4 pomysły na jesienne kwiaty w ogrodzie

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Jesienią ogród może wyglądać tak samo pięknie i efektownie, co latem. Taki ogród pełen jest przede wszystkim czerwieni, fioletów, żółci i różu. Dowiedz się, jakie kwiaty w ogrodzie idealnie zaprezentują się jesienią oraz jak o nie dbać, by jak najlepiej przetrwały zimę.

Jesienne kwiaty w ogrodzie – sprawdź, które sprawdzą się najlepiej

Astry – rośliny całoroczne

Astry to byliny, które kwitną bardzo długo – od wiosny, przez lato, aż po jesień. Wyróżnia się zatem astry wiosenne, letnie i jesienne (krzaczaste, nowobelgijskie i nowoangielskie). Dekoracyjne kwiaty tych ostatnich gatunków (w kolorach fioletu, błękitu czy różu) zakwitną we wrześniu lub październiku i z powodzeniem ozdobią ogród aż do późnej jesieni. Astry to byliny, które pełne są kwiatów o różnych rozmiarach i kształtach, a jednocześnie – nie wymagają wiele pielęgnacji. Te jesienne kwiaty w ogrodzie znajdą miejsce nie tylko na przydomowych rabatach, ale również na oryginalnych skalniakach. Najlepiej sadzić je w miejscach nasłonecznionych i często podlewać, ponieważ lubią wilgoć.
 
Astry - kwiaty na cały rok
 

Wrzos pospolity – prawdziwy symbol jesieni

To krzew, który kwitnie latem, ale także całą jesienią. Osiąga od kilku do kilkudziesięciu centymetrów wysokości, a sadzić go można nie tylko w ogrodzie, np. na rabacie, skalniaku czy w formie runa (wrzos to roślina okrywkowa), ale także w doniczce czy skrzynce balkonowej. Wrzos wzbogaci ogród o czerwone, fioletowe, różowe lub białe kwiaty – drobne i dzwonkowate. Krzew ten kwitnie w sierpniu lub wrześniu, ale istnieją też jego odmiany (np. „Alice”), kwitnące dopiero w październiku.

Jeśli marzy ci się, aby kwiaty w ogrodzie utworzyły kolorowy dywan, to wrzosy są bardzo dobrym rozwiązaniem. Posadzone obok siebie różne odmiany stworzą barwne pola, które będą cieszyły oczy od sierpnia do października. Roślinę tę warto sadzić w nasłonecznionych i otwartych przestrzeniach, z dala od drzew zrzucających liście. Nie można przesadzać z podlewaniem, ponieważ wrzosy źle znoszą wilgoć.
 
Wrzos pospolity - symbol jesieni
 

Dalia – piękno w kwiecie

Dalie to byliny, które osiągają nawet 1,5 m wysokości! Ozdobą dla jesiennego ogrodu będą ich pełne lub półpełne jesienne kwiaty w kolorach żółci, różu lub czerwieni. Dalia kwitnie latem i jesienią. Należy sadzić ją w miejscu nasłonecznionym lub w półcieniu i podlewać w umiarkowanych porcjach. Ta roślina lubi krótkie dni – im krótszy dzień, tym więcej kwiatów rozwinie. Jesienny kwiat tego gatunku można sadzić na jednogatunkowych rabatach, w grupie lub jako pojedynczą roślinę.
 
Dalia - jesienne piękno zamknięte w kwiatach
 

Powojnik – jesienne pnącze dekoracyjne

Powojnik to pnącze, które kwitnie od maja do października, najlepiej jednak sadzić go właśnie jesienią. Jego kwiaty mogą przybrać różne barwy, m.in.: różowe, filetowe czy niebieskie. Powinno się sadzić go przy podporze tak, by mógł się po niej piąć (powojnik może osiągnąć nawet 3 metry długości). Stanowi idealną ozdobę altan czy pergol. Lubi miejsca lekko zacienione, w zbyt nasłonecznionych jest narażony na poparzenie. Warto zapewnić mu stałą wilgotność (w tym celu można zastosować np. wyściółkę lub kamienie, które zapobiegną wyparowywaniu wilgoci), ale nie przesadzać z podlewaniem.
 
Powojnik - Jesienne kwiaty Clematis
 

Jesienne kwiaty w ogrodzie i inne rośliny – jak przygotować je do zimy?

Po okresie najpełniejszego kwitnienia we wrześniu i październiku, w końcu nadejdą pierwsze przymrozki. Jeśli chcesz, aby jesienne kwiaty w ogrodzie dobrze zniosły zimę, musisz je do tego przygotować. Listopad to najodpowiedniejszy czas na zabezpieczenie roślin przed mrozem. Przygotowane do zimowania jesienne kwiaty bezpiecznie przeczekają mroźną porę roku, a wiosną astry, wrzosy, dalie i powojniki z powodzeniem rozkwitną na nowo. Warto pamiętać o następujących zasadach, aby kwiaty w ogrodzie dobrze zniosły zimowanie:

Astry – te kwiaty dobrze znoszą zimę, a ich cebulki mogą zimować w glebie. Na zimę wystarczy posypać kępę próchnicą lub suchymi liśćmi.

Wrzos pospolity – przed nadejściem zimy wrzos warto przykryć siatką jutową lub gałązkami iglaków (jednak najwcześniej w listopadzie). Należy unikać okrywania wrzosów liśćmi, słomą lub folią, gdyż jest to dla tej rośliny szkodliwe.

Dalia – to kwiat, który źle znosi zimę. Dlatego już po pierwszych przymrozkach dalię należy wykopać z gleby. W przeciwnym wypadku, jej wypełnione wodą bulwy zamarzłyby i zgniły. Wykopane bulwy dalii przechowuje się do wiosny. Zatem dalie to pomysł na kwiaty w ogrodzie zimowym, w którym nigdy nie panują mrozy, a bulwy kwiatów bezpiecznie doczekają do wiosny.

Powojnik – w przeciwieństwie do innych pnączy, powojniki, w zależności od gatunku, należy przycinać przed zimą. Dobrze jest wykonać przycinanie pod koniec listopada lub na początku grudnia. Większości powojników nie trzeba okrywać na zimę, należy natomiast podsypać ich podstawę korą.

Jesienne kwiaty w ogrodzie tworzą długą i różnorodną listę. Najrozmaitsze gatunki roślin o różnych kształtach, formach i kolorach mogą wypełnić ogród nie tylko na wiosną i latem. Oprócz astrów, wrzosów, dalii i powojników, jesienią w ogrodzie równie efektownie prezentować się będą na przykład chryzantemy, begonie, sępoty, niecierpki, wilce, oczary i wiele innych. Udanej jesieni w twoim ogrodzie!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2018-09-18 22:30:20
sztucznekwiaty
Przydatne wskazówki dla miłośników żywych kwiatów w ogrodzie. Szkoda, że niektórymi z nich możemy cieszyć się tylko przez jeden sezon :(
2018-09-23 15:42:41
Domolubni
To prawda, na szczęście możemy w swoim ogrodzie zadbać o rośliny wieloletnie, które będą przy tym łatwe w utrzymaniu, jak np. wrzosy czy astry :)