Odpływ liniowy – rodzaje. Czyli kabina prysznicowa bez brodzika niejedno ma imię

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Odpływ liniowy to najbardziej newralgiczny element kabiny prysznicowej bez brodzika. Montaż odpływu liniowego wymaga wcześniejszego zaplanowania – najlepiej na etapie projektu domu, a już na pewno przed położeniem posadzki – uwzględnienia wysokości konstrukcji i odpowiednich spadków oraz bardzo starannego wykonania. Nim ruszycie na poszukiwania doświadczonego w montowaniu odpływu liniowego fachowca, sprawdźcie, jakie rodzaje odpływów do kabin typu walk-in znajdziemy teraz na rynku. Możliwości jest kilka. A poszczególne rozwiązania nie tylko wpływają na końcowy efekt estetyczny, ale także wiążą się z zastosowaniem różnych nadmiarów wysokości i rodzajów płytek podłogowych. 

Budowa kabiny prysznicowej bez brodzika to temat, który cieszy się Waszym bardzo dużym zainteresowaniem. Kabiny typu walk-in prezentują się pięknie i nowocześnie, pasują zarówno do przestronnych, jak i małych łazienek, gdzie zapewniają oszczędność miejsca i optycznie powiększają przestrzeń. Gwarantują przyjemne codzienne użytkowanie i łatwe utrzymanie czystości: wokół i wewnątrz, za sprawą czyszczonych od góry syfonów. Jak zrobić kabinę prysznicowa bez brodzika, opisywaliśmy m.in. w tych popularnych artykułach: 

Łazienka z kabiną prysznicową bez brodzika, efekt zastosowania wielkoformatowych płytek

Co to jest odpływ liniowy? 

Odpływy liniowe montuje się w podłodzie i stosuje w kabinach prysznicowych bez brodzika – czyli gdy powierzchnia „strefy mokrej” znajduje się na tym samym poziomie, co w całej łazience, i tworzy z nią jedną płaszczyznę, zazwyczaj wyłożona płytkami ceramicznymi.

Odpływ liniowy to rozwiązanie, w którym woda z kabiny prysznicowej odprowadzana jest do rynny. Woda spływa do rynny grawitacyjnie, za sprawą spadku powierzchni. Nachylenie w kierunku odpływu powinno wynosić przynajmniej 2,5%. Odpływ liniowy najczęściej składa się z następujących elementów:

 • Rusztu, czyli jedynej widocznej części, która może być wykończona na różne kolory i sposoby: gładka, szczotkowana itp. 
 • Dystansów do rusztu.
 • Wyjmowanego sitka.
 • Wkładki do syfonu.
 • Rynienki.
 • Maty uszczelniającej.
 • Nóżek poziomujących 
 • Syfonu.
 • Komory zapobiegającej zapychaniu. 

Czy odpływ liniowy to jedyne rozwiązanie dla kabin prysznicowych bez brodzika?

Nie, w kabinach prysznicowych bez brodzika możemy zastosować również odpływ punktowy, dobrze znany ze zwykłych kabin prysznicowych. Odpływ punktowy możemy ulokować w rogu kabiny lub pośrodku – wówczas jednak wymagane będą cztery powierzchnie spadku. Odpływ punktowy w kabinach walk-in stosuje się najczęściej, gdy inwestor chce położyć w łazience płytki niewielkiego formatu. Ważne jest wówczas właściwe dobranie kratki odpływowej do pozostałych elementów wyposażenia łazienki. Jaki efekt estetyczny możemy wówczas uzyskać, widać na poniższym zdjęciu: 

Odpływ punktowy w kabinie bez brodzika
Odpływ punktowy w kabinie bez brodzika

Odpływ liniowy klasyczny

Klasyczny odpływ liniowy najczęściej montuje się przy ścianie. Ale można umieści go także na granicy strefy mokrej i suchej lub pośrodku – wówczas potrzebne będą dwie powierzchnie spadku. Standardowy odpływ liniowy ma od 50 do 100 centymetrów długości i przepustowość na poziomie 50-kilku litrów na minutę. Producenci oferują także odpływy liniowe na specjalne zamówienie, o długości nawet do kilku metrów i o dowolnym kształcie, co pozwala zaaranżować naprawdę niezwykły pokój kąpielowy. Najniższe odpływy liniowe maja wysokość około 67 milimetrów. Zwróćmy jednej uwagę, że z uwzględniam spadku w praktyce będziemy potrzebowali około 2X tyle nadmiaru wysokości, by podłoga miała jednakowy poziom w całym pomieszczeniu. Klasyczny odpływ liniowy najładniej komponuje się z płytkami wielkoformatowymi. 

Wybierając odpływ liniowy, zwróćmy uwagę na:

 • Materiał, z którego jest wykonany. Musi on spełniać wysokie standardy i być odporny na działanie chemicznych środków czystości, aby odpływ zachował swój wygląd i funkcjonalność przez długie lata. Odpowiednia będzie tu dobrej jakości stal nierdzewna. 
 • Wygląd i szerokość rusztu. Ruszt odpływu liniowego może (a nawet powinien) być elementem ozdobnym. Najokazalej prezentują się odpływy liniowe SLIM lub ULTRA SLIM, w których ruszty są bardzo wąskie. 
 • Kołnierz lub jego brak. Niektóre dopływy liniowe wyposażone są w specjalny zapobiegający przeciekaniu kołnierz. To praktyczne i skuteczne rozwiązanie, ale odpływy liniowe wysokiej jakości od renomowanych producentów są idealnie szczelne również bez kołnierza. 

Odpływ liniowy naokoło

Odpływ liniowy może być także zamontowany z dwóch, trzech, a nawet ze wszystkich czterech stron. Po co? W tym ostatnim przypadku możemy – w wariancie optymistycznym – obyć się właściwie bez spadku powierzchni. A płaska konstrukcja sprawia, że potrzebny nadmiar wysokości będzie tu najmniejszy ze wszystkich opisywanych rozwiązań. W sytuacji idealnej wystarczy kilka centymetrów „głębokości” na zamontowanie rynny dopływowej + kilka milimetrów na wykładzinę podłogową z płytek. 

Odpływ liniowy ścienny 

Odpływ liniowy może być także zamontowany nie w podłodzie, ale w ścianie. Odpływ liniowy ścienny często stosuje się np. wówczas, gdy w podłodzie kabiny prysznicowej zamontowane będzie ogrzewanie podłogowe. Odpływ liniowy ścienny to dobry wybór także ze względów estetycznych oraz w sytuacji niedostatku wysokości na wyniesienie konstrukcji. Odpływ liniowy ścienny występuje w dwóch typowych wariantach. Pełnym, czyli z widocznym w ścianie rusztem. I pod płytkę, czyli zamaskowany odpowiednio przyciętą płytką ścienną. 

Odpływ liniowy w łazience w bloku

Uwzględnienie zastosowania odpływu liniowego na etapie projektu domu, sprawia, że stworzenie prysznica bez brodzika nie powinno nastręczać większych trudności. Co jednak w sytuacji, gdy marzymy o kabinie typu walk-in w naszej łazience w bloku lub domu, gdzie wysokość konstrukcji podłogi jest zbyt niska? Chociaż nie obędzie się bez pewnych kompromisów, marzenie o kabinie prysznicowej bez brodzika także tam da się zrealizować. Oto kilka możliwości:

 • Wybierzmy kabinę z bardzo płaskim akrylowym lub stalowym brodzikiem. Owszem, nie będzie to kabina prysznicowa całkowicie „bez barier”. Ale efekt wizualny i wygoda użytkowania wcale nie ustępują tu „wzorcowej kabinie walk-in”. Zobaczcie sami, na przykładzie tych trzech aranżacji z wykorzystaniem armatury łazienkowej marki GROHE:
 • Zbudujmy niski stopień. Budowa podestu to w takiej sytuacji praktyczne i mało skomplikowane rozwiązanie. Jeśli nie chcemy, by wyglądało to na wymuszony zabieg, możemy wynieść podłogę w większej części łazienki, nie tylko pod kabiną prysznicową. 
Odpływ liniowy
Kabina prysznicowa baz brodzika z niewysokim stopniem
 • Poszukajmy alternatywnych metod montażu odpływu liniowego. Mieszkając na parterze, możemy sprawdzić, czy nie da się zamontować odpływu liniowego „od spodu”, czyli w suficie piwnicy. Mieszkając na wyższych piętrach, możemy rozważyć wmontowanie odpływu w boczne gospodarcze pomieszczenie. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-12-26 19:28:32
mati mati
bardzo ciekawy artykuł, ja znalazłem też podobne na tej stronie https://nieruchomoscilokalne.com/