Zgodnie z przedstawionymi w 2019 roku statystykami GUS aż około 70% wypadków, które wymagają interwencji ratowników medycznych, ma miejsce w domu. Najwięcej z nich przydarza się w łazience!

Kto, kiedy i w jakich okolicznościach spośród osób dorosłych doznaje urazów w łazience?
Mniej więcej 10 lat temu na łamach słynnego New York Timesa opublikowano dość wstrząsający artykuł, w którym przytoczono zabrane przez amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom dane na temat niebezpiecznych zdarzeń w łazience. Wynikało z nich, że rocznie z powodu obrażeń odniesionych w łazience na szpitalne izby przyjęć w Stanach Zjednoczonych trafia ponad 235 000 osób powyżej 15 roku życia – prawie 14% z nich wymaga hospitalizacji.
Przyjrzyjmy się bliżej omówionym we wspomnianym tekście liczbom.
Najczęściej ofiarami wypadków w łazience są osoby starsze. Zagrożenie zauważalnie wzrasta już po przekroczeniu 75 roku życia, a osoby po 85 urodzinach narażone są jeszcze ponad dwukrotnie bardziej.

Wypadki w łazience zdecydowanie częściej przytrafiają się kobietom niż mężczyznom.

Bezsprzecznie najczęstszą przyczyną doznawanych w łazience urazów są upadki.

Blisko 30% wypadków w łazience zdarza się podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Na drugim miejscu plasują się poślizgnięcia na mokrej podłodze.

Tym samym prysznic lub wanna to „najniebezpieczniejsze” miejsca w całej łazience.

Upadki w łazience zwykle skutkują urazami głowy.

Na szczęście w blisko 30% przypadków kończy się to „tylko” na stłuczeniach” lub otarciach. Nierzadko dochodzi jednak także do skręceń stawów lub złamań.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w łazience?
Bezpieczeństwo małych dzieci
- Nigdy nie zostawiaj małych dzieci samych w wannie. Z opracowanego w latach 2006-2010 przez amerykańską agencję rządową Consumer Product Safety Commission raportu wynika, że 28% utonięć dzieci poniżej 5 roku życia podczas kąpieli nastąpiło wówczas, gdy opiekun opuścił łazienkę tylko na chwilę, by odebrać telefon, otworzyć drzwi czy przynieść czysty ręcznik. W 23% przypadków do tragicznego wypadku doszło zaś wówczas, gdy maluch pozostawiony został „pod nadzorem” starszego rodzeństwa. Pamiętaj, że młodsze dzieci mogą utonąć nawet w kilkucentymetrowej wodzie.
- Zawsze zamykaj deskę sedesową – rozważ także zamontowanie specjalnej blokady toalety. Małe dzieci mogą potraktować ubikację jako świetne miejsce do zabawy, a włożywszy głowę do wnętrza muszli, nie zawsze będą potrafiły ją same wyciągnąć.
- Trzymaj niebezpieczne przedmioty (np. ostrza do maszynki) i środki czystości poza zasięgiem dzieci.

- Nie zostawiaj w łazience rozgrzanych urządzeń, takich jak lokówka, prostownica czy suszarka do włosów.
- Pomyśl o zainstalowaniu baterii termostatycznej, która chroni przed poparzeniami gorącą wodą.
- Rozpatrz osłonięcie baterii wannowej amortyzująca (np. z gąbki) osłoną.
Bezpieczeństwo dzieci, dorosłych i osób starszych
- Nie zostawiaj mokrej podłogi w łazience.
- Na podłodze w łazience kładź płytki o wysokiej klasie antypoślizgowości (współczynnik R). Odpowiednie dla stref mokrych łazienek (np. w kabinie bez brodzika) są płytki z parametrem R na poziomie 12.
- Wybieraj wanny i brodziki z chropowatą, rowkowaną powierzchnią dna. W razie potrzeby połóż w wannie/brodziku, a także przed nimi antypoślizgową matę.

- Nie używaj drzwi kabiny prysznicowej do utrzymania równowagi lub stabilizacji ciała. Najprawdopodobniej nie są one zaprojektowane w taki sposób, by udźwignąć wagę dorosłego człowieka.
- Aby zminimalizować ryzyko upadku w wannie lub pod prysznicem, zainwestuj w siedzisko lub specjalne uchwyty wannowe, jak np. te produkty marki GROHE.



- Nie korzystaj z łazienki po ciemku. Często, by nie budzić pozostałych domowników, podczas nocnych wypraw do ubikacji, w ogóle nie zapalamy światła. Ten stwarzający ryzyko nawyk lepiej zastąpić przez zamontowanie delikatnego nocnego oświetlenia w łazience.
- Regularnie sprawdzaj terminy ważności swoich kosmetyków. Przeterminowane kremy, żele czy balsamy mogą powodować podrażnienia skóry lub alergie.
- Dbaj o czystość łazienki. Kontroluj stan higieniczny ręczników i innych tekstyliów (np. zasłonek prysznicowych).
- Omów zasady bezpiecznego korzystania z łazienki z domownikami. Członkom rodziny o mniejszej sprawności czy ograniczonej zdolności ruchowej zaproponuj taki harmonogram kąpieli, aby podczas wykonywania tej czynności nigdy nie były one same w domu.
Bezpieczeństwo elektryczne w łazience
- Strefa 0. Oświetlenie wewnętrznej części wanny lub brodzika prysznicowego (np. oświetlenie podwodne) powinno mieć napięcie maksymalnie 12 woltów, a oprawy spełniać standard ochrony IPX7.
- Strefa 1. Oprawy oświetleniowe zainstalowane na ścianach nad wanną i prysznicem do wysokości 225 centymetrów od podłogi powinny spełniać standard IPX5.
- Strefa 2. Oprawy oświetleniowe wokoło strefy 1 (60 centymetrów w poziomie i do wysokości 3 metrów od podłogi) oraz w pobliżu umywalki powinny spełniać standard IPX4.
- Strefa 3. W miejscach nienarażonych na żaden kontakt z wodą można już instalować zwykłe oprawy IP20.

Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego