[WYDARZENIE] ARENA DESIGN, czyli jak powstają ładne rzeczy?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Tegoroczne wystawy w ramach ARENA DESIGN zapowiadają się niezwykle ciekawie – organizatorzy zapewniają, że będzie to swoista podróż w głąb przemysłu i wzornictwa. Nie zabraknie dyskusji o największych trendach (w tym ekologicznych) i o tym, kogo warto obserwować w świecie designu. Co warto wiedzieć o tym poznańskim wydarzeniu?

Jakie jest hasło przewodnie tegorocznych targów?

Są to TransFormacje rozumiane jako rozwój świata kształtowanego przez człowieka, designu, który opiera się na ciągłych poszukiwaniach i zmianach.

Postęp technologiczny i zmiany społeczne wpływają na proces wytwarzania i produkcji. To z kolei wpływa na pracę projektantów, którzy muszą się dostosować do nowych warunków rynku i dostępnych technologii. Podczas ARENY DESIGN przyglądamy się TransFormacjom w kontekście projektowego ekosystemu, bierzemy na warsztat nie tylko materiały, dzięki którym powstaje produkt. Nie uciekamy też od dyskusji o budowaniu tożsamości marki – podsumowała Maria Jeglińska, Dyrektorka Kreatywna ARENA DESIGN 2019.

targi wnętrzarskie

Zasoby oczami designerów

Wystawa Zasoby pod kuratelą Agaty Nowotny ma być historią powstawania konkretnych materiałów. Będzie to swoista wycieczka do wnętrz polskich fabryk, w których wytyczona jest trasa obróbki produktów. Za projekt przestrzeni wystawy odpowiada Grynasz Studio, natomiast za zdjęcia Krzysztof Pacholak.
 

 

Kupując meble, akcesoria czy wyposażenie mieszkania, zwykle zadajemy sobie pytanie o cenę, projektanta, styl. Rosnąca świadomość konsumencka coraz częściej podsuwa nam pytania również o to, jak te przedmioty zostały wykonane, skąd pochodzą i co się z nimi będzie działo, kiedy przestaniemy ich używać. Na wystawie odpowiadam na te pytania na przykładzie 9 polskich fabryk i produkowanych w nich przedmiotów: filiżanek, krzeseł, sedesów – zauważyła Agata Nowotny, kuratorka wystawy Zasoby.

Co pojawi się na wystawie?

 • Ikoniczne krzesła produkowane przez Fameg z giętego drewna
 • Konfigurowany przez aplikację regał Tylko
 • Tradycyjne sztućce Hefry
 • Nowoczesne lampy Chors
 • Słynne projekty Jana Drosta produkowane przez hutę Edwanex,
 • Klasyczne kryształy z Huty Julia,
 • Historyczna porcelana Karolina,
 • Rzemieślnicze wyroby manufaktury Majoliki
 • Ceramika łazienkowa Koła

195x: How old is modern?

Na początku 2019 roku świat obiegła wiadomość o szwedzkiej galerii handlowej oferującej rzeczy z drugiej ręki. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w Polsce również powstają marki oferujące tego typu produkty. Jedną z nich jest 195x, która zaprezentuje na wystawie swoją kolekcję.

TOP DESIGN award

W trakcie targów, 12 marca, rozstrzygnie się konkurs, który obejmuje producentów wyróżnionych za jakość i funkcjonalność wprowadzonych na rynek produktów. Projekty wszystkich nominowanych będzie można oglądać w trakcie targów. Obejmują one takie kategorie, jak np. przestrzeń domowa, kuchnia, łazienka, przestrzeń publiczna i elektronika.

Projektanci roku – kim są?

Jest to pierwsza edycja wyróżnień, które przyznawane są młodym projektantom, którzy wyróżniają się swoim działaniu. W tym roku projektantami roku zostali: Fenek Studio, Michał Loba i Nikodem Szpunar. Ich projekty będzie można poznać na wystawach ARENA DESIGN.

Massproductions, kilka słów o szwedzkiej marce

Jest to szwedzka marka, którą założyła dwójka konsultantów meblarskich. Zdobyte doświadczenie pozwoliło im wykreować projekty, które cechują się niezwykłą elegancją i nowoczesnością. Są one przy tym pragmatyczne – główną inspiracją dla założycieli jest przede wszystkim sam proces produkcji, jego wydajność, płynność. Przekłada się to na samą realizację – Magnus Elebäck i Chris Martin ściśle współpracują z inżynierami i operatorami maszyn. Dzięki temu uzyskują oni spójność między wizją artystyczną a faktycznym wdrożeniem. W ramach ARENA DESIGN 2019 przedstawią oni specjalną prezentację swoich projektów.
 

 

ARENA DESIGN 2019 – gdzie i kiedy?

Wystawy główne będzie można oglądać w dniach 12-15 marca 2019 roku w Poznaniu. Zapowiedziano również wystawy towarzyszące w tych dniach.

ARENA DESIGN
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ul. Głogowska 14, 60-734 Poznań

Kontakt:
Karolina Sondej – PR i promocja wydarzenia
tel. +48 691 021 728
karolina.sondej@mtp.pl
arenadesign.pl

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: