Matowe czy błyszczące? Jakie płytki do łazienki i kuchni wybrać

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

„Matowe czy błyszczące” to jeden z najpowszechniejszych dylematów towarzyszących wyborowi płytek do łazienki lub kuchni. Obra rodzaje wykończeń mają swoje wady i zalety. Aby ułatwić Wam podjęcie decyzji i zakup płytek dobrze dopasowanych do Waszego gustu i potrzeb oraz stylu i parametrów wnętrza, przyjrzeliśmy się najczęściej wskazywanym przez specjalistów i użytkowników atutom i mankamentom. 

Płytki błyszczące 

Zalety 

1. Błyszczące płytki sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe

Płytki z połyskiem odbijają światło, dzięki czemu wnętrze wydaje się bardziej przestronne i „otwarte”, niż jest to w rzeczywistości. Stąd też błyszczące płytki często poleca się od małych łazienek i kuchni. 

2. Błyszczące płytki powodują, że pomieszczenie wydaje się jaśniejsze  

Refleksy światła – szczególnie na jasnych, na przykład białych płytkach – rozświetlają wnętrze. Błyszczące płytki mogą być więc dobrym wyborem do łazienki bez okna lub słabo doświetlonej kuchni. 

3. Błyszczące płytki są łatwe w utrzymaniu czystości 

Gładka, lśniąca powierzchnia powoduje, że wszelkie zabrudzenia: ślady po wodzie, mydle i kosmetykach w łazience albo tłuszczu czy resztkach potraw w kuchni usuwa się wyjątkowo łatwo. Zwykle wystarczy przetarcie płytek zwilżoną szmatką. 

Wady 

1. Błyszczące płytki podkreślają niedoskonałości 

Im bardziej błyszcząca powierzchnia, tym łatwiej widać na niej brud. Płytki z połyskiem wymagają zatem regularnego czyszczenia. W przeciwnym wypadku ślady po palcach, kąpieli lub gotowaniu szybko staną się bardzo zauważalne i irytujące. 

2. Błyszczące płytki są rozpraszające 

Jeśli marzycie o spokojnym, wyciszającym wnętrzu, płytki z połyskiem nie będą dobrym wyborem. Odbicia na płytkach przykuwają uwagę domowników, utrudniając ukojenie zmysłów po ciężkim dniu. Łazienki w stylu SPA zwykle mają więc okładziny ścienne utrzymane w subtelnym macie. 

3. Błyszczące płytki bywają śliskie 

Płytki z połyskiem zwykle nie nadają się na okładzinę podłogową. Oczywiście kluczowe będą tu odpowiednie parametry, ale w pomieszczeniach mokrych błyszczące kafelki niemal na pewno nie zdadzą egzaminu. 

Płytki matowe 

Zalety 

1. Płytki matowe mają „lepszy chwyt”

Matowe powierzchnie mają lepszą przyczepność niż błyszczące. Są więc oczywistym wyborem na podłogi – zwłaszcza w łazienkach i pomieszczeniach mokrych. 

2. Płytki matowe lepiej maskują niedoskonałości 

Matowe płytki lepiej ukrywają  plamy, smugi i zaschnięte kropelki wody. Niskie wymagania pielęgnacyjne sprawiają, że matowe płytki są właściwym wyborem do ruchliwych łazienek i idealnie nadają się do domów wakacyjnych, w których czyszczenie jest znacznie rzadsze.

3. Płytki matowe wyglądają bardziej naturalnie 

Jeśli podoba Wam się estetyka rustykalna i dążycie do stworzenia ciepłej i przytulnej, inspirowanej światem przyrody aranżacji, zdecydowanie postawcie na mat. Odpowiednie w takim przypadku będą matowe płytki drewnopodobne lub imitujące kamień

4. Płytki matowe są spokojniejsze 

Matowe okładziny ścienne sprzyjają wykreowaniu łagodnej, odpowiedniej do odpoczynku i relaksu atmosfery. 

Wady 

1. Plamy na matowych płytkach są bardziej uporczywe 

Chociaż na matowych powierzchniach trudniej jest dostrzec niedoskonałości, kiedy takie już powstaną, z usunięciem ich możemy mieć nieco problemów. 

2. Matowe płytki „zamykają” przestrzeń 

Brak lustrzanego efektu sprawia, że matowe płytki wyraźnie wyznaczają granice pomieszczenia. W małych łazienkach lub kuchniach może zaowocować to niezbyt przyjemnym, ciasnym wrażeniem. 

A Wy jakie płytki preferujecie? Matowe czy błyszczące? 

grohe

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2023-05-12 12:17:15
Zosia
Ja wolę błyszczące płytki, bo mniej na nich widać tłuszcz w kuchni - serio :D Polecam zajrzeć na https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-kuchni-online - mają sporo projektów, gdzie w kuchni są właśnie takie płytki.