Sztukateria – nowoczesna klasyka do prawie każdego wnętrza

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

W dzisiejszych czasach mogłoby się wydawać, że zdobienie ścian i sufitów sztukaterią jest niemodne lub bardzo trudne, ponieważ niełatwo wkomponować takie zdobienia w nowoczesny charakter wnętrza. Otóż, wszystko zależy od odpowiedniej kompozycji – dobrze dobrane sztukaterie potrafią wpisać się również w nowoczesne wnętrza!

Co to jest sztukateria?

Sztukateria to elementy dekoracyjne wykonane ze stiuku lub innych materiałów, które są wykorzystywane do zdobienia ścian i sufitów. Ta metoda zdobnicza była stosowana już w starożytności, rozpowszechniła się w okresie renesansu i baroku. W XIX w. i na początku XX w. pojawiały się również piękne sztukateryjne zdobienia w kamienicach, a niektóre z nich przetrwały do dziś.
 

 

Zainspiruj się naszymi pomysłami na stronie Grohe radzi i przeczytaj artykuły o najlepszych pomysłach: na kanapę w salonie, małą sypialnię z garderobą czy panele fluffo w mieszkaniu!

Jakie są rodzaje i elementy sztukaterii?

Sztukateria może zdobić zarówno wnętrze, jak i zewnętrze budynku. Nowoczesna dekoracja sztukateryjna wewnątrz pomieszczeń jest bardzo bogata i można do niej zaliczyć m.in.:

  • listwy przysufitowe, ścienne, przypodłogowe,
  • rozety,
  • ramy,
  • gzymsy,
  • listwy do zabudowy karnisza,
  • ornamenty o nieregularnych kształtach wykorzystywane są do zdobienia rogów ścian lub framugi nad drzwiami.

W dzisiejszych czasach sztukateria rzadko kiedy rzeźbiona jest w gipsowym stiuku. Najczęściej wykonywana jest ze styropianu lub z poliuretanu. Takie zdobienia są bardzo lekkie, łatwe w montażu i trwałe.

Przykładowe ceny za elementy sztukaterii: listwa do zabudowy karnisza – ok. 70 zł za mb, listwy przypodłogowe są od ok. 20 zł za mb, a listwy przysufitowe od ok. 40 zł za mb.

Czy sztukateria pasuje do każdego wnętrza?

Sztukateria będzie dobrze wyglądała w wielu aranżacjach, ale pamiętaj, że nie jest ozdobą uniwersalną i na pewno nie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Przy niewielkim metrażu pomieszczenia i niskich sufitach, sztukateria na pewno nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest szansa, że zamiast ozdobić – przytłoczy pomieszczenie. Pamiętaj również o tym, żeby nie przesadzić z ilością elementów zdobniczych. Zaaranżowanie kilku rozet, ram ściennych, dekoracyjnych listew i ornamentów, może okazać się zbiorem przypadkowych elementów, które zamiast stworzyć spójną całość, będą razić złym gustem.
 

Sztukateria do mieszkania w nowoczesnym stylu nowojorskim

Jeśli urządzasz mieszkanie w stylu nowojorskiej klasyki, stawiasz na ponadczasowe wzory, jasne barwy i eleganckie dodatki, to wykorzystanie sztukaterii będzie świetnym pomysłem! Nowojorski szyk możesz z powodzeniem łączyć np. ze sztukateryjnymi panelami ściennymi. Tego typu ozdoby nadają ścianie trójwymiarowości i eleganckiego wyrazu.

Panele ścienne możesz kupić w różnych wymiarach. Np. prostokątny fragment sztukaterii o wymiarach 1,5 cm* 22 cm* 55 cm kosztuje ok. 130 zł, natomiast kwadrat 60 cm* 60 cm* 4 cm kosztuje ok. 200 zł.

 

 
Dopełnieniem stylu nowojorskiej klasyki będą np. meble wypoczynkowe o prostej formie, ale zrobione z wyszukanych, eleganckich tkanin, tj. welur czy adamaszek. Na kanapach nie powinno zabraknąć poduszek w stonowanej palecie barw i miękkiego dywanu z perskim wzorem. Pamiętaj również o tym, że ten styl opiera się na symetrii, warto więc np. ustawić naprzeciwko siebie dwa takie same fotele lub na stolikach ustawić identyczne lampy.

Sztukateria w nowoczesnych wnętrzach

Czy nowoczesne lub klasyczne wnętrza można łączyć z elementami sztukaterii? Ależ oczywiście! Takie tradycyjne dodatki sprawią, że wnętrze zyska niepowtarzalny charakter. W wysokich, loftowych wnętrzach możesz pozwolić sobie na przyozdobienie sufitu piękna rozetą, a dla równowagi w stylu, zamontuj pod tą rozetą masywny reflektor lub industrialną lampę.
 

 
Elementy zdobnej sztukaterii naprawdę dobrze prezentują się w dużych pomieszczeniach, ponieważ stają się akcentem, czymś, co przykuwa wzrok, ale nie przytłacza całości. Jako dopełnienie tego stylu rozważ metalowe, ażurowe regały, surowe drewno i dużo zielonych roślin!

Rozety mają wiele rozmiarów i różnią się między sobą pod względem bogactwa zdobień. Przedział cenowy zaczyna się od ok. 30 zł za rozetę o średnicy 16 cm, a kończy się na cenach ok. 600 zł za rozetę o średnicy 100 cm.

Gdzie kupić sztukaterię?

W stacjonarnych sklepach budowlanych zazwyczaj nie ma dużego wyboru sztukateryjnych dodatków, więc warto korzystać z bogatej oferty sklepów internetowych. Paczki z listwami sufitowymi lub przypodłogowymi są zazwyczaj długie i nieporęczne, ale firmy zapewniają przesyłki kurierskie na terenie całego kraju. Jeśli jednak masz wątpliwości, zadzwoń do producenta lub dystrybutora i uzgodnij z nim warunki dostawy.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2019-07-03 10:24:47
Tomek
Świetny artykuł!
2019-07-09 10:47:13
Domolubni
Dziękujemy :)