Bezpieczeństwo w łazience. Statystyki wypadków [INFOGRAFIKA] i najważniejsze zasady 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Zgodnie z przedstawionymi w 2019 roku statystykami GUS aż około 70% wypadków, które wymagają interwencji ratowników medycznych, ma miejsce w domu. Najwięcej z nich przydarza się w łazience! 

bezpieczna łazienka

Kto, kiedy i w jakich okolicznościach spośród osób dorosłych doznaje urazów w łazience? 

Mniej więcej 10 lat temu na łamach słynnego New York Timesa opublikowano dość wstrząsający artykuł, w którym przytoczono zabrane przez amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom dane na temat niebezpiecznych zdarzeń w łazience. Wynikało z nich, że rocznie z powodu obrażeń odniesionych w łazience na szpitalne izby przyjęć w Stanach Zjednoczonych trafia ponad 235 000 osób powyżej 15 roku życia – prawie 14% z nich wymaga hospitalizacji. 

Przyjrzyjmy się bliżej omówionym we wspomnianym tekście liczbom. 

Najczęściej ofiarami wypadków w łazience są osoby starsze. Zagrożenie zauważalnie wzrasta już po przekroczeniu 75 roku życia, a osoby po 85 urodzinach narażone są jeszcze ponad dwukrotnie bardziej. 

wypadki w łazience

Wypadki w łazience zdecydowanie częściej przytrafiają się kobietom niż mężczyznom.

wypadki w łazience

Bezsprzecznie najczęstszą przyczyną doznawanych w łazience urazów są upadki. 

wypadki w łazience

Blisko 30% wypadków w łazience zdarza się podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Na drugim miejscu plasują się poślizgnięcia na mokrej podłodze.

wypadki w łazience

Tym samym prysznic lub wanna to „najniebezpieczniejsze” miejsca w całej łazience.

Upadki w łazience zwykle skutkują urazami głowy. 

wypadki w łazience

Na szczęście w blisko 30% przypadków kończy się to „tylko” na stłuczeniach” lub otarciach. Nierzadko dochodzi jednak także do skręceń stawów lub złamań. 

Jak zadbać o bezpieczeństwo w łazience?

Bezpieczeństwo małych dzieci 

 • Nigdy nie zostawiaj małych dzieci samych w wannie. Z opracowanego w latach 2006-2010 przez amerykańską agencję rządową Consumer Product Safety Commission raportu wynika, że 28% utonięć dzieci poniżej 5 roku życia podczas kąpieli nastąpiło wówczas, gdy opiekun opuścił łazienkę tylko na chwilę, by odebrać telefon, otworzyć drzwi czy przynieść czysty ręcznik. W 23% przypadków do tragicznego wypadku doszło zaś wówczas, gdy maluch pozostawiony został „pod nadzorem” starszego rodzeństwa. Pamiętaj, że młodsze dzieci mogą utonąć nawet w kilkucentymetrowej wodzie. 
 • Zawsze zamykaj deskę sedesową – rozważ także zamontowanie specjalnej blokady toalety. Małe dzieci mogą potraktować ubikację jako świetne miejsce do zabawy, a włożywszy głowę do wnętrza muszli, nie zawsze będą potrafiły ją same wyciągnąć. 
 • Trzymaj niebezpieczne przedmioty (np. ostrza do maszynki) i środki czystości poza zasięgiem dzieci. 
 • Nie zostawiaj w łazience rozgrzanych urządzeń, takich jak lokówka, prostownica czy suszarka do włosów. 
 • Pomyśl o zainstalowaniu baterii termostatycznej, która chroni przed poparzeniami gorącą wodą. 
 • Rozpatrz osłonięcie baterii wannowej amortyzująca (np. z gąbki) osłoną. 

Bezpieczeństwo dzieci, dorosłych i  osób starszych

 • Nie zostawiaj mokrej podłogi w łazience. 
 • Na podłodze w łazience kładź płytki o wysokiej klasie antypoślizgowości (współczynnik R). Odpowiednie dla stref mokrych łazienek (np. w kabinie bez brodzika) są płytki z parametrem R na poziomie 12. 
 • Wybieraj wanny i brodziki z chropowatą, rowkowaną powierzchnią dna. W razie potrzeby połóż w wannie/brodziku, a także przed nimi antypoślizgową matę. 
mata antypoślizgowa do łazienki
 • Nie używaj drzwi kabiny prysznicowej do utrzymania równowagi lub stabilizacji ciała. Najprawdopodobniej nie są one zaprojektowane w taki sposób, by udźwignąć wagę dorosłego człowieka. 
 • Aby zminimalizować ryzyko upadku w wannie lub pod prysznicem, zainwestuj w siedzisko lub specjalne uchwyty wannowe, jak np. te produkty marki GROHE.
GROHE Grandera
GROHE Essentials Cube
GROHE Essentials
 • Nie korzystaj z łazienki po ciemku. Często, by nie budzić pozostałych domowników, podczas nocnych wypraw do ubikacji, w ogóle nie zapalamy światła. Ten stwarzający ryzyko nawyk lepiej zastąpić przez zamontowanie delikatnego nocnego oświetlenia w łazience. 
 • Regularnie sprawdzaj terminy ważności swoich kosmetyków. Przeterminowane kremy, żele czy balsamy mogą powodować podrażnienia skóry lub alergie. 
 • Dbaj o czystość łazienki. Kontroluj stan higieniczny ręczników i innych tekstyliów (np. zasłonek prysznicowych). 
 • Omów zasady bezpiecznego korzystania z łazienki z domownikami. Członkom rodziny o mniejszej sprawności czy ograniczonej zdolności ruchowej zaproponuj taki harmonogram kąpieli, aby podczas wykonywania tej czynności nigdy nie były one same w domu.

Bezpieczeństwo elektryczne w łazience

 • Strefa 0. Oświetlenie wewnętrznej części wanny lub brodzika prysznicowego (np. oświetlenie podwodne) powinno mieć napięcie maksymalnie 12 woltów, a oprawy spełniać standard ochrony IPX7.
 • Strefa 1. Oprawy oświetleniowe zainstalowane na ścianach nad wanną i prysznicem do wysokości 225 centymetrów od podłogi powinny spełniać standard IPX5. 
 • Strefa 2. Oprawy oświetleniowe wokoło strefy 1 (60 centymetrów w poziomie i do wysokości 3 metrów od podłogi) oraz w pobliżu umywalki powinny spełniać standard IPX4.
 • Strefa 3. W miejscach nienarażonych na żaden kontakt z wodą można już instalować zwykłe oprawy IP20. 
oświetlenie łazienki zasady

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: