Jak dobrać baterię do wanny? Część 1. Baterie natynkowe

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Przemek Kalinowski

Przemek Kalinowski Architekt Wnętrz

Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Zastanawiasz się nad doborem baterii wannowej do Twojej łazienki? Przeczytaj nasz artykuł, aby wystrzec się żle dobranej baterii natynkowej.

Przestrzeń kąpieli to strefa relaksu, gdzie szczególnie ważny jest wybór odpowiedniej wanny. Nie mniej istotne jest też odpowiednie dobranie do niej baterii. Możliwości jest mnóstwo, a decyzja niełatwa. Czy wystarczy zwykła bateria natynkowa? Jeśli tak, to jednouchwytowa, czy może termostatyczna? Co w przypadku wanny odsuniętej od ściany? Skompletować do niej zestaw podtynkowy? Jeśli tak, to jak rozwiązać napełnianie wanny i gdzie powiesić słuchawkę? A może sprawdzi się bateria czterootworowa montowana na rancie lub obudowie albo bateria wolnostojąca? Uff, jak dokonać właściwego wyboru w takim gąszczu możliwości? Na początek przeczytać ten artykuł. W części pierwszej przybliżymy Wam baterie natynkowe.

Baterie natynkowe

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest bateria natynkowa. Znajdziesz ją w każdej kolekcji, od najbardziej budżetowej, po tę z najwyższej cenowej półki. Zawsze jest to produkt najtańszy spośród wszystkich modeli do wanny w danej serii każdego producenta. Jego montaż nie przysparza problemów żadnemu instalatorowi. Przyłącza ciepłej i zimnej wody o rozstawie 15cm to standardowy sposób podłączenia, stosowany przez wszystkich producentów i znany każdemu wykonawcy. Nawet niedokładne wyprowadzenie ze ściany rur z ciepłą i zimną wodą, gdy jedno z wyjść jest wyżej, drugie niżej i na dodatek ich rozstaw wynosi tylko na oko 15cm, a według miarki 16,5cm, nie stanowi problemu dzięki dołączonym do każdej baterii specjalnym przyłączom mimośrodowym S. Pozwalają one skorygować niedokładność do 15mm. Jeśli więc zależy Ci na szybkiej instalacji i stosunkowo niewielkich kosztach montażu, wybierz baterię natynkową.

Co wziąć pod uwagę, wybierając natynkową baterię wannową?

1. Zasięg wylewki

W zależności od modelu zasięg wylewki, czyli odległość od ściany do perlatora, z którego leci woda wynosi od 15 do około 20cm. Przy wannie dosuniętej do ściany każda bateria powinna pasować, choć warto sprawdzić, czy wylewka nie będzie sięgać za daleko, nieco przeszkadzając w kąpieli. W przypadku wanny odsuniętej od ściany (wolnostojącej lub z półką z płytek) trzeba sprawdzić, czy wysięg wylewki będzie wystarczający. Przy wannie z szerokim rantem (około 8-10cm) odsuniętej od ściany o 10cm żadna bateria może nie „sięgnąć” i nie da się nalać wody bez użycia wiadra i rzucenia kilku przekleństw. Najlepiej, jeśli strumień wody z wylewki sięga na tyle daleko, by woda wpadała na dno wanny i nie spływała po jej pionowej ściance.

bateria wannowa natynkowa

2. Co ze słuchawką prysznicową?

Jeśli wanna nie służy jako prysznic, wystarczy słuchawka na uchwycie punktowym, zamontowanym na wysokości baterii. Niestety w takim przypadku wąż prysznicowy zazwyczaj leży w wannie (chyba, że ktoś owinie nim baterię, jak za dawnych lat). Praktyczny model o gładkiej, łatwej do czyszczenia powierzchni (na przykład GROHE Silverflex), może nieco odstawać od ścianki wanny, bo jest dosyć sztywny. Jeśli komuś to przeszkadza, warto wziąć pod uwagę bardziej elastyczny wąż metalowy, np. GROHE Rotaflex Metal (z końcówką z opaską silikonową, która zapobiega przekręcaniu się słuchawki w uchwycie ściennym) lub Grohe Relexaflex Metal. Pozostaje jeszcze wybór jego długości – od 200 przez 175, 150 po 125cm. W standardowym zestawie wannowym (bateria, słuchawka, wąż i uchwyt) ma on zazwyczaj 150cm. Jest to długość, która pozwala wygodnie sięgnąć słuchawką w każde miejsce w przestrzeni wanny. Jeśli jednak zależy Ci, by węża było w wannie jak najmniej, wybierz najkrótszy, 125-cio centymetrowy.
Jeżeli nie chcesz rezygnować z dużego „zasięgu” słuchawki, ale nie podoba Ci się wąż leżący w wannie, możesz zamontować uchwyt wyżej. Ale nie każdemu podoba się wąż wysoko na ścianie wykończonej pięknymi, dekoracyjnymi płytkami. Cóż, remont łazienki to setki małych, lecz trudnych decyzji.

3. Jak wyglądają przyłącza baterii?

Najtańsze modele baterii wannowych mają widoczne śruby, którymi przykręca się podłączenia do rur. Zdarza się, że niewprawny fachowiec „pokaleczy” je kluczem francuskim podczas montażu. (cudzysłów powinien być też przy fachowcu). To w połączeniu z rozetami o stożkowym kształcie dosyć skromny, choć funkcjonalny zestaw. W ofercie Grohe znajdziemy tylko trzy kolekcje z takim rozwiązaniem (BauLoop, BauEdge i Eurosmart).

We wszystkich innych seriach producent wyposażył baterie w bardzo estetyczne rozety w kształcie walca lub prostopadłościanu, a wiele z nich dodatkowo zgrabnie zakrywa śruby. To drobny detal, który robi różnicę.

bateria natynkowa wannowa

Ciekawym rozwiązaniem są również baterie, które można uzupełnić półką na kosmetyki.A jeśli komuś zależy na jeszcze prostszej formie, znajdzie ją w bateriach w ogóle pozbawionych rozet. W przypadku niektórych z nich korpus w całości przylega do ściany.

bateria natynkowa wannowa

4. Sposób sterowania wodą

Różne modele baterii natynkowych w różny sposób mieszają wodę. Wielu z nas pamięta czasy, kiedy przygotowanie kąpieli wiązało się ze żmudnym procesem ustawiania właściwej temperatury wody za pomocą dwóch pokręteł. Po minucie siedzenia bokiem na rancie żeliwnej wanny, kręcenia na zmianę to lewym to prawym „kurkiem”, można było wreszcie wetknąć w odpływ gumowy korek na łańcuszku. Te czasy minęły i popularność baterii dwuuchwytowych również. Choć nadal produkowane, znajdują swoje miejsce zazwyczaj w bardzo klasycznych łazienkach, gdzie wygoda liczy się mniej niż historyzujący styl wnętrza. Standard to obecnie bateria jednouchwytowa, zapewniająca szybkie i wygodne ustawienie pożądanej temperatury i siły strumienia wody.
Pod warunkiem, że to produkt wysokiej jakości, którego uchwyt mieszacza po roku użytkowania wciąż będzie pracował lekko i precyzyjnie. Nie ma nic gorszego w łazience niż nawet najładniejsza bateria, która wymaga połączenia siły i zegarmistrzowskiej precyzji przy każdym uruchamianiu wody.
Jeszcze wygodniejsza w obsłudze jest bateria termostatyczna, wyposażona w specjalną głowicę z elementem termoczułym, który reaguje na zmiany ciśnienia wody ciepłej i zimnej, utrzymując stałą, ustawioną wcześniej temperaturę podczas kąpieli. Ma dwa pokrętła. Jedno służy do ustawianie temperatury, drugie do uruchamiania wody i regulacji siły jej strumienia. Dzięki temu włączając wodę nie musimy za każdym razem ustawiać temperatury. Można też w pewnym sensie „zapauzować” kąpiel, np. by nałożyć szampon na włosy. Jeden szybki obrót pokrętła – woda przestaje lecieć, drugi szybki obrót – kąpiel wznowiona.

Więcej zalet takich rozwiązań poznasz w artykule o bateriach termostatycznych.

5. Przełączanie strumienia

Przełącznik automatyczny

Do przełączania wody między wylewką a słuchawką najczęściej stosuje się tzw. automatyczny przełącznik. Działa on tylko wtedy, gdy uruchomiona jest woda z wylewki wannowej. Jego wyciągnięcie przełącza strumień na słuchawkę. Ciśnienie wody utrzymuje go w takiej pozycji dopóki nie „wyłączymy” wody lub nie zmniejszymy strumienia do minimalnego przepływu. Ponowne użycie słuchawki prysznicowej wymaga powtórzenia całej „procedury”. Takie rozwiązanie stosowane jest najczęściej w bateriach dwupokrętłowych i jednouchwytowych. Znaleźć je można również w niektórych bateriach termostatycznych.

Aquadimmer

Tym, którzy chcą mieć możliwość uruchomienia wody od razu ze słuchawki, bez konieczności przełączania się ze strumienia wylewki, polecam baterie termostatyczne z tzw. Aquadimmerem, czyli pokrętłem, którego obrócenie w jedną stronę uruchamia wodę z wylewki, a w drugą – wodę ze słuchawki.

Grohtherm Smart Control

Dowodem na to, że sterowanie wodą można uczynić jeszcze wygodniejszym, są baterie termostatyczne z serii Grohtherm Smart Control. Uruchamianie wody z wylewki wannowej lub prysznica ręcznego następuje przez naciśnięcie jednego z dwóch przycisków z odpowiednim symbolem. Ponowne naciśnięcie zatrzymuje wodę. Obrotowy pierścień wokół przycisku pozwala na regulację siły strumienia. Dodatkową zaletą baterii natynkowych tej serii jest ich górna powierzchnia wykończona szkłem akrylowym, które tworzy wygodną półkę na kosmetyki.

Kolejne typy baterii wannowych już niedługo na Domolubnych.


Przemek Kalinowski

Autorem tekstu jest Przemek Kalinowski – architekt z wykształcenia, projektant wnętrz z doświadczenia, szkoleniowiec z zamiłowania. Na co dzień rozwija swoją firmę Warsztat Wnętrz, w której wciąż opracowuje nowe warsztaty dla branży wnętrzarskiej.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: