Jak wyczyścić pralkę naturalnymi środkami?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Z pralki korzystasz na co dzień i dzięki niej twoje ubrania są czyste i świeże, ale czy pamiętasz o jej regularnym czyszczeniu? Z naszego artykułu dowiesz się, jak wyczyścić pralkę i to bez użycia sklepowych środków chemicznych! Sprawdź, co działa niezawodnie!

Jak dbać o pralkę i jak wyczyścić pralkę, aby służyła na dłużej?

Jest wiele różnych sposobów na to, aby zadbać o dobry stan techniczny pralki. Możesz np. korzystać z gotowych, sklepowych środków do czyszczenia pralek. Oczyszczają one pralkę ze złogów brudu, które osadzają się w rurach i w niewidocznych z zewnątrz częściach pralki, ale również radzą sobie z usunięciem kamienia.

Zalegający kamień, który osadza się na tych częściach pralki, które mają kontakt z wodą, może sprawić, że pralka będzie działała mniej wydajnie, zużywała więcej energii, aż w końcu zepsuje się całkowicie. Zatem zadbaj o to, aby regularnie czyścić pralkę z zabrudzeń. Jeśli jednak nie chcesz korzystać ze sklepowych środków do czyszczenia pralki, możesz przygotować dobre preparaty czyszczące z naturalnych składników. Twoimi sprzymierzeńcami w ekologicznym czyszczeniu urządzenia będą:

 • ocet,
 • kwasek cytrynowy,
 • mieszanka octu i kwasku cytrynowego,
 • mieszanka sody oczyszczonej i octu.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby wybrać odpowiedni dla siebie wariant i czyścić pralkę regularnie. Wtedy urządzenie będzie służyło długo i nie powinno sprawiać większych problemów, przynajmniej na tym polu.

Sprawdź nowości do funkcjonalnej kuchni na stronie Grohe Blue! Wybierz najlepszy zlew z ociekaczem, dowiedz się, jak zabudować wannę w łazience i sprawdź, jak wygląda prosty montaż odpływu liniowego!

Jakie zastosowanie ma soda oczyszczona?

jak wyczyscic pralkę sodą oczyszczoną

Zanim dowiesz się, jak wyczyścić pralkę domowym sposobem, sprawdź, jak wiele zastosowań ma soda oczyszczona! Poniżej przedstawiamy te najbardziej popularne.

Soda oczyszczona – to nieorganiczny związek chemiczny o chemicznej nazwie wodorowęglan sodu. Ma właściwości spulchniające i pianotwórcze. Jest wykorzystywana w kosmetyce, lecznictwie i jako środek czyszczący i neutralizujący zapachy).

 • Soda oczyszczona ma zastosowanie nie tylko przy wypieku ciast. Dzięki swoim właściwościom neutralizującym, jest wykorzystywana również do usuwania nieprzyjemnych zapachów np. z lodówki.
 • Substancja ta rozcieńczona z wodą, może być stosowana jako składnik płukanki do ust, która również ma na celu zneutralizowanie nieprzyjemnych zapachów.
 • Soda oczyszczona może być również stosowana jako składnik prostego, naturalnego dezodorantu, który przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnego zapachu na ciele.
 • Wymieszana z żelem do mycia może stworzyć dobry peeling do ciała.
 • Soda oczyszczona może być również zastosowana jako naturalny środek czyszczący do kuchni, łazienki, a także do pralki.

Domowy preparat na bazie sody jest bardzo prosty do wykonania, a przy tym daje ci pewność co do tego, że nie będzie zawierał nadmiarowej ilości substancji chemicznych.

Chcesz wiedzieć więcej o ekologicznym podejściu do sprzątania? Polecamy nasz artykuł: Dom zero waste: porządki w kuchni, czyli kilka słów o ekologicznym sprzątaniu, kupowaniu i WYRZUCANIU.

Jak wyczyścić pralkę za pomocą sody oczyszczonej?

Jeśli chcesz oczyścić pralkę z codziennych zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów, wystarczy, że do szufladki na proszek wsypiesz pół szklanki sody i ustawisz temperaturę 60°C lub 90°C. Pełen cykl prania powinien wystarczyć, aby dobrze wyczyścić i odświeżyć wnętrze pralki.

Jeśli natomiast twoja pralka ma uporczywe naloty z brudu lub z kamienia wewnątrz bębna, to zastosuj pastę przygotowaną z sody oczyszczonej i octu. Do takiej mieszanki zastosuj dziesięć łyżek sody i 5 łyżek octu. Proporcje możesz modyfikować, aby uzyskać gęstą pastę. Taką miksturą posmaruj zabrudzone części pralki i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie zetrzyj pastę z pralki i uruchom ją na szybki cykl płukania, aby pozbyć się resztek sody z wnętrza urządzenia.

Jak wyczyścić pralkę za pomocą octu?

jak wyczyscic pralkę octem

Kolejnym ze sposobów na wyczyszczenie pralki za pomocą naturalnych środków, jest zastosowanie octu. Ocet również ma dobre właściwości czyszczące i odkamieniające. Aby usunąć zabrudzenia z pralki, wystarczy, że wlejesz do bębna pralki 2 litry octu i wsypiesz dwa opakowania kwasku cytrynowego. Pralkę ustaw na normalny cykl prania, ale w wysokiej temperaturze. Czyszczenie za pomocą octu i kwasku cytrynowego powtarzaj regularnie, aby nie dopuścić do nagromadzenia się zbyt dużej warstwy kamienia.

Chcesz zrobić oryginalną ozdobę dla kwiatów w ogrodzie? Polecamy naszą propozycję na kwietnik z opon! Jeśli jesteśmy już w ogrodzie, to sprawdź, które jesienne kwiaty ozdobią twój piękny ogród.

Co zrobić, by pranie było jeszcze bardziej ekologiczne?

Szukasz sposobów na ograniczenie ilości odpadów i chcesz, aby twoje pranie również było bardziej ekologiczne? Wypróbuj orzechy piorące! Jest to jak najbardziej naturalny sposób na czyste pranie, ponieważ orzechy piorące, a dokładniej ich łupiny wytwarzają saponinę, czyli naturalne mydło, którym możesz wyprać swoje ubrania.

Do prania wystarczy dorzucić 5-7 orzechowych łupin. Oczywiście, orzechy te zużywają się, ale są zdecydowanie wydajniejsze, niż proszek do prania.

Półkilowa paczka orzechów może wystarczyć na rok prania. Koszt orzechów za kilogram to ok. 50-60 zł.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: