Sypialnia na poddaszu – sprawdź funkcjonalne rozwiązania dla czterech rodzajów poddaszy!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Jeśli chcesz sprawić, że twoja sypialnia na poddaszu będzie w pełni funkcjonalna, weź pod uwagę najważniejsze elementy, które tę przestrzeń organizują: konstrukcję dachu oraz rodzaj i umiejscowienie okien. Przedstawiamy pomysły na aranżację sypialni pod dachem dwuspadowym, czterospadowym, jednospadowym i mansardowym! 

Sypialnia na poddaszu – jak wykorzystać budowę dachu do funkcjonalnej aranżacji wnętrza

Sypialnia na poddaszu idealnie wpisuje się w podział mieszkania na strefę dzienną i nocną. Taki podział pozwala wyodrębnić przytulną przestrzeń nocną – odizolowaną od zgiełku i codziennego hałasu – oraz strefę dzienną, która będzie zachęcała do wspólnego spędzenia czasu.

Funkcjonalna aranżacja sypialni na poddaszu zależy w dużej mierze od konstrukcji dachu. Warunkuje on układ całego poddasza oraz wielkość przestrzeni użytkowej. O wygodzie korzystania z poddasza decydują również liczba oraz umiejscowienie kominów i belek.

Przestrzeń użytkowa poddasza to ta, którą można wykorzystać do swobodnego przemieszczania się i ustawienia w niej wyższych mebli. Przyjmuje się, że wysokość takiej przestrzeni zaczyna się powyżej 190 cm (mierzona jest od podłogi do sufitu).

Do najpopularniejszych rodzajów dachu zaliczamy:

  • dach dwuspadowy,
  • dach czterospadowy,
  • dach jednopołaciowy,
  • dach mansardowy.

Ponadto są jeszcze np. dachy kopertowe o czterech płaszczyznach spadku, których szczyt zbiega się w jednym punkcie, a także różne dachy wielospadowe projektowane według wytycznych architekta. Wybraliśmy cztery, aby pokazać, jak funkcjonalna sypialnia na poddaszu wpisze się w każdy z nich.

Dach dwuspadowy – najpopularniejszy rodzaj dachu nad poddaszem

Najpopularniejszy dach dwuspadowy daje zazwyczaj najmniej przestrzeni użytkowej. Jeśli dodatkowo pod takim dachem nie ma ścianki kolankowej, to zagospodarowanie miejsca staje się naprawdę trudne, gdyż dochodzące do podłogi skosy znacznie ograniczają przestrzeń użytkową.

Ścianka kolankowa to ścianka dobudowana pod dachem na ostatniej kondygnacji budynku. Pozwala zwiększyć przestrzeń użytkową poddasza lub umieścić okno doświetlające, tzw. kolankowe.

Aranżowanie sypialni pod dachem dwuspadowym warto zacząć od środka pomieszczenia, pod którym jest najwięcej miejsca. Jednym z polecanych rozwiązań jest wstawienie łóżka w miejscu, w którym wysokość jest najwyższa. Pozwoli to na swobodne dojście do łóżka z obu jego stron. Natomiast wygospodarowanie miejsca do spania pod skośną ścianą z oknem nie jest polecanym rozwiązaniem, chociaż widok na rozgwieżdżone niebo bywa bardzo kuszący. Okno w dachu przepuszcza bezpośrednie i mocne światło wprost na poduszkę, co może zakłócać spokojny sen lub wypoczynek. Ci, którzy zdecydowali się jednak na takie rozwiązanie, mogą zamontować na oknie zewnętrzne rolety, które zatrzymają światło i wygłuszą odgłos padającego deszczu.
Zatem jeśli masz już ustawiony najważniejszy mebel w sypialni, to resztę rzeczy możesz ustawiać bliżej skosów. Warto rozważyć zrobienie szafek na wymiar, gdyż takie rozwiązanie pozwoli odzyskać część przestrzeni, która zmarnuje się pod skosami, gdy wstawisz szafki o tradycyjnym kształcie prostopadłościanu.

Przy dwuspadowej konstrukcji dachu napopularniejszym rodzajem wstawianych okien są okna połaciowe obrotowe.

Okno połaciowe obrotowe montowane jest w dachu. Oś otwarcia takiego okna umiejscowiona jest w połowie wysokości ramy. Zakres ruchu szyby pozwala na swobodne otwieranie w celu wietrzenia pomieszczenia, jak i mycia szyby. Na rynku dostępna jest również wersja uchylno-obrotowa wzbogacona o zawiasy przymocowane na górze ramy, dzięki temu oś obrotu znajduje się również w tym miejscu.

Okna połaciowe pozwalają na doświetlenie poddasza, o ile są dobrane w odpowiednim wymiarze. Przestrzeń pod oknem połaciowym można wykorzystać na zaaranżowanie kącika z niewysokimi komodami, aby dobrze zagospodarować miejsce, którego nie wykorzystasz na postawienie wysokiej szafy bądź łóżka.

Sypialnia na poddaszu pod dachem czterospadowym daje większe możliwości funkcjonalnej aranżacji przestrzeni

Konstrukcja dachu z czterema połaciami daje więcej miejsca do zagospodarowania pod skosami, a więc pozostawia szersze możliwości aranżacyjne niż poprzednia wersja dachu. Jeśli wnętrze dodatkowo posiada ściankę kolankową, to jego funkcjonalność wzrasta. Na poddaszach mieszkalnych taka ścianka ma najczęściej wysokość od 90 cm wzwyż. Jeśli twoje poddasze ma ściankę kolankową na 150 cm lub więcej, możesz ustawić pod nią biblioteczkę, stolik z telewizorem, albo komodę na przechowywanie sypialnianych drobiazgów.

Na taki rodzaj poddasza najczęściej wstawiane jest okno połaciowe lub kolankowe. Ten rodzaj okna zapewnia lepsze doświetlenie pomieszczenia i szerszy widok na zewnątrz mieszkania. Pod oknem kolankowym nie ustawisz żadnego mebla, ponieważ zasłoniłby rozpościerający się z poddasza widok. Jeśli jednak masz na swoim poddaszu okno kolankowe, to wykorzystaj je w taki sposób, aby naprzeciw niego postawić łóżko lub fotel, co pozwoli ci na podziwianie pięknych widoków w wygodnej pozycji.

Pamiętaj, że na poddaszu ze ścianą kolankową nie wszystkie okna muszą być kolankowe. Pod ścianę skośną ze zwykłym oknem połaciowym możesz wstawić stół i krzesło, aby zaaranżować dobrze doświetlone miejsce do pracy. Wybierając neutralne, jasne kolory do wykończenia wnętrza sprawisz, że poddasze stanie się jaśniejsze i przestronniejsze.

Dach jednopołaciowy, czyli wygodna sypialnia na poddaszu

Dach jednopołaciowy pozwala na wydzielenie w sypialni na poddaszu przynajmniej jednej wysokiej ściany bez skosów. Dzięki temu sypialnia na poddaszu zyskuje możliwość funkcjonalnego zagospodarowania przestrzeni. Przy pionowej, wysokiej ścianie bez problemu możesz postawić łóżko, a obok niego stoliczek i wygodny fotel do czytania. W przeciwległą ścianę spróbuj wbudować np. dwa spore okna kolankowe, które pięknie doświetlą wnętrze sypialni.

Możesz również zainwestować w skośne okno dachowe, które zmienia się w mały balkonik. Góra takiego okna otwiera się uchylnie do góry, natomiast dolna część po otworzeniu tworzy mały, pionowy balkonik z barierkami. Można na nim swobodnie stanąć i podziwiać piękne widoki na zewnątrz. Jest to dosyć kosztowne rozwiązanie, ale pozwoli odrobinę powiększyć przestrzeń użytkową sypialni na poddaszu.

Ponadto jeśli twoja sypialnia na poddaszu ma drewniane belki lub inne elementy konstrukcyjne, zadbaj o to, aby wpleść je w aranżację przestrzeni. Belki pod dachem możesz wykorzystać jako mocowanie do baldachimu nad łóżkiem lub punkt zaczepienia dla wiklinowej, lekkiej huśtawki.

Dach mansardowy daje dużo przestrzeni użytkowej, dzięki której możesz np. połączyć sypialnię na poddaszu z łazienką

Ostatni typ dachu, który warunkuje funkcjonalność przestrzeni poddasza, to dach mansardowy. Jest to rodzaj dachu łamanego, w którym każda z połaci ma dwie części. Górna płaszczyzna ma mniejszy kąt nachylenia od dolnej, w efekcie czego poddasze zyskuje więcej wysokiej przestrzeni do zagospodarowania. Ten rodzaj dachu daje największe możliwości aranżacyjne ze wszystkich wyżej wymienionych. Przy takiej konstrukcji dachu możesz sobie pozwolić na okna skośne lub skośne balkonowe, co więcej, możesz dobudować lukarnę, w której osadzisz okno pionowe.

Lukarna to pionowa część architektoniczna wystająca z dachu, w której osadzone jest okno. Z dachem łączy się za pomocą prostopadłych, niewielkich ścianek bocznych.

Ten rodzaj obudowy okna daje więcej swobody ruchu oraz umożliwia umiejscowienie pod nim odrobinę wyższych mebli. Bez obaw możesz również wstawić tu łóżko, gdyż ani bezpośrednie światło ani odgłosy deszczu nie przeszkodzą ci w wypoczynku. W pobliżu lukarny możesz również postawić stół do pracy, ponieważ w tym miejscu będzie dostatecznie dużo naturalnego światła.

W przypadku wymiany lub wstawiania okien warto pamiętać, aby przeszklone tafle znajdowały się na lub poniżej linii wzroku człowieka. W przypadku, w którym okna będą osadzone za wysoko, uzyskasz efekt studni, do której światło wpada tylko z góry.

Sypialnia na poddaszu z dachem mansardowym daje wiele możliwości aranżacyjnych. Przy tak dużej powierzchni użytkowej do zagospodarowania warto zastanowić się, czy nie połączyć sypialni z łazienką na poddaszu. Strefa kąpielowa może zostać oddzielona od sypialni za pomocą przeszklonych drzwi, dzięki czemu przestrzeń poddasza nie zostanie zaciemniona.

Aranżując sypialnię na poddaszu (bez względu na rodzaj dachu) warto pamiętać o prostych zasadach:

  • jasne, neutralne kolory optycznie powiększą przestrzeń poddasza, ciemne zadziałają na odwrót,
  • odpowiednio dobrane okna doświetlą przestrzeń,
  • mniejsza ilość mebli korzystnie wpłynie na przestronność sypialni,
  • ciekawe zaadaptowanie elementów konstrukcyjnych poddasza (np. belek lub komina) wpłynie na harmonijny wygląd całego pomieszczenia.

Zobacz też: Łóżko na antresoli

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: