Kwiaty na balkon na cztery strony świata, czyli jak dobrać rośliny balkonowe

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Wybierając kwiaty na balkon koniecznie trzeba wziąć pod uwagę to, na którą stronę świata skierowany będzie nasz ogródek. Różne rośliny wymagają różnych warunków. Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać na balkon wschodni, zachodni, południowy i północny!

Balkon wschodni – duże możliwości w zgodzie z naturą

Dobieranie kwiatów na balkon wychodzący na wschód jest o tyle łatwiejsze, że rośliny po tej stronie będą miały największą możliwość żyć w zgodzie ze swoim naturalnym rytmem dobowym. Rano obudzi je wschodzące słońce, przez większość dnia będą się wygrzewały, a wieczorem odpoczną w cieniu. Dlatego też możesz przebierać w kwiatach balkonowych, mieszać i zestawiać je ze sobą wedle uznania. Unikaj jedynie roślin, które wymagają cienia przez cały czas – źle będą się czuły w południowym słońcu i mogą nie przeżyć zbyt długo.

Jakie rośliny na balkon wschodni:

  • Kwitnące: pelargonia rabatowa i bluszczolistna, petunia, surfinia, niecierpek nowogwinejski, bodziszek, begonia, lobelia, pantofelnik (kalceolaria), heliotrop, tytoń ozdobny, werbena, lawenda, fuksja, bluszczyk kurdybanek (obłożnik, bluszczyk ziemny)
  • Krzewy i pnącza: berberys, róża, oleander, hortensja pnąca, powojnik (klematis), wiciokrzew
  • Warzywa, owoce i zioła: pomidory, papryka (w tym chili), sałaty (również szpinak, jarmuż i roszponka), większość ziół, cebula i szczypiorek, rzodkiewki, truskawki, karłowate drzewka owocowe (grusze, jabłonie, ale też nektaryny i brzoskwinie)
Pantofelnik (Kalceolaria) na balkon wschodni
Pantofelnik (Kalceolaria) na balkon wschodni

Balkon zachodni – trochę słońce, trochę cień

Na balkonie skierowanym na zachód rano jest dość chłodno i rośliny kryją się w cieniu, ale za to przez resztę dnia mogą wygrzewać się w pełnym słońcu, aż do wieczora. Takie specyficzne warunki sprawiają, że rośliny należy dobierać ostrożnie – muszą one być odporne na intensywne ciepło całego dnia, ale też dobrze znosić poranny cień. W takich warunkach dobrze czuje się większość roślin kwitnących. Również z powodu intensywnego słońca, rośliny na balkonie zachodnim należy podlewać wyłącznie wieczorem, aby uniknąć poparzenia liści i kwiatów. Ciekawym pomysłem jest posadzenie tzw. „roślin księżycowych”, które w wieczornym cieple zaczynają pięknie pachnieć.

Jakie rośliny na balkon zachodni:

  • Kwitnące: lawenda, petunia, surfinia, wilczomlecz, żeniszek meksykański, bakopa, diascja, pelargonia rabatowa i bluszczolistna, dzwonek, aksamitka wąskolistna, uczep rózgowaty, złocień, smagliczka
  • Krzewy, trawy i pnącza: kocanka włochata, chmiel japoński, imperata cylindryczna (red baron), mozga trzcinowata, koleus, wiciokrzew, powojnik (klemantis), kokornak (np. wielkolistny)
  • Warzywa, owoce i zioła: pomidory, papryka (w tym chili), groszek cukrowy, rzodkiewki, szpinak, seler naciowy, zioła lubiące słońce, truskawki, karłowate drzewka owocowe
Pelargonia rabatowa na balkon zachodni
Pelargonia rabatowa na balkon zachodni

Balkon południowy – kto lubi być w słońcu przez cały dzień

Na balkonie od strony południowej można z powodzeniem hodować bardzo wiele roślin i kwiatów, ale należy pamiętać, że muszą one być odporne na gorąco. Przygrzewające przez cały dzień słońce z jednej strony sprzyja wegetacji, z drugiej zaś może przyczyniać się do przegrzania i wysuszenia twoich kwiatów. Ważny jest nie tylko odpowiedni dobór roślin, ale też doniczek – unikaj ciemnych skrzynek i donic, które nagrzewają się, gromadzą ciepło na długo i w ten sposób mogą zaparzyć lub wysuszyć korzenie. Jeśli masz taką możliwość, w samo południe osłaniaj rośliny parasolem lub markizą, a niezależnie od tego podlewaj regularnie i obficie.

Jakie rośliny na balkon południowy:

  • Kwitnące: aster, bakopa, surfinia, dalia, goździk brodaty, uczep rózgowaty, pelargonia rabatowa i bluszczolistna, smagliczka, złocień, lwia paszcza, diascja, dipladenia (mandevilla), scewola, gazania, maciejka (lewkonia), nemezja i jej kuzynka – sunsatia, stokrotka afrykańska (osteosperum), ostróżka, przypołudnik, rudbekia lśniąca (błyskotliwa), lantana, rozchodnik okazały, szałwia błyszcząca (ogrodowa), portulaka wielokwiatowa, celozja pierzasta, werbena
  • Krzewy i pnącza: oleander, róża, pięciornik krzewiasty, kalina, bugenwilla, agapant, powój, tunbergia, kobea pnąca, wilec trójbarwny, groszek pachnący
  • Warzywa, owoce i zioła: pomidory, papryka (w tym chili), groszek cukrowy, seler naciowy, rzodkiewki, cebula i szczypiorek, czosnek, cukinia, dynia, ogórek, bakłażan, fasola, większość ziół, truskawki, poziomki, agrest i porzeczki, karłowate drzewka owocowe
Dipladenia (Mandevilla) na balkon południowy
Dipladenia (Mandevilla) na balkon południowy

Balkon północny – w cieniu też możesz mieć piękny balkon

Wielu osobom wydaje się, że na kryjącym się przez większość dnia w cieniu balkonie od strony północnej niewiele można posadzić. Na szczęście jest sporo roślin, które lubią miejsca zacienione, szczególnie dobrze będą się tu czuły pnącza i niecierpek, zwany przez to królem półcienia oraz mięta. Roślinom można też pomóc – jeśli masz możliwość pomalowania ściany, wybierz kolor biały, który będzie odbijał światło i zapewni kwiatom na balkonie południowym więcej słońca. W warunkach dużego zacienienia trzeba też uważać na gromadzącą się wilgoć. Jej nadmiar może sprawić, że w doniczkach rozwinie się pleśń lub grzyby, które zniszczą twoje uprawy. Dlatego podlewanie powinno odbywać się raczej w momentach słonecznych i nie być zbyt obfite.

Jakie rośliny na balkon północny:

  • Kwitnące: niecierpek, bratek, petunia, ostróżka, begonia bulwiasta, fuksja, hortensja, lawenda
  • Krzewy, pnącza i dekoracyjne liście: przewrotnik, bukszpan, jasnota, sagowiec, tojeść rozesłana, bluszczyk kurdybanek, funkia, bluszcz pospolity, kokornak, aktinidia pstrolistna
  • Warzywa, owoce i zioła: sałaty (również szpinak, jarmuż, rukola, cykoria, roszponka i zielone azjatyckie – np. pak choy), szczaw, cebula i szczypiorek, pietruszka naciowa, rzodkiewki, rabarbar, maliny i jeżyny, mięta (najlepiej w osobnej doniczce – rozrasta się zabierając tak dużo miejsca, jak tylko może!), kolendra, czosnek niedźwiedzi, lubczyk
Bratki na balkon północny
Bratki na balkon północny

Dajcie nam znać w komentarzach jakie rośliny sprawdziły się na waszych balkonach – może spróbujemy je posadzić u siebie! W końcu sezon na ogródek na balkonie właśnie się zaczyna!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2017-05-16 11:02:53
Domolubni
Pelargonia to zdecydowanie Królowa Balkonów ;) Szczególnie fajne jest to, że w jej przypadku można przebierać w kolorach. Powodzenia w metamorfozie Twojego balkonu!
2017-05-15 22:03:39
Joanna
Jestem akurat szczęściarą, bo mam balkon wschodni, więc moje roślinki mogą żyć "swoim życiem". W tym roku zdecydowałam się na pelargonie, bo tyle się naczytałam o najnowszych trendach, że sama skusiłam się na nowoczesną aranżację. Czas coś zmienić! ;)