Łazienka w stylu rustykalnym. Oaza wiejskiego spokoju w Twoim domu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 7 minut

Łazienka w stylu rustykalnym to częsty wybór wśród osób, które od szybkiego tętna miejskiego życia wolą spokojne tempo życia na wsi; budują tam swój dom lub remontują stary budynek „z duszą”.

Dagmara Jakubczak

Ania z Zielonego Wzgórza prawdopodobnie w takiej właśnie łazience plotła co rano swoje słynne rude warkocze, oglądając przez okno piękne krajobrazy Wyspy świętego Edwarda. Niewykluczone, że też w takiej łazience współczesna Laura szykowałaby się na spotkanie z Filonem. Ta sentymentalna wyprawa i przytulna, swojska atmosfera sielanki to doskonałe remedium na codzienny zgiełk i wszechobecną technologię.

Jak powinna wyglądać prawdziwa rustykalna łazienka? Jak ją urządzić, by zachować autentyczność tej estetyki? Wszystkiego dowiesz się z kolejnych akapitów!

Łazienka w stylu rustykalnym, czyli jaka?

Samo pochodzenie słowa „rustykalny” mówi wiele o tym stylu. Pochodzi bowiem od łacińskiego rusticus, czyli „wiejski”, „prosty”, „chłopski”. Styl ten jednak daleki jest od przaśności, wręcz przeciwnie! Stworzenie klimatu sielanki i życia blisko natury wymaga delikatności, wyczucia i pełnego spokoju podejścia do tematu.

Styl rustykalny mocno inspiruje się wsią i wszystkim, co z nią związane. Inspiracją na pewno może być znany wzór toile-de-jouy, przedstawiający urocze scenki z życia wsi, pasterek i pasterzy oraz przyrody. W stylu rustykalnym więc znajdziemy to, czego wielu z nas brakuje na co dzień: życie bez pośpiechu (slow life), chwilę wytchnienia. Takie wnętrze odpręża dzięki temu, że jest niewymagające i bardzo przyjazne; to przede wszystkim naturalne materiały, nieskomplikowane kształty i takie wyposażenie, łagodne kolory, urocza niedoskonałość i prostota. Tu nie trzeba się obawiać zachlapanego wodą lustra, zostawienia smug na lśniącej powierzchni. Takie ślady życia wręcz dodają uroku rustykalnemu wnętrzu.

Rustykalna łazienka
Wiejska łazienka
Rustykalny styl
Wiejska łazienka

Materiały w łazience w stylu rustykalnym

Skoro wyruszyliśmy w sentymentalną podróż na wieś, korzystajmy z tego, co jest tam dostępne. Czyli sięgajmy po drewno i deski, najlepiej stare lub bielone, słomę, wiklinę, organiczne dekoracje znalezione tuż za progiem, czasami – cegłę lub kamień. To nie jest miejsce na marmur, tworzywa sztuczne, widoczny beton ani duże przeszklenia na pierwszym planie.

Co w takim razie można umieścić w łazience w stylu rustykalnym?

Drewniany blat pod umywalkę, np. wykonany z szerokiej, starej deski o nieregularnych krawędziach, odpowiednio zabezpieczonej przez stolarza. Do tego – meble postarzane, „ciosane”, shabby chic, malowane na biało lub jedynie zabezpieczone przed wilgocią bezbarwnym impregnatem. Mogą być wykonane z egzotycznych gatunków drzew, bo te najlepiej zniosą warunki panujące w łazience, muszą jednak zachować odpowiednią stylistykę i barwy.

Dodatki, takie jak parawan, fotel czy kosze na pranie, powinny być wykonane z rodzimej wikliny lub podobnych traw i pędów, które nie wyglądają zbyt egzotycznie. Świetnie będzie tu wyglądać także kosz lub worek na pranie uszyty z materiału w motywy naturalne (np. drobne kwiatuszki) lub toile-de-jouy lub po prostu w gamie bieli i off-white’ów. Jeśli jest okno, z takiej tkaniny powinny powstać urocze zasłonki.

Na ścianach może pojawić się cegła, białe płytki, najlepiej matowe i w stylu retro, albo niejednorodny tynk, o ile będzie dobrze zabezpieczony przed wilgocią. Innym rozwiązaniem jest farba strukturalna położona tak, by widać było niedoskonałości oraz pociągnięcia, a nawet niedociągnięcia pędzla. Farbę można zastąpić tapetą o podobnym efekcie, jednak pamiętajmy, by była odpowiednia dla pomieszczeń o dużej wilgotności.

Na podłodze sprawdzą się płytki retro, kamień, gres o kamiennym albo drewnianym deseniu oraz oczywiście naturalne drewno lub deski, ewentualnie naśladujące je panele.

Pamiętajmy, że tu sprawdzają się zamierzona niedoskonałość, brak symetrii i nadmiernego porządku, pozornie niedopasowane wzory i faktury. Stworzenie wrażenia takiej „zbieraniny”, która jednak doskonale współgra, to wyższa szkoła jazdy, ale i świetna zabawa!

Rustykalne płytki
Łazienka w stylu rustyklanym
Rustic bathroom
Rustic bathroom

Łazienka w stylu rustykalnym: kolory

Styl rustykalny to proste, wiejskie życie, blisko natury, więc kolory nie mogą być agresywne lub chemiczne; podobnie zresztą jak i w innych pokrewnych stylistykach. Łazienka w stylu rustykalnym lub biele i off-white’y, pastele oraz wszelkie inne barwy nawiązujące do sielskiego widoku za oknem lub progiem. Zacznijmy więc od bieli w ciepłych odcieniach, np. śmietankowym czy kremowym, by przejść przez niezliczone odcienie beżu, aż po jasne i ciemne brązy. Do tego możemy dołożyć jeszcze takie kolory jak ceglany, naturalne zielenie i oliwki, zgaszone błękity i granaty, ochra, sjena czy bursztynowe i miodowe odcienie żółci.

Jest tego dużo, a to wciąż nie wszystko! Wprawdzie łagodne kolory natury ziemi są dominującą paletą, ale nie oznacza to, że należy zapomnieć o nieco mocniejszych elementach, np. w formie wzorów na tkaninach lub naczyniach; przykładem niech będą wspomniane już drobne kwiatuszki, kratka lub scenki z życia wsi. Doskonale obrazuje to ceramika z Bolesławca. Styl rustykalny lubi dodatki, więc śmiało możesz sięgnąć po czerwone, niebieskie czy żółte akcenty, lecz nie w kolorach neonowych. Na koniec wprowadź też naturalną zieleń pod postacią roślin.

Rustykalna łazienka
Rustykalna łazienka
Łazienka w stylu wiejskim
Rustykalna łazienka

Oświetlenie łazienki w stylu rustykalnym

Każda łazienka powinna mieć przynajmniej jedno główne źródło światła. Do tego najlepiej kilka źródeł dodatkowych; minimum to lampa doświetlająca lustro. Jak zaaranżować oświetlenie w stylu rustykalnym, aby było funkcjonalne, ale też klimatyczne?

Na suficie można zawiesić lampę, której klosz wykonany jest z wikliny lub słomy, obciągnięty tkaniną albo zrobiony z tworzywa stylizowanego na mające już swoje lata. Lampa może być przymocowana do surowej, drewnianej belki, przykręconej do sufitu. A w bardziej nowoczesnej odsłonie dobrze sprawdzi się plafon z drewnianym otokiem. Innym pomysłem jest szkło w stylu retro, o zielonkawym odcieniu lub z zaklętymi w masie bąbelkami, szczególnie popularne w latach 60-tych, wykonane np. techniką bullicante

Nawet mała łazienka w stylu rustykalnym potrzebuje dodatkowego oświetlenia. Na ścianach oraz nad lustrem warto zawiesić kinkiety, które w zależności od potrzeb stworzą przytulną atmosferę i dobrze doświetlą twarz. Mogą być pokryte patyną i stylizowane na stare lampy, może na nawet na lampy naftowe powieszone na kołku.

Jeśli łazienka w stylu rustykalnym na poddaszu ma dostęp do okna, wspaniale się składa. Dzięki temu nie tylko powiesimy w nim zasłonki, ale przede wszystkim wpuścimy naturalne światło. Ponadto, jeśli zdecydujemy się na rośliny doniczkowe, te będą miały wspaniałe warunki do życia.

Łazienka w domu na wsi
Wiejska łazienka
.

Meble i dodatki, czyli aranżacje łazienki w stylu rustykalnym

Łazienka w stylu rustykalnym może być polem do popisu dla tych, którzy kochają pchle targi i sklepiki ze starociami lub second handy! To nie tylko wpisuje się w obecne trendy i życie eko, ale i doskonale współgra z tym kierunkiem estetycznym. Jak nigdzie indziej będą tu pasować komoda lub skrzynia po babci, stolik od starej maszyny do szycia lub wyszperany na bazarze wiklinowy kosz oraz pokryte patyną dekoracje.

Jeśli jednak wyszukiwanie perełek sprzed dekad to nie Twoja bajka, możesz w pełni zdać się na współczesnych producentów. Obecnie nie ma najmniejszego problemu, aby w sklepach meblowych znaleźć fabrycznie postarzane meble oraz inne elementy wyposażenia, stylizowane na skarby znalezione na strychu lub w starej, wiejskiej chacie.

Styl rustykalny jest wymarzony dla Zosi-samosi, która bardzo lubi majsterkowanie i wszelkie inne prace zrób-to-sam (DIY). Jest to kolejny mocny trend, więc w sklepach nie brakuje narzędzi oraz farb i innych substancji, dzięki którym można uzyskać efekt shabby, postarzając całkiem współczesne przedmioty. Z pomocą fachowca lub filmów instruktażowych w internecie można niskim kosztem uzyskać zachwycające efekty.

Przejdźmy teraz do dodatków. Ogólna zasada jest taka, że wszystko, co mogłoby potencjalnie być wyposażeniem małego wiejskiego domku może stanowić ozdobę rustykalnej łazienki. Ocynkowana balia? Emaliowany dzbanek na mleko? Drewniana skrzynka? Bukiet polnych kwiatów i traw w szklanej butelce po śmietance? Zdecydowanie tak!

Łazienka w stylu rustykalnym

Armatura i ceramika w łazience w stylu rustykalnym

Wiejski klimat rustykalnej łazienki zdecydowanie wymaga odpowiedniej armatury, żeby zachować przyjazny i ciepły efekt. Sprawdzą się baterie w stylu retro, z dwoma osobnymi kurkami lub uchwytem z porcelanową lub drewnianą wstawką. Bardzo nowoczesna armatura nie bardzo tu pasuje, ewentualnie można się pokusić o najprostsze, klasyczne kształty.

Kolor baterii powinien pasować do ciepłego wnętrza. Zrezygnuj z lśniącego chromu na rzecz starego złota lub miedzi, a nawet srebra lub czerni, ale w wersji satynowej lub szczotkowanej. Podobnie – pod prysznicem, w wannie oraz przy bidecie. Dodatki, czyli uchwyty, haczyki lub wieszaki, mogą być z jednej kolekcji, ale innym pomysłem jest zbiór różnych od siebie elementów, ważne tylko, by zachować stylistykę.

GROHE

210.33 zł

GROHE Essence – wieszak na ręcznik
GROHE

1489.22 zł

GROHE Essence – podtynkowa bateria umywalkowa
GROHE

1342.11 zł

GROHE Essence – jednouchwytowa bateria wannowa

Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze szczotkowanej miedzi

Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze szczotkowanej miedzi

Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE Water Saving

Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Brushed Warm Sunset

Pełna kontrola nad położeniem strumienia wody dzięki regulowanemu perlatorowi

Wygodny przełącznik wyjść wody

Ceramika również nie powinna mieć przesadnie wymyślnych kształtów. Doskonale będzie wyglądać każda forma retro, czyli obła, ale i proste, geometryczne kształty, jak prostokątna umywalka. Świetnie sprawdzą się delikatne frezowanie lub wywinięte kołnierze, zwłaszcza w przypadku wolnostojącej wanny. Tu nie trzeba się ograniczać, można wybrać model w stylu retro i postawić koło niego wolnostojącą baterię.

GROHE

887.99 zł

GROHE Cube Ceramics – umywalka nablatowa
GROHE

731.75 zł

GROHE Cube Ceramics – umywalka nablatowa
GROHE

1199.25 zł

GROHE Essence – umywalka nablatowa

Hydrofilowa warstwa GROHE PureGuard, zapobiegająca przywieraniu zabrudzeń

Gładka, łatwa w czyszczeniu i zabezpieczona przed rozwojem drobnoustrojów powłoka GROHE PureGuard

Gładka, łatwa w czyszczeniu i zabezpieczona przed rozwojem drobnoustrojów powłoka GROHE PureGuard

Istotą harmonii w łazience jest trzymanie się jednej kolekcji ceramiki. Ta sama linia gwarantuje jednolite wzornictwo, a także identyczny odcień bieli, co nie zawsze jest oczywiste w przypadku mieszania wyposażenia od różnych producentów.

Łazienka w stylu rustykalnym to doskonały wybór dla osób, które cenią przytulne, przyjazne wnętrza, pozbawione pedantyzmu. To miejsce, gdzie codzienny zgiełk nie ma wstępu, za to serdecznie zaproszone są spokój, bezpretensjonalność i radość. Jak na wiejskich wakacjach z Anią z Zielonego Wzgórza.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: