Chrobotek reniferowy, czyli mech ozdobny we wnętrzu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Znasz już najgorętszy trend sezonu? To mech! Obrazy, a nawet całe ściany z naturalnego mchu podbijają wnętrza domów i mieszkań. Szczególnie, że chrobotek reniferowy nie wymaga podlewania i opieki. Jak go stosować i ile kosztuje? Sprawdzamy!

Na początek małe sprostowanie – chrobotek reniferowy tak naprawdę nie jest mchem, lecz porostem. Ale to zupełnie nie zmienia tego, że jest cudownie miękki, bezobsługowy i piękny!

Niemal wszystkie trendy mijającego roku były w jakiś sposób związane z roślinami. Coraz bardziej zwracamy uwagę na ekologię i energooszczędność, kupujemy do domów rośliny oczyszczające powietrze i wybieramy materiały oraz dodatki z motywami roślinnymi. Natura jest blisko nawet największych mieszczuchów! A dzięki chrobotkowi możesz mieć żywą dekorację nawet jeśli zazwyczaj nie przeżywają u ciebie nawet kaktusy – chrobotka nie tylko nie trzeba, ale wręcz nie powinno się podlewać!
 

 

Skąd wziął się mech na ścianach mieszkań i domów?

Czy kogoś zdziwi, jeśli powiemy, że chrobotek reniferowy pochodzi ze Skandynawii? Wygląda na to, że to region, który nigdy nie przestanie dostarczać nam nowości! Mech dekoracyjny można znaleźć również w Polsce, ale jest on objęty ochroną częściową. Cladonia rangiferina, zwany też mchem islandzkim, rośnie w chłodnych rejonach – między innymi na północy Europy i w Ameryce Północnej. Jednak największe jego skupiska są tam, gdzie renifery – stąd też jego nazwa. Reniferowy, bo jest ulubionym przysmakiem tych zwierząt, a chrobotek od charakterystycznego dźwięku jaki wydaje, gdy się po nim chodzi.

Jak przygotowywany jest chrobotek reniferowy?

Mech zbiera się ręcznie i w ograniczonych ilościach, tak żeby nie naruszyć równowagi ekosystemu, w jakim rośnie. Następnie jest on oczyszczany oraz poddawany jest procesowi stabilizacji i ewentualnego barwienia. Stabilizacja to nic innego, jak uśpienie rośliny. Dzięki temu chrobotek reniferowy zachowa wszystkie swoje właściwości, ale nie będzie się dalej rozrastał. Proces ten polega na wprowadzeniu do soków mchu ozdobnego specjalnie stworzonego roztworu, którego najważniejszym składnikiem jest gliceryna. Stabilizowany mech dekoracyjny wygląda naturalnie, jest miękki i sprężysty, a jednocześnie nie wymaga pielęgnacji i nie będzie się osypywał ze ścian. Cały proces i efekt końcowy są nietoksyczne i biodegradowalne.
 

 

Chrobotek reniferowy – pielęgnacja i utrzymanie mchu

Dzięki stabilizacji, mech nie wymaga właściwie żadnej pielęgnacji, a dodatkowo zyskuje nowe właściwości, które szczególnie ucieszą alergików i właścicieli zwierząt.

 • Zachowuje swój zapach i wygląd na nawet 5 do 15 lat.
 • Nie wymaga podlewania i nawożenia – chrobotek reniferowy pobiera niezbędną do utrzymania świeżości wilgoć z powietrza. Optymalne warunki to 40-60% wilgotności, czyli takie same, jak dla człowieka.
 • Nie rozrasta się i nie trzeba go przycinać.
 • Nie potrzebuje światła – wręcz woli stanowiska zacienione, gdzie jego kolor nie będzie blaknął pod wpływem intensywnych promieni słońca.
 • Nie przyciąga kurzu – idealny dla alergików.
 • Jest nietoksyczny dla zwierząt – nie są zainteresowane jego podgryzaniem.
 • Jest odporny na działanie pleśni i grzybów.
Chrobotek reniferowy to idealna dekoracja do łazienki bez okna. W przeciwieństwie do innych roślin, będzie się tam czuł świetnie – wilgotne powietrze zapewni mu świeżość i sprężystość.

 

 

Jak się go stosuje i ile kosztuje chrobotek reniferowy?

Jeszcze do stosunkowo niedawna mech dekoracyjny był dostępny głównie dla projektantów zieleni i wnętrz, na specjalne zamówienie. Jego popularność sprawiła jednak, że obecnie bez problemu można go kupić na własny użytek. W sklepach florystycznych, ogrodniczych i przez Internet możesz zamówić:

 • Mech luźny w paczkach foliowych – do małych projektów, np. ogrodów w słoikach lub dekoracji stołu; w woreczkach od 50 do 500 g. Cena: ok. 10 zł za 50 g.
 • Mech luźny w kartonach – do większych projektów, np. obrazów czy napisów na ścianach; w pudełkach od 1 do 5 kg. Cena: ok. 100 zł za 1 kg.
 • Mech w formie „kafelka” – mocowany na panelu z korka lub płyty, można nim wyłożyć całą ścianę. Cena: ok. 400-500 zł za panel 50×50 cm (~1600-2000 zł za m2).

Podane ceny są jedynie orientacyjne. Faktyczne koszty zależą od pochodzenia mchu, gęstości na panelu, ale także jego koloru. Chrobotek reniferowy jest bowiem dostępny także w wersjach barwionych – poza naturalnymi odcieniami zieleni i szarości, można spotkać mech różowy, pomarańczowy, a nawet fioletowy i niebieski. Różnorodność kolorów sprzyja kreatywności – z połączenia kilku odcieni mchu dekoracyjnego, możesz stworzyć barwny obraz lub po prostu wybrać taki, który lepiej będzie komponował się z aranżacją twojego mieszkania.

Przyjmuje się, że na dokładne pokrycie 1 m2 zielonej dekoracji, potrzeba 5-7 kg chrobotka reniferowego.

 

 

Jak samodzielnie zrobić dekorację z mchu ozdobnego?

Najprostszy będzie obraz wypełniony mchem. Wtedy potrzebna będzie jedynie chrobotek reniferowy, rama i klej florystyczny lub… taśma dwustronnie klejąca! Kępki chrobotka trzeba dość mocno docisnąć do kleju lub taśmy, ale nie powinnny się odklejać. Mimo wszystko, szczególnie przy innych kształtach niż płaska powierzchnia, klej florystyczny jest bardziej trwałym rozwiązaniem. Używając kleju możesz też układać mech warstwami na grubość i zaklejać ewentualne prześwity – daje on po prostu więcej możliwości.

Duże powierzchnie, takie jak ściany czy większe obrazy, znacznie łatwiej będzie wypełnić za pomocą chrobotka w formie paneli. Możesz je dowolnie dopasować do przestrzeni, bo nadają się do cięcia na mniejsze kawałki. Jeśli zależy ci na docięciu ich łatwo do nietypowego wymiaru np. wnęki, wybierz takie na podkładzie z korka. Jest on elastyczny i daje się kroić nożem do tapet, a nawet nożyczkami.

Istnieją też sposoby na „zielone graffiti”, które samo wyrasta na ścianie. Wymaga to jednak kupienia mchu niestabilizowanego i więcej pracy. Jednym z najprostszych sposobów na zrobienie „rosnącej farby” jest zmiksowanie blenderem mchu, kefiru, wody i cukru. Taką mieszanką można pomalować np. deskę lub cegłę i poczekać kilka dni, aż wyrośnie. Warto jednak pamiętać, że podłoże musi być naturalne i przyjazne dla mchu – nie wyrośnie on na plastiku czy metalu. Dodatkowo, taki mech wymaga pielęgnacji – a przecież nie o to w dekoracjach z bezobsługowego chrobotka nam chodziło ;).

Zobacz, jak chrobotek reniferowy wygląda w domu!

 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-01-15 11:02:16
Anna
Zamawiałam ostatnio dekoracje z mchem i jestem bardzo zadowolona. Od pół roku nic się nie dzieje z nim. Fantastycznie prezentuje się na ścianie
2019-06-22 15:21:03
Ania
Witam, na jednej ze stron widziałam dywanik łazienkowy wykonany z chrobotka. Czy zniesie on deptanie? pozdrawiam, Ania
2019-06-24 13:09:44
Domolubni
Jak najbardziej, chrobotek jest odporny na deptanie i gniecenie. Rośnie on bardzo gęsto, a do tego ma sztywne gałązki, co sprzyja jego odporności na codzienne użytkowanie :)
2019-04-21 07:53:13
Kasia
Czy można chrobotka kleić klejem na gorąco?
2019-04-24 15:57:00
Domolubni
Tak, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań :) Warto nabyć nietoksyczny klej florystyczny, który używany jest do klejenia z pistoletu na gorąco.
2018-10-29 08:26:18
OgrodniczKa
Chrobotek reniferowy to świetny materiał dekoracyjny, zdecydowałam się na niego już jakiś czas temu i jestem bardzo zadowolona. Całą realizację zleciłam firmie ogrodwertykalny- polecam w 100% ;)
2018-11-01 12:12:57
Domolubni
Czy ma go Pani na całej ścianie? Żywa ściana prezentuje się niesamowicie w każdej aranżacji :) Co ciekawe, jeśli z jakiegoś powodu nie mamy możliwości, by chrobotek reniferowy zawitał na ścianach, możemy zdecydować się na ozdobne ramki. Materiał jest łatwy w utrzymaniu i stanowi niepowtarzalną ozdobę
2018-05-01 00:44:17
przemo
ja mam wyklejona cała klatkę schodową domu w panelach z mchu, świetnie wycisza, uspokaja domowników:D rzeczywiście nie wymaga taką roślina żadnej uwagi, byle tylko byla odpowiednią wilgotność w domu i niezbyt blisko kaloryferów itp. A taką wilgotność na poziomie 40-50% ma każdy w domu. panele to dość droga zabawa ale warto:)