Tapeta czy farba – co najlepiej wybrać do wykończenia wnętrza?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Czy tapetowanie zabiera więcej czasu niż malowanie? Co lepiej sprawdzi się na nierównych ścianach – tapeta czy farba? Czy farba może być równie trwała, co tapeta i na co się zdecydować, jeśli planujesz często zmieniać aranżację wnętrz? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Farba lub tapeta w pokoju a stan ścian

Jednym z kluczowych czynników, jakie wpływają na decyzję: tapeta czy farba, jest stan ścian. Żadna farba w pełni nie pokryje pęknięć, dziur czy nierówności. By wyrównać ścianę przed malowaniem, konieczne jest wygładzenie całej powierzchni lub przynajmniej naprawa pojedynczych niedoskonałości. Położenie gładzi, nowego tynku, płyt gipsowych czy szlifowanie powierzchni może więc znacznie wydłużyć czas remontu.

Jeśli ściany w Twoich wnętrzach są nierówne i występują na nich drobne niedoskonałości, lepszym wyborem może okazać się tapeta. Wytapetowanie ścian będzie wiązało się z mniejszym nakładem pracy i szybszym zakończeniem remontu. Na nierównych ścianach sprawdzi się np. tłoczona tapeta winylowa lub fizelionowa. Pamiętaj jednak, że jeśli ściany są bardzo nierówne, ich wyrównanie może okazać się konieczne także przed tapetowaniem.

Co zabiera więcej czasu – malowanie czy tapetowanie?

Zakładając, że powierzchnia ścian jest gładka i bez usterek, położenie tapety i farby może trwać mniej więcej tyle samo (choć tapetowanie wymaga nieco więcej wprawy).

Jeśli ściany są w kiepskim stanie, konieczne będzie wygładzenie nierówności, wypełnienie ubytków czy wyrównanie całej powierzchni np. przy pomocy gładzi. Większej dokładności wymaga przygotowanie ścian do malowania niż do tapetowania. O ile tapeta może przykryć niewielkie pęknięcia czy małe dziurki po gwoździach, o tyle farba nie będzie w stanie zatuszować takich usterek. Przed tapetowaniem warto natomiast porównać kolor samej tapety i obecny kolor ścian. Jeśli stara farba jest ciemniejsza lub ma intensywniejszy kolor niż tapeta, warto rozważyć pomalowanie powierzchni na biało przed położeniem tapety.

Co jest trwalsze – farba czy tapeta?

Wszystko zależy od tego, jaką farbę i jaką tapetę wybierzesz. Jedno i drugie może przetrwać na ścianie w dobrym stanie długie lata. Zwykło się uważać, że tapety są trwalsze od farb, jednak jeśli wybierzesz dobrą emulsję, odporną na ścieranie i wilgoć (np. zmywalną farbę lateksową czy ceramiczną), może okazać się tak samo trwała, jak tapeta. Na rynku dostępne są przecież zarówno wytrzymałe tapety winylowe czy z włókna szklanego, jak i cienkie, nietrwałe tapety papierowe. Trudno więc porównać dobrą farbę do kiepskiej tapety i odwrotnie.

Co więc wybrać – tapetę czy farbę? Jeśli zależy Ci na dużej wytrzymałości i dysponujesz większym budżetem, możesz postawić na dobrą tapetę. Jeśli jednak chcesz wydać mniej, a mimo to cieszyć się estetycznymi ścianami, odpornymi na wilgoć i zabrudzenia, postaw na dobrą, zmywalną farbę.

Farby i tapety a możliwość zmiany aranżacji

Jeśli chcesz mieć możliwość łatwej zmiany aranżacji wnętrz, postaw na farbę. Zrywanie i układanie na nowo tapet wymaga więcej pracy niż przemalowanie ścian. Najtrudniej usuwa się tapety z włókna szklanego – najczęściej podczas jej zrywania odpada też tynk, co niestety wymusza odnowienie całej ściany.

Warto wiedzieć! Aby w przyszłości łatwiej było usunąć tapetę, przed jej położeniem posmaruj spód warstwą fizeliny.

Na rynku dostępne są też tapety do malowania. Po to rozwiązanie warto sięgnąć np. wtedy, gdy ściany w mieszkaniu (np. w starym budownictwie) są dalekie od ideału, ale generalny remont nie jest możliwy. Dobre tapety do malowania są odporne na uszkodzenia i dają duże możliwości aranżacyjne, ale najczęściej są też dużo droższe niż inne rodzaje tapet. Ich waga jest wysoka, co z kolei wymaga zastosowania specjalistycznego kleju.

Co wygrywa w starciu tapeta vs. farba?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Pomalowane ściany łatwo da się przemalować, a dobre farby są wytrzymałe na wilgoć, plamy, uszkodzenia mechaniczne czy szorowanie. Z drugiej strony ściany do malowania należy przygotować dokładniej niż ściany do tapetowania. Malowanie jest też łatwiejsze niż tapetowanie i dużo łatwiej naprawić ewentualne niedociągnięcia niż w przypadku np. krzywo położonej tapety. Dobre tapety są często znacznie trwalsze niż farba, ale zwykle kosztują więcej.

Wybór zależy od Twoich preferencji, budżetu i czasu, jaki chcesz przeznaczyć na remont.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: