Nieważne, ile napiszemy o stylu skandynawskim, i tak nie napiszemy o nim wszystkiego! Bo styl skandynawski wciąż się zmienia i ewoluuje. Oto jedna z jego najnowszych i najmodniejszych odsłon: New Nordic.
Styl skandynawski od kilku dekad tak w Polsce, jak i w całej Europie cieszy się niesłabnącą popularnością. Nie trzeba być projektantem, ani nawet specjalnie interesować się architekturą wnętrz, żeby jednym tchem wymienić podstawowe wyróżniki skandynawskich aranżacji: Prostota, rozsądny minimalizm, czystość, funkcjonalność, ekonomiczność, jasna paleta kolorów (przede wszystkim biel, ale też szarości i delikatne beże), dużo światła, ekologia, drewno i inne naturalne materiały…
Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, opisywaliśmy na łamach Domolubnych już wielokrotnie:
Jak urządzić pokój w stylu skandynawskim?
Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?
Kuchnia w stylu skandynawskim – jak powinna być urządzona?
Łazienka w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?
Aranżacja sypialni w stylu skandynawskim – jak powinna wyglądać?
Schody w stylu skandynawskim – jakie sprawdzą się w twoim domu?
Ale styl skandynawski – jak niemal każdy nurt wnętrzarski – nieustannie ewoluuje. Kolejne pokolenia i pracownie szwedzkich, norweskich czy duńskich projektantów wciąż poszukują swojej własnej drogi. I chociaż skandynawski design stale krąży wokół podobnych pojęć i kategorii estetycznych, w jego obrębię wyraźnie możemy dotrzeć wiele niemal niezależnych kierunków. W obliczu zagrożenia „nudą”, rosnących wymagań konsumentów i zmian kulturowych w każdym kolejnym sezonie do stylu skandynawskiego przenikają jakieś nowe elementy. Jednym z najgorętszych wnętrzarskich trendów rodem z mroźnej Skandynawii jest obecnie styl New Nordic.

Styl skandynawski – jeden styl, a może wiele różnych stylów?
Może Was to zaskoczy, a może nie, ale jeszcze jakieś 100 lat temu Skandynawowie żyli raczej w ciemnych, ponurych i „ciężko umeblowanych” mieszkaniach. Zjawisko i fenomen, który nazywamy obecnie „stylem skandynawski”, narodziły się na przełomie XIX i XX wieku. Za twórce fundamentów stylu skandynawskiego uznaje się szwedzkiego malarza i architekta wnętrz Carla Larssona oraz jego żonę, Karin. Podwaliny nowego prądu w aranżacji wnętrz znajdziemy na utrwalonych przez artystę w serii 24 akwarel sielskich obrazach z życia jego własnej rodziny. Scenki z udziałem dzieci Carla i Karin rozgrywają się w urzekającej scenerii jasnych, świetlistych i przytulnych wnętrz; samodzielnie przez owo małżeństwo zaprojektowanych i umeblowanych. Do masowej świadomości mieszkańców Europy Północnej nurt dodarł mniej więcej w latach 30. Lata 50. i 60. to już tzw. „złota era stylu skandynawskiego” i jego ekspansja na zagraniczne rynki. W latach 70/80 skandynawski design przeżywa trochę zawirowań i kryzysów, ale po dekadzie powraca ze zdwojoną siłą.
Światowy sukces i oszałamiającą popularność stylu skandynawskiego projektanci ze znanego duńskiego studia Space Copenhagen wyjaśniają w taki oto sposób:
W stylu skandynawskim nie chodzi o dokładną ekspresję czy powielanie określonej formy, lecz o sposób myślenia o wnętrzu i jego mieszkańcach. Skandynawia znajduje się w najzimniejszym zakątku Europy. Mieszkańcy Skandynawii zawsze musieli stawiać czoła wyzwaniom, co doprowadziło do powstania tradycji projektowania z naciskiem na trwałość i funkcjonalność produktów.
Być może to właśnie w tych słowach kryje się największy sekret stylu skandynawskiego – to, że jest on tak charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny, a jednocześnie zmienny i elastyczny. I tak do stylu skandynawskiego należy m.in.:
- Styl gustawiański zapoczątkowany przez XVIII-wiecznego szwedzkiego króla Gustawa III; przez ponad dwa stulecia praktycznie zapomniany, ale odgrzebany z zakamarków pamięci na fali popularności współczesnego szwedzkiego designu. Inspiracją dla stylu gustawiańskiego były francuskie meble z okresu późnego rokoko i początków klasycyzmu. Królewscy architekci i rzemieślnicy – na życzenie Gustawa III, który zachwycił się wnętrzami paryskich pałaców – dostosowali francuskie formy do skandynawskich materiałów i obyczajów.
- Scani chic – wzbogacony elementami w kolorze złota (w tym różowego), miedzi, mosiądzu, pudrowego różu, żółtego i błękitu.
- Skandynawski folk – czyli „kolorowo i ludowo”. Duży nacisk kładzie się tutaj na własnoręczne wykonywanie ozdób i dekoracji (DIY).
- Dark Nordic – tutaj do jasnych wnętrz z impetem wkraczają czerń, granat, zieleń, odcienie ceglaste i bordowe.
- New Nordic…
Skąd się wziął styl New Nordic?
Termin „New Nordic” pojawił się w świecie designu w 2005 roku wraz z kolejną wielką modą na wszystko, co skandynawskie. Zaczęło się od jedzenia (prostych posiłków, wzorowanych na diecie „pierwszych mieszkańców” Półwyspu Skandynawskiego), przeszło na modę odzieżową, muzykę i dalej na architekturę i oczywiście projektowanie wnętrz. Symbolicznym wyróżnikiem nowej ery w północnoeuropejskim designie jest zastąpienie określenia „skandynawski” słowem „nordycki”. Młode pokolenie Szwedów, Norwegów, Duńczyków, Finów, a także Islandczyków (bo i oni uczestniczą w projekcie New Nordic) uznało, że określenie „skandynawski” zbyt mocno kojarzy się już z wartościami politycznymi i pewnym modelem dobrobytu. Aby mocniej wyeksponować związek z naturą, historią, kulturą i tożsamością narodową postawiono wiec na hasło „nordic”.

Styl skandynawski a New Nordic. Najważniejsze różnice
- New Nordic to kolor. Tradycyjny styl skandynawski definiuje minimalistyczna paleta kolorów. W New Nordic paleta jest bogatsza i odważniejsza, czerpiąca znacznie więcej z nordyckich zimowych krajobrazów. Za sprawą takich odcieni jak palona pomarańcza, leśna zieleń, głębokie błękity, jasny karmel i zgaszony róż dodaje się wnętrzom ciepła i przytulności. Szczególnie silnym akcentem kolorystycznym jest w New Nordic matowa czerń mebli, blatów czy lamp.
- New nordic to tekstury. Typowe dla stylu skandynawskiego gładkie białe ściany zastępuje sie tutaj wykończeniem przy pomoc wapna lub mikrocementu, co nadaje powierzchni delikatną, ale wyraźną strukturę. Tekstury w New Nordic to także akcesoria: dywaniki, narzuty i poduszki z owczej skóry, wełny, moheru; dekoracje z ceramiki, drewna i srebra. Różne tekstury łączy się ze sobą i nakłada jedne na drugie.
- New Nordic to geometryczne nadruki. Geometryczne abstrakcyjne motywy mogą zagościć zarówno na dywanach, jak i ścianie. Wzory w naturalnych kolorach lub w czerni albo bieli oprawiamy w różne ramki i tworzymy z nich większą kompozycję; albo eksponujemy tylko jedną dużą odbitkę.
- New Nordic to biała sosna i buk. Drewno zawsze dominowało w domach w stylu skandynawskim. Ciemniejsza, bardziej nastrojowa paleta kolorów New Nordic wymaga przeciwwagi w postaci jaśniejszych akcentów, stąd białą sosnę i buk uważa się za ulubione gatunki nowego stylu nordyckiego.
- New Nordic to jeszcze więcej hygge i lagom. Tak, New Nordic wnosi do stylu skandynawskiego nowy wymiar elegancji, ale komfort, wygoda i funkcjonalność wciąż są tu na pierwszym miejscu!
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego