Kuchnia w ogrodzie – co warto o niej wiedzieć przed budową?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Pewnie nie raz zdarzyło ci się oglądać filmy, które rozgrywały się w malowniczej włoskiej lub francuskiej scenerii? Prawda, że widoki z takich filmów dobrze zapadają w pamięć i przywodzą na myśl sielski wypoczynek w pięknych zakątkach Europy? Sięgnij po toskańskie inspiracje i sprawdź, czy kuchnia w ogrodzie to przestrzeń, na którą warto się zdecydować!

Kuchnia w ogrodzie – czy jest możliwa tylko w Toskanii?

Kuchnia w ogrodzie kojarzy się ze wspaniałymi przestrzeniami toskańskich posiadłości, w których biesiaduje całe grono rodziny i przyjaciół i nikt nawet nie poczuje, że przy stole robiło się tłoczno. Zgadza się, ale w warunkach polskich ogrodów i działek również możesz sobie pozwolić na zaaranżowanie pięknego miejsca obok domu, w którym kuchnia w ogrodzie stanowić będzie serce i centrum rodzinnych spotkań. Aby taka przestrzeń była praktyczna i funkcjonalna, mądrze ją zaplanuj!

Po inspiracje z działu łazienka zapraszamy do strefy Grohe Blue! Przeczytasz tam, czy warto montować prysznic bez kabiny oraz jaka wylewka do baterii jest najpraktyczniejsza!

 

 

Altana – to dobry pomysł na zadaszenie kuchni w ogrodzie

Jeśli chcesz korzystać z uroków kuchni w ogrodzie w naszych warunkach klimatycznych, to przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednie zadaszenie ogrodowej kuchni. Ażurowa, przewiewna konstrukcja altany wydaje się być odpowiednim pomysłem na zaaranżowanie kuchni w ogrodzie. Dla ułatwienia zadania, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak zbudować altanę ogrodową – projekt i budowa krok po kroku.
 

Z czego może składać się kuchnia w ogrodzie?

Z reguły, gdy myślisz o rodzinnych spotkaniach w ogrodzie, to przed oczyma pojawia się grill lub ognisko, na których przygotowujesz wszystkie kulinarne rozmaitości. Owszem, są to najczęściej montowane stanowiska kuchenne na świeżym powietrzu. Na tym jednak nie kończą się możliwości, jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków we własnym ogrodzie!
 

 

Komin, grill i wędzarnia w jednym!

W ogrodowej kuchni możesz zamontować piec z kominem, który może służyć zarówno do podsmażania, pieczenia i grillowania potraw, jak i do ich wędzenia. Taka domowa wędzarnia wymaga odpowiedniej zabudowy i wentylacji, ale jak najbardziej możesz ją włączyć jako element wyposażenia kuchni w ogrodzie. Do budowy pieca zewnętrznego wykorzystaj cegłę klinkierową, natomiast palenisko wyłóż odporną na wysokie temperatury cegłą szamotową.

Cena pieca zewnętrznego opalanego drewnem – w zależności od tego, czy będzie posiadał dodatkowe funkcje grillowania i wędzenia to koszty od ok. 2000 zł do 15 000 zł.

 

 

Zlew i woda w ogrodowej kuchni

Dla większej wygody korzystania z uroków gotowania na zewnątrz, w ogrodowej kuchni powinien znajdować się również zlew z podłączeniem do bieżącej wody i kanalizacji. Możesz również zaaranżować miejsce do poboru wody z ogrodowego węża. Brak ujścia do kanalizacji może okazać się kłopotliwy, ale na to też są sprawdzone sposoby. Zużytą wodę możesz łapać do miski ustawionej pod ogrodowym zlewem i podlewać nią grządki, o ile woda ta pochodzi z płukania warzyw i owoców i nie jest pomieszana z detergentem.
 

 

Wykończenie, czyli co położyć na podłogę w kuchni w ogrodzie

Podłogę w letniej altanie wyłóż materiałem, który jest odporny nie tylko na zabrudzenia, ale również na działanie czynników zewnętrznych. Dobrze sprawdzi się kostka granitowa lub płyty z kamienia. Takie podłoże wytrzyma zarówno deszcz, mróz, jak i będzie odporne na wszelkie kuchenne plamy. Dodatkowo, możesz zainstalować w swojej kuchni w ogrodzie lodówkę odporną na wysokie, zewnętrzne temperatury. Kuchnia na świeżym powietrzu powinna mieć również blat roboczy, na którym przygotujesz posiłek. Praktyczny będzie również stół, ława lub krzesła – do wygodnego biesiadowania dla większej liczby osób.
 

 

Minimalistyczne wykończenie kuchni ogrodowej

Zewnętrzna kuchnia dobrze prezentuje się, gdy jest wykonana z naturalnego materiału wykończeniowego. Jeśli masz zdolności stolarskie, możesz samodzielnie zbudować proste regały do letniej kuchni, możesz również wykorzystać stare meble, które obłożysz nową okleiną meblową. Kuchnia w ogrodzie będzie miała piękne, zielone ściany i kwieciste dywany, zatem nie musisz nadmiernie jej dekorować. Zadbaj o piękną ekspozycję kwiatów, możesz np. samodzielnie wykonać kwietnik z opon. Dobre oświetlenie jest nieodłącznym elementem letniej kuchni, aby wieczory na zewnątrz również były miłe.
 

Filmowe kuchnie w ogrodach i uroki włoskich krajobrazów!

Na koniec mamy garść filmowych inspiracji! W rolach głównych obsadziliśmy włoskie krajobrazy, piękne chwile i oczywiście… letnie kuchnie! Zapraszamy do obejrzenia naszej krótkiej filmowej biblioteczki i oczywiście – zapraszamy na dobre filmy!
 

  • A Bigger Splash (Luca Guadagnino) film rozgrywający się w południowych Włoszech, ze wspaniałą, ekscentryczną Tildą Swinton!


 
I jeszcze więcej pięknych ujęć z Tildą Swinton!
 

  • Stealing Beauty (Bernardo Bertolucci) – tutaj Toskania z przepiękną Liv Tyler!

  • Call Me By Your Name (Luca Guadagnino) – to malownicze Włochy ze wspaniałym duetem: Armie Hammer I Timotheé Chalamet!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: