Takie modele określane są jako 2-uchwytowe lub 2-pokrętłowe, a czasem też 3-otworowe, bo wymagają 3 otworów w umywalce lub blacie. Te produkty korzystają z najprostszej, stosowanej od lat technologii – oba pokrętła to zwykłe zawory wodne. Takie baterie mimo swojej elegancji, są dość niepraktyczne – potrzeba obu rąk i nieco czasu, by ustawić właściwą siłę strumienia i temperaturę wody.
Wybierając umywalkę z miejscem na montaż takiej armatury trzeba sprawdzić, czy ma przygotowane 3 otwory (może być 1 otwór wybity i dwa po bokach, które są od spodu nawiercone i przygotowane do wybicia).

Wiercenie otworów „ręcznie” w umywalce ceramicznej nie wchodzi w grę, bo uszkodzi szkliwo umywalki.

Baterie 2-pokrętłowe mogą występować jako wersje z zestawem odpływowym lub bez. Są identycznie podłączane do rur z ciepłą i zimną wodą, jak baterie jednouchwytowe. Zwrócę tu uwagę, że sporo klasycznych modeli ma bardzo nisko umieszczoną wylewkę. Wcześniej pisałem, że dobrze, gdy jej wysokość to co najmniej 10cm. Jednak klasyczne umywalki są często bardzo głębokie a ich tylna ścianka pionowa, co zapewnia wystarczającą ilość miejsca na umycie rąk. Z drugiej strony wiele baterii dwupokrętłowych ma bardzo wysokie wylewki (nawet powyżej 20cm). Nie są one przeznaczone do misek stawianych na blacie. Nawet jeśli wylewka sięgnie wysoko nad rant umywalki, pokrętła „schowają” się z tyłu i trudno będzie do nich sięgnąć.

Czas na krótkie podsumowanie!

Armatury przedstawione we wszystkich 3 częściach naszego cyklu to tylko najbardziej popularne rozwiązania. Poszukiwacze ciekawych pomysłów znajdą jeszcze baterie wysokie montowane na posadzce, modele ścienne z mieszaczem zamontowanym na wylewce, albo zestawy z mieszaczem podtynkowym montowanym w ścianie przy umywalce i wylewką „wychodzącą” z sufitu. Do tego dodać można baterie sterowane elektronicznie za pomocą paneli dotykowych, pokręteł na bluetooth, czy uruchamiane za pomocą mechanicznego przycisku. Wybór jest ogromny.

Nie zapominaj jednak o laniu wody. To jest tu najważniejsze. Korzystanie z umywalki ma być przede wszystkim wygodne i bezproblemowe. Bateria umywalkowa jest średnio używana trzydzieści razy dziennie, co daje około 11 tysięcy uruchomień w ciągu roku. Nawet jeśli dobrze dobierzesz wielkość baterii i unikniesz wszystkich możliwych błędów, na nic zda się Twój wysiłek, jeśli po dwóch latach użytkowania poranna toaleta wymagać będzie od Ciebie mocowania się z ciężko działającym uchwytem mieszacza, albo włączona bateria będzie szumieć tak głośno, że nie da się słuchać porannej audycji w radiu. Dlatego przy wyborze baterii trzeba zawsze brać pod uwagę trzy rzeczy: estetykę, ergonomię w połączeniu z umywalką i niezawodność.


Przemek Kalinowski

Autorem tekstu jest Przemek Kalinowski – architekt z wykształcenia, projektant wnętrz z doświadczenia, szkoleniowiec z zamiłowania. Na co dzień rozwija swoją firmę Warsztat Wnętrz, w której wciąż opracowuje nowe warsztaty dla branży wnętrzarskiej.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: