Ciemna łazienka. 5 pomysłów, jak ją ciekawie urządzić

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Ciemna łazienka jest stylowa, elegancka, gustowna, nastrojowa i nieco dramatyczna. Potrafi wywierać oszałamiające wrażenie. Ale bywa także zbyt ciężka, duszna i przytłaczająca. Zobaczcie, jak urządzić czarną, szarą czy granatową łazienkę, by z ciemnej palety kolorystycznej wydobyć tylko to, co najlepsze. 

Jak urządzić ciemną łazienkę? 

1. Połącz ze sobą dwa ciemne odcienie 

Ciemna łazienka nie musi być monochromatyczna. Wspaniałe efekty przynosi połączenie ze sobą dwóch kolorów o tej samej głębi. Możemy zestawić ze sobą na przykład grafitową szarość i zieleń malachitową, butelkową, oliwkową albo khaki. Ciemna zieleń wspaniale sprawdzi się także w duecie z brązem w odcieniu drewna wiśniowego, mahoniu czy orzecha. Innym niezwykle interesującym połączeniem jest dwugłos czerni lub ciemnej szarości i koloru bakłażanowego lub śliwkowego. Pamiętajmy tylko, aby zachować równowagę między obydwoma kolorami, tak aby wzajemnie one ze sobą współpracowały. 

ciemna łazienka
ciemna łazienka
ciemna łazienka
jak urządzić ciemną łazienkę
ciemna łazienka
łazienka w ciemnych kolorach

2. Dodaj metalicznego blasku 

Aby rozświetlić ciemną łazienkę, postaw na armaturę i dodatki w kolorze złota lub mosiądzu. Mosiądz i złoto to najlepsze opcje dla ciemnej łazienki, ponieważ (w przeciwieństwie np. do chromu) dodają ciepła, co zwykle jest pożądane w tego typu aranżacji. 

złoty kran
Złota bateria i akcesoria marki GROHE
złote baterie
grohe

3. Wprowadź trochę teatralnych efektów 

Ciemne łazienki stanowią przestrzeń, w której warto nieco zaryzykować i poeksperymentować z nieoczywistymi rozwiązaniami. Dobrze sprawdzą się tutaj lustra w ozdobnych ramach, przypominających oprawy dzieł sztuki z najwspanialszych muzeów. Lub lustra z efektownym podświetleniem od spodu. A także meble łazienkowe w stylu vintage, często wyjęte z pierwotnego kontekstu i występujące w zupełnie nowej dla siebie roli. Szukajmy detali i dodatków: klamek, uchwytów czy kinkietów, które przydadzą łazience klimatu niczym z najpiękniejszych barokowych obrazów 

ciemna łazienka
ciemna łazienka

4. Baw się wzorami płytek

Jak sprawić, żeby ciemna łazienka nie była nudna? Co zrobić, aby pomieszczenie nie przypominało mrocznej jaskini? Najprostszy sposób: wybierzmy odważne płytki ścienne. Doskonale w ciemnej łazience wyglądają płytki ułożone w tzw. jodełkę lub literę „V”. Nie gorzej wieekofrmoatowe płytki z efektem marmuru lub lastryko. Nie obawiajmy się różnego rodzaju żłobień i ryflowań – sprawią one, że ciemna łazienka nabierze przestrzennej głębi i niepowtarzalnego charakteru. 

jak urządzić ciemną łazienkę
ciemna łazienka
aranżacja ciemnej łazienki
ciemna łazienka
ciemna łazienka

5. Dorzuć więcej światła 

Ciemna łazienka może potrzebować więcej źródeł światła niż ta urządzona w standardowych kolorach. W projekcie warto uwzględnić aż trzy warstwy oświetleniowe: światło ogólne (sufitowe), zadaniowe (oświetlenie lustra) i akcentujące. Ciekawym i lubianym przez projektantów zabiegiem dekoracyjnym w ciemnej łazience jest doświetlenie półek przy pomocy taśmy LED. Tworzy to efekt, jakby unoszenia się w powietrzu, a cała aranżacja nabiera w ten sposób wdzięku i lekkości. 

Myślisz, że ciemna paleta kolorów sprawdzi się tylko w dużych łazienkach? Nic bardziej mylnego. Coraz więcej ekspertów poleca sięganie po ciemne kolory także wówczas, gdy do dyspozycji mamy bardzo mało miejsca. Dlaczego, dowiesz się z tego artykułu. 

ciemna łazienka
jak urządzić szarą łazienkę
oświetlenie ciemnej łazienki

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: