Renowacja kostki brukowej – poradnik DIY

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Renowacja kostki brukowej może wydawać się niezwykle czasochłonna i trudna. Jak sobie poradzić z odświeżaniem swoich przydomowych ścieżek, by jak najdłużej były odporne na blaknięcie i wnikanie zabrudzeń?

Publikacja partnerska

Kiedy zdecydować się na renowację kostki brukowej?

Wieloletnie użytkowanie z przydomowej kostki brukowej może skończyć się oleistymi plamami lub przetarciami. Do jej zużycia przykładają się również zmienne warunki pogodowe. Jak szybko i samodzielnie przywrócić kostce brukowej i betonowym płytom świeżość i kolor? Sprawdź, jak zabezpieczyć swój ogród przed działaniem czynników atmosferycznych, promieniami UV i solą drogową!

renowacja kostki brukowej - jak przeprowadzić

Krok 1: Maluj, nie wymieniaj!

Wymiana kostki brukowej czy płyt chodnikowych to ostateczność. Gdy problemem jest przede wszystkim poszarzały, wyblakły kolor, wystarczy wykonać renowację przy użyciu specjalistycznej farby. Taki renowator wniknie głęboko w podłoże, nadając wyrazistą barwę, a przy tym podkreśli oryginalną strukturę betonowej okładziny. Zabezpieczy również przed blaknięciem czy zabrudzeniami, ograniczając wchłanianie i szkodliwe oddziaływanie soli drogowej. Ponieważ taki środek występuje w popularnych wariantach kolorystycznych, dobranie odpowiedniego odcienia nie będzie problemem.

Krok 2: Zaopatrz się w odpowiednie narzędzia

Malowanie takim środkiem jest niezwykle proste. Jeśli kostka w twoim ogrodzie zajmuje dużą powierzchnię, możesz rozpylić środek natryskowo. W innym przypadku wystarczy wałek malarski umieszczony na kiju teleskopowym, dzięki czemu malowanie będzie mogło odbywać się w pozycji stojącej.

Krok 3: Przygotuj podłoże

Jest to ważny krok, gdyż dzięki niemu będzie można dostać się do wszelkich pęknięć, w których mogły pojawić się zabrudzenia, mech i piasek. Możesz tego dokonać przy pomocy myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego i szczotki ryżowej.

Krok 4: Niech wałek pójdzie w ruch

W pierwszej kolejności warto pomalować wszelkie szczeliny i trudno dostępne miejsca przy pomocy pędzla, który ułatwi precyzyjną aplikację. Następnie można przejść do równomiernej aplikacji farby po kostce brukowej. Najlepiej robić to wzdłuż spoin.

renowacja kostki brukowej jaki impregnat

Ile kosztuje renowacja kostki brukowej?

Zakładając, że jedno 2,5 litrowe opakowanie renowatora wystarczy do pomalowania ok. 15m2 powierzchni, kwota będzie oscylować w okolicach 98 zł. Środek do renowacji kostki brukowej oferuje m.in. marka Ultrament. Sprawdza się on zarówno na tarasach, jak i podjazdach samochodowych i garażach.

Choć ostateczna cena zawsze zależeć będzie od wielkości powierzchni, którą chcemy odświeżyć i ostatecznego, zadawalającego efektu warunkowanego liczbą aplikacji to na pewno za renowację zapłaci się mniej niż za całkowitą wymianę okładziny. I to pomimo uzyskania podobnego efektu, tj. nowej powierzchni o wyrazistej barwie – podsumowuje Maciej Szymański.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości marki Ultrament.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: