Wykorzystywanie rozwiązań przyjaznych środowisku przy budowie domu pozwala w dłuższej perspektywie zaoszczędzić jego mieszkańcom i do tego przynosi korzyści planecie. Te wszystkie argumenty sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na dom ekologiczny. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, mamy dla ciebie zestaw podpowiedzi, które pomogą ci zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie związane z budową takiego domu.
1. Wybór miejsca na dom ekologiczny nie może być przypadkowy
Wybierając odpowiednią lokalizację, postaraj się odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
a) Czy w pobliżu znajdują się sklepy spożywcze i szkoły? Im więcej jest miejsc, do których możesz szybko dostać się na piechotę, bez korzystania z samochodu albo komunikacji miejskiej, tym lepiej.
b) Czy istnieje możliwość umiejscowienia okien po takich stronach domu, by drzewa bądź inne wysokie obiekty nie blokowały domownikom dostępu do światła słonecznego? Głównym źródłem światła powinno być słońce, stąd zalecane jest budowanie domu w taki sposób, żeby do środka docierało jak najwięcej promieni słonecznych.
2. Materiały muszą być odnawialne, z recyklingu lub naturalne
Celem jest ograniczenie się wyłącznie do materiałów, których produkcja i transport są w minimalnym stopniu szkodliwe dla środowiska (a najlepiej wcale). W związku z tym powinieneś się upewnić, czy materiały potrzebne do budowy domu:
a) są dostępne lokalnie, czy trzeba je sprowadzać z daleka,
b) pochodzą z recyklingu albo są naturalne, odnawialne,
c) nie są poddawane takiemu procesowi produkcji, który emituje dużo dwutlenku węgla.
Nie jesteś pewien, po jakie materiały warto sięgać? Często poleca się drewno, ponieważ ten surowiec jest niezwykle trwały i odnawialny, a na dodatek jego ślad węglowy jest minimalny. To ostatnie stanowi natomiast problem w przypadku masowo produkowanych materiałów, takich jak cegła. Pamiętaj tylko, że drewno powinno pochodzić z Polski. Sprawdź też, czy ma certyfikat PEFC.
Co jeszcze można wykorzystywać? Przykładowo beton konopny, korek, bambus, recyklingowane szkło, glinę czy kamień. Wszystkie te materiały są uważane za przyjazne środowisku.
3. Konstrukcja budynku musi zapobiegać utracie ciepła
Najważniejsze kwestie w tym przypadku wymagają sprawdzenia:
a) jaki kształt dachu przewiduje projekt – ma to znaczenie, ponieważ przez dachy ucieka dużo ciepła, dlatego lepsze są te jednospadowe, które w największym stopniu je zatrzymują.
b) jaka jest jego wielkość – duży dom wymaga więcej energii do ogrzania, dlatego warto odpowiednio dostosować jego powierzchnię do swoich potrzeb. Ponadto im większa powierzchnia, tym większe szanse, że w zewnętrznych przegrodach budynku pojawi się dużo mostków termicznych, czyli punktów, przez które ucieka ciepło.
Gdzie tworzą się mostki termiczne? Przykładowo na styku dachu ze ścianą zewnętrzną, przy ramach okiennych i drzwiowych czy w miejscach, gdzie balkon łączy się ze stropem.
W przypadku domów, gdzie metraż ma być duży, zaleca się konstrukcję piętrową zamiast parterowej, ponieważ wtedy ryzyko utraty energii jest mniejsze.
4. Materiały do izolacji termicznej powinny też akumulować ciepło
Pod tym względem dom ekologiczny ma wiele wspólnego z domem pasywnym, w którym najważniejsza jest właśnie doskonała izolacja cieplna. Można o nią zadbać na różne sposoby, dlatego warto określić:
Więcej informacji na temat rozwiązań stosowanych w domach, które pozwalają zredukować straty ciepła, znajdziesz w tym artykule.
Jak chronić środowisko? Stawiaj na energooszczędność!
Kwestia oszczędności energii i wykorzystywania jej odnawialnych źródeł jest niezwykle ważna. Domy energooszczędne oraz ekologiczne są zwykle wyposażone w kolektory słoneczne, a także pompy ciepła – te rozwiązania skutecznie pozwalają podgrzewać wodę lub ogrzać cały dom.
Energię możesz też oszczędzać stosując w domu urządzenia, które nie tylko monitorują jej zużycie, ale też ostrzegają, kiedy jest ono zbyt wysokie. Pamiętaj też, by korzystać z żarówek LED i gasić światło po wyjściu z pokoju.
Powyżej przedstawiliśmy kilka podstawowych założeń związanych z ekologią, które podpowiedzą ci, jak chronić środowisko poprzez wykorzystanie odpowiednich rozwiązań przy budowie domu. Zachęcamy do zgłębiania tego tematu – dzięki temu możesz nie tylko zrobić coś dla planety, ale też zaoszczędzić.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego