Drzwi wewnętrzne – te rodzaje sprawdzą się najlepiej w twoim domu!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Drzwi wewnętrzne mogą przybrać różną formę. Jak dopasować je do swoich wnętrz? Sprawdźcie, jakie rodzaje drzwi mogą pojawić się w waszym domu!

Drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do ścian?

Drzwi wewnętrzne są zazwyczaj jednoskrzydłowe, a ich szerokość mieści się w zakresie 60-110 cm. Modele mogą być lewe lub prawe. Drzwi lewe mają zawiasy z lewej strony i otwiera je się lewą ręką. Natomiast drzwi prawe mają zawiasy z prawej strony i otwierane są prawą ręką. Ważne jest, by do pomieszczeń, w których panuje duża wilgoć, zachować odpowiednią wentylację, np. kuchnia i łazienka. Najczęściej przybiera ona formę otworów wentylacyjnych lub podcięć o wys. 10-30 mm, które umożliwią przepływ powietrza.

Szukasz inspiracji? Sprawdź rozwiązania na Strefie Grohe, na której dowiesz się m.in. jak dobierać przycisk spłukujący do toalety i dlaczego warto posiadać baterię z termostatem.

Różne odcienie bieli

Białe drzwi wewnętrzne są propozycją, która sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu. Ze względu na uniwersalną formę, można je stosować np. w pokoju, w którym sufit, ramy okien lub ściany są białe. Dzięki temu wtapiają się w tło i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Jednak białe drzwi mogą pojawiać się również w innych aranżacjach, między innymi w pastelowych, prowansalskich wnętrzach czy pokojach wyklejonych fototapetą. Sprawiają one, że wnętrze wydaje się bardziej uporządkowane. Białe drzwi najlepiej będą się komponować z białymi listwami przypodłogowymi.
 

 

Drewniane elementy – nieustanny klasyk

Ich gatunek i kolor powinny być dopasowane do pozostałych elementów wnętrza. Jakie rodzaje mamy do wyboru?

 • Drzwi wewnętrzne jasne, jak np. klon, buk i jesion. Pasują one do nowoczesnych, skandynawskich lub industrialnych wnętrz.
 • Pośrednie kolory można dostać poprzez zastosowanie czereśni, jasnego orzecha, dębu lub iroko. Są one uniwersalne, więc można sięgnąć niemal w każdej aranżacji.
 • Ciemne gatunki drewna, jak mahoń, orzech, ciemny dąb i wenge świetnie prezentują się w wystroju nowoczesnym, awangardowym i glamour.

 

 

Szklane drzwi – czy pasują do każdego wnętrza?

Szklane drzwi są doskonałym rozwiązaniem do wnętrz, w których panuje niewielka przestrzeń lub są one mało nasłonecznione. Jedną z głównych zalet szklanych drzwi wewnętrznych jest to, że można dobierać do niego różne materiały, a do tego wybierać stopień ich przejrzystości.
 

 

Drzwi przeszklone czy pełne – jakie wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od zamysłu domowników i od wymiarów pomieszczenia. Najczęściej stosuje się w całym domu jeden rodzaj drzwi, aby zachować spójność w wyglądzie, jednak można również łączyć różne modele z danej kolekcji – wystarczy sięgnąć po drzwi w tej samej tonacji kolorystycznej, różniące się konstrukcją. Dzięki temu drzwi staną się ozdobą domu. Szklane elementy również różnią się od siebie – mogą one być nieprzezroczyste lub z przezroczystą fazą. Co więcej, na tafli szkła mogą pojawić się również ornamenty. Te ostatnie najlepiej sprawdzą się w rustykalnych aranżacjach.
 

 

Ościeżnice – niezbędny element każdych drzwi

Ościeżnica (potocznie nazywana futryną) musi być dopasowana do modelu skrzydła. Ościeżnice mogą różnić się w zależności od zastosowanego materiału. Mogą one być m.in.:

 • stalowe,
 • drewniane,
 • z płyty MDF,
 • aluminiowe,
 • wieloskładnikowe (np. ościeżnica drewniana klejona z elementami stalowymi).

Coraz częściej w ościeżnicach bezprzylgowych montuje się ukryte zawiasy, które częściowo wpuszczone są w ościeżnicę i skrzydło. Ten rodzaj ościeżnic ma jednak mniejsze zdolności wyciszania dźwięków od przylgowych modeli.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: